První vysílače končí se starým signálem. Digitalizace je tu

jih | rubrika: Aktuality | 27. 11. 2019 07:00 | 3 komentáře
První vysílače končí se starým signálem. Digitalizace je tu

Starý signál televizní signál České televize už od půlnoci z dneska na zítřek nechytí lidé v Praze a středních Čechách, kteří přijímají signál z vysílačů Žižkov a Cukrák. Později takto přijdou i o další stanice. Důvodem je nová fáze digitalizace.

Česká televize musí, stejně jako ostatní vysílatelé, uvolnit stávající vysílací pásmo rozvoji mobilního internetu. Abychom lidem přechod co nejvíc usnadnili, spustili jsme vysílání v DVB-T2 již loni v březnu. Diváci, kterých se vypínání dotkne nejdříve, tak měli na přeladění dvacet měsíců,“ připomíná generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Na nový standard vysílání musí do června 2020 přejít celé Česko. Praha a střední Čechy jsou první, kterých se přechod dotkl. Sedmého ledna budou následovat vysílače pokrývající Královéhradecký kraj, dále středočeské vysílače Sázava a Votice zasahující i do Jihočeského kraje a jihočeské vysílače Tábor a Husinec.

Vypínání starého signálu pro komerční televize bude následovat od začátku roku 2020. „První vysílače DVB-T multiplexu 2, kde vysílají například programy Novy, Primy a Barrandova, vypneme 8. ledna, opět Prahu-Žižkov a Cukrák. Potom budeme pokračovat ve vypínání DVB-T sítě, které bude dokončeno 29. června 2020,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace Českých radiokomunikací, které zajišťují televizní signál na drtivé většině území Česka.

Diváky České televize, kteří stále přijímají starý signál, na to nově upozorní speciální piktogram (na úvodním obrázku) v pravém horním rohu obrazovek. V období od 1. do 27. listopadu ho viděli diváci se starým signálem v Praze a středích Čechách, kterých se týká první vlna vypínání. Od čtvrtku 28. listopadu uvidí tento piktogram i lidé ve všech ostatních lokalitách Česka, jež do června 2020 přechod čeká.

Celkové výdaje České televize spojené s DVB-T2 jsou v letech 2018 až 2021 odhadovány na 1,3 miliardy korun.

Konkrétní harmonogram přechodu ze současného systému DVB-T na nový DVB-T2 stanoví nařízení vlády. Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo web TelevizeZadarmo.cz, na němž si můžete ověřit termíny přímo pro váš region.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.