Další zdražení elektřiny? O ceně se rozhoduje právě teď

| rubrika: Co se děje | 22. 7. 2019 | 9 komentářů
Zatímco ve většině oborů panuje v létě okurková sezóna, v energetice se rozhoduje o cenách na další rok. Ceníky elektřiny se mění na podzim. Vývoj cen na energetické burze leccos prozradí už teď.

Až skončí léto, na dveře zaklepe nová topná sezóna. S krátícími se dny budeme víc svítit, postupně se rozběhnou přímotopy nebo tepelná čerpadla. O tom, za kolik budeme odebírat elektřinu, se rozhoduje právě teď.

Elektřina zdražila už loni, některé společnosti zvýšily ceny se zpožděním až na začátku letošního roku. Jak to bude v následujícím období, hodně napoví i aktuální vývoj na energetických burzách, kde dodavatelé nakupují elektřinu s dodávkami od roku 2020.

Ceny se uklidnily

Dobrou zprávou je, že hlavní vlnu zdražování elektřiny máme podle expertů za sebou. Do aktuálních ceníků se promítl strmý růst velkoobchodních cen v loňském roce. Když se ale na graf vývoje ceny elektřiny podíváme dnes, vidíme spíš pokles. „Koncem loňského roku dosáhly ceny na burze svého dlouholetého maxima, což se projevilo zdražením u většiny dodavatelů,“ komentuje vývoj Tomáš Suchý, analytik portálu Ušetřeno.cz.

Podle Lukáše Palečka z projektu EnergetickaPoradna.cz se cena na pražské energetické burze pro rok 2020 pohybuje kolem 51 euro za megawatthodinu, což je v přepočtu zhruba 1320 korun. „Ceny meziročně narostly zhruba o čtvrtinu. Od loňského podzimu ale velkoobchodní cena osciluje kolem 50 euro,“ dodává. Pokud by se ceny elektřiny měly pohnout, přiklání se Paleček spíš k mírnému zdražení než ke zlevňování.

Podobný názor má i Jan Schindler, analytik kalkulátoru TZB-info.cz. „V současné době jsou ceny elektřiny na trhu stabilní. Ani neklesají, ani nestoupají. Předpokládám, že tento stav přetrvá do podzimu. Jestli nastane nějaký pohyb cen, tak spíš směrem nahoru,“ doplňuje.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Připomeňme, že před jedenácti lety – v roce 2008 – se ceny elektřiny na burzách pohybovaly kolem 90 euro za megawatthodinu. Pak začaly klesat, až se v roce 2016 dostaly na úroveň 22 euro. Od tohoto minima se znovu odrazily a dnes se pohybují kolem zmiňovaných 50 nebo 51 euro.

S ohledem na aktuální vývoj na velkoobchodním trhu neočekávají analytici výrazné zdražování nebo zlevňování na podzim ani na začátku roku 2020. Počítají především se stagnací. Vývoj cen se podle nich uklidnil a k žádným zásadním výkyvům by docházet nemělo.

„I tak je ale třeba počítat s tím, že dřívější zdražení na energetických burzách se ještě v ceníkách dodavatelů může projevit. Reagují totiž se zpožděním a záleží také na nákupní strategii společností,“ podotýká Paleček.

Emisní povolenky a uhlí

Velkoobchodní ceny elektřiny ovlivňuje především cena uhlí a cena emisních povolenek. Podle Jana Schindlera jde i o otázku nedostatku energie na trhu v následujících letech, což je spojené s ukončováním výroby v jaderných a uhelných elektrárnách v Německu. „Pro domácnosti je pak rozhodující i konkurence na trhu a kurz koruny vůči euru,“ dodává.

Podle finančního ředitele ČEZ Martina Nováka jsou hlavním viníkem posledního zdražení elektřiny emisní povolenky. „Povolenka oxidu uhličitého vystoupala z pěti na 25 euro. A je to právě povolenka, která se v poměru jedna ku jedné promítá do nákladů,“ konstatuje.

S tím, že za posledním zdražením elektřiny stálo hlavně prudké zdražení emisních povolenek, souhlasí i experti. „Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se cena povolenek měla vrátit na svoji dřívější hodnotu,“ dodává Paleček.

Šmejdi u vašich dveří

Víme, jak na vás líčí

Vydávají se za dodavatele, regulátora, nezávislé odborníky. Lžou vám, že váš dodavatel zkrachoval. Tvrdí, že když rychle nepodepíšete smlouvu, bude z vás černý odběratel.

Pět triků, na které šmejdům pořád skáčeme


Ke smlouvě vám dají zdarma úspornou žárovku. Když od smlouvy cuknete, začnou vyhrožovat exekutorem. Kvůli tisícovkám za nezaplacené žárovky.  

Žárovky zadarmo nebrat!


Přes sedmdesát stran má rozhodnutí, v němž ERÚ popisuje nekalé praktiky společnosti Stabil Energy. Některým domácnostem ani nedala vědět, že je k sobě převádí.

Už nevolejte, šmejdi! Padla rekordní pokuta za prodej energií

Proměňující se cena elektřiny souvisí rovněž s přechodem států Evropské unie na takzvanou nízkouhlíkovou ekonomiku. Svou úlohu ve zdražování elektřiny ale hrají i tradiční zdroje. Zdražuje totiž také uhlí, které je nezbytné pro provoz uhelných elektráren. V nich Česká republika vyrábí většinu elektřiny. Proto jsou i emise z uhlí výrazné, což se následně promítá do velkoobchodní ceny elektřiny.

„Emisní povolenky zdražují kvůli tomu, že se Evropská komise rozhodla stáhnout jejich podstatnou část z trhu. Chce tím přimět firmy, aby se snažily redukovat emise oxidu uhličitého a aby pro ně emise skleníkového plynu byly dražší,“ uvedl analytik Lukáš Kovanda pro Český rozhlas Plus. „Uhlí zdražuje proto, že se Čína rozhodla už před nějakou dobou omezit svoji neekologickou těžbu, tudíž uhlí je na světě méně, protože Čína ho těží méně. A proto jde také cena uhlí nahoru,“ dodává Kovanda.

O polovině rozhoduje úřad

I když je velkoobchodní část elektřiny podstatnou složkou koncové ceny, kterou v Česku platí domácnosti i firmy, není jedinou. Vedle tržní ceny, která tvoří kolem 45 procent, je potřeba připočítat ještě regulované poplatky, jež každoročně stanovuje Energetický regulační úřad.

Jde například o cenu za distribuci elektřiny. „Už dříve se stalo, že zatímco tržní cena elektřiny zlevňovala, regulované poplatky rostly. A naopak. Své rozhodnutí Energetický regulační úřad zveřejňuje vždy koncem listopadu. Na něj pak postupně navazují dodavatelé se svými novými ceníky,“ vysvětluje Paleček.

Domácnosti by ale podle posledních indicií měly být dalšímu prudkému zdražení ušetřeny. Pokud trhem nic zásadního nezahýbe, nebudou obchodníci většině svých zákazníků zdražovat. „Budou se měnit pouze cenové nabídky pro nové zákazníky, které více odrazí situaci na velkoobchodním trhu,“ očekává Schindler.

Dobrá rada

Bojuj o svoje peníze

Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. Typické příklady potíží s dodavateli energií. Má smysl se bránit? Radíme jak na to.

Stěžujeme si na dodavatele energií. Jak řešit nejčastější problémy?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2019 9:59, eďa

To je ta demokracie. Jeden bere dotace na fotovoltaické panely a druhý mu je zaplatí ve zvýšené ceně za el.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

13. 8. 2019 | 15:08 | Šaroch

Joo to jsem taky už kolikrát praktikoval a nejen u dodavatele, ale hlavně u operátora se mi tím podařilo dostat pro rodinu velice dobrý tarify. Comfort en. snížil cenu u elektřiny co u nich máme, takže taky zpětná vazba jakou...více

4. 8. 2019 | 13:48 | kalich

Nevím kolik tisíců občanů má dlouhodobě uložené v bance na mizerný úrok, ale vím,že udělali velkou chybu,že si nekoupili akcie Čezu a brali by každý rok dividendu jako stát,který vlastní cca 70% těchto akcií a zároveň by...více

25. 7. 2019 | 20:14 | cech

i kdyby se našla cesta jak vyrábět elektřinu zadarmo z ničeho,bude elektřina zdražovat,pár největších šmejdů musí vydělat vždy,a to vždycky za podpory ODS,TOP 09,STAN a jim podobných,od devadesátého roku tomu tak bylo vždy....více

22. 7. 2019 | 20:58 | Mirek

No vidíš to z Bulharska je vypráskali, někdo ty jejich dětské hry-investovat na Balkáně musí zaplatit a to jsme MY platíme,platíme a ještě platíme za Českou mafii.....(Albánie ta nám taky dluží?) více

22. 7. 2019 | 19:10 | Vědomil Vildomec

mě když přišlo oznámení o zdražení, tak jsem jim zavolal, že chci jít jinam a najednou mi dali elektřinu levněji než jsem měl doposud... takže to zdražení asi nebylo tak nutný... jen žijí z toho, že novináři udělají paniku,...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.