Významné změny plynu plánované v roce 2019

| rubrika: PR Článek | 11. 2. 2019
Plyn je jednou z komodit důležitých pro české domácnosti, ale také komerční objekty. S pomocí plynu dopřáváme teplo svým domácnostem, pohodlně vaříme a ohříváme teplou vodu. Není se proto čemu divit, že tato položka je významnou součástí každého rodinného rozpočtu. Jakékoliv změny ceny plynu 2019 pak budí pozornost všech.

Z čeho se skládá cena plynu

Ještě, než vám prozradíme, jaké významné změny vás čekají z pohledu nákladů na plyn 2019, nastíníme vám nejprve samotnou cenotvorbu plynu. Ta se skládá z regulované části, kterou má pod palcem Energetický regulační úřad a z neregulované části, jíž si řídí obchodníci s komoditami. Přibližné procentuální zastoupení vypadá nějak následovně.

  • Činnost OTE 0,06 %
  • Přeprava plynu 1,42 %
  • Distribuce 23,17 %
  • Obchod a komodita 75,35 %

Změny plynu 2019

První tři výše uvedené položky jsou regulovanou částí ceny plynu 2019. A právě v tomto případě se můžete v letošním roce těšit na první změnu. Úmyslně píšeme „těšit“, protože dojde k poklesu zhruba o 2,5 %. Jak ale lze správně tušit, regulovaná část u plynu tvoří zhruba 25 % celkové ceny komodity, takže výsledek pravděpodobně ani nepoznáte.

To horší však přichází na poli neregulované části plynu. O té rozhodují obchodníci reagující na aktuální situaci a vývoj cen na burzách. A právě zde se očekává zdražování, které už je pod drobnohledem dodavatelů. Plyn 2019 může v tomto roce zdražit v průměru o 5 % celkové hodnoty. To se hodně odvíjí od konkrétních společností.

Na zdražování už zareagovaly některé větší firmy a je předpokladem, že se ve stejném duchu zachovají i menší dodavatelé plynu. Zdražování se s největší pravděpodobností bude týkat hlavně zákazníků, jež mají smlouvy na dobu neurčitou. Těch, kdo si ceny plynu zafixovali se to netýká. I proto je cena plynu 2019 nabízena stávajícím klientům s možností fixace na další dva až tři roky. To je jedna z cest, jak se alespoň částečně vyhnout zdražování v nadcházející době.

Vadí vám cena plynu? Proveďte změnu dodavatele

Cena plynu 2019 je a bude v letošním roce poměrně žhavým tématem. Pokud zrovna spadáte pod dodavatele prodávajícího tuto komoditu za vyšší cenu, máte pochopitelně možnost přejít k někomu jinému. Výběr dodavatele není žádným složitým procesem. Pokud nejste vázáni žádnými smluvními podmínkami, lze podat výpověď. Změnu dodavatele proveďte ideálně tím nejsnazším způsobem.

Nejlevnější plyn 2019 můžete získat tak, že si porovnáte pár nabídek najednou. Využít k tomu lze některý ze srovnávacích portálů. Takový proces vám zabere maximálně dvě minuty drahocenného času a ihned se dozvíte, s kým ušetříte. Velkou výhodou je také to, že nově zvolený dodavatel plynu za vás provede všechny administrativní náležitosti a vy s takovou změnou nemáte žádnou práci.

Tak uvidíme, v čem nás rok 2019 překvapí…

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.