Konec halogenových žárovek už dříve předznamenalo evropské nařízení, které stojí i za zákazem klasických „edisonek“. „Zakázány jsou čiré nesměrové halogenové žárovky pro domácnosti, které mají obvykle patici E27 nebo E14. Podíl těchto světelných zdrojů je ale v domácnostech poměrně malý. Nejvíce se dnes používají kompaktní zářivky, LED žárovky a i nadále obyčejné žárovky,“ upřesňuje Michal Staša ze Střediska pro efektivní využívání energie.
Jde o šestý zákaz v řadě, který vyplývá z evropského nařízení 244/2009. Předtím skončily klasické světelné zdroje. Jejich stažení z výroby bylo odstupňované podle výkonu. Halogenové žárovky, jichž se nařízení dotýká nyní, se příliš nepoužívají ani v průmyslu či ve službách.
Dopad by měl tedy být podle odborníků malý a mohl by vést hlavně ke zvýšení podílu LED žárovek. „Je důležité poznamenat, že nařízení se nevztahuje na automobilové žárovky ani na lineární halogenové žárovky R7s užívané například v domácích světlometech nebo stojacích lampách. Vynechané jsou také halogenové žárovky G9 používané v lustrech,“ dodává Michal Staša.
Nové, snad i lepší LEDky
Záměrem Evropské unie je snižovat spotřebu energie, proto vydává nařízení omezující výrobu energeticky náročných spotřebičů nebo osvětlení. Poslední fáze takzvaného ekodesignu se dotkla právě halogenových zdrojů. Nové žárovky nesmí být na trh dodávané od září letošního roku. Výrobci tak budou doprodávat staré zásoby. „Od Evropské unie je to logický krok zapadající do série opatření snižujících emise škodlivých látek,“ konstatuje Lukáš Rymer ze společnosti LED Solution.
Halogenové žárovky měly být staženy už před dvěma lety, ale Evropská komise termín posunula na letošní září. Výrobci tak měli více času rozvinout LED technologie a zároveň se přičinit, aby cena osvětlení poklesla. To se podle prodejců podařilo. „Na trhu jsou nyní úsporné světelné LED zdroje, které jsou cenově dostupné a na svícení spotřebují mnohem méně energie než halogenové žárovky,“ doplňuje Lukáš Rymer.
V nemilost halogenové žárovky upadly proto, že jsou – když necháme stranou klasickou žárovku – energeticky náročnější než jiné světelné zdroje, zejména LED osvětlení. Podobně jako běžné žárovky totiž velké množství energie proměňují na teplo. Hlavně méně efektivní typy halogenů rozžhaví wolframové vlákno a uvolní více tepla než světla. Halogenové žárovky na trhu vydržely 60 let. Podle výpočtů Evropské unie by nahrazování halogenek LED osvětlením mělo do roku 2025 snížit emise skleníkových plynů o 15 milion tun.
Teplo světla i počet spínacích cyklů
Podle představ evropských politiků by halogenové žárovky měly nahradit hlavně LED zdroje. V posledních šesti letech se LED žárovky proměnily nejen technologicky, ale také designově. Dnes povětšinou vypadají jako běžné žárovky. V baňce jsou umístěné LED pásky připomínající wolframové vlákno klasické „edisonky“.
Rozšířila se také nabídka úsporného osvětlení, což ale ztěžuje výběr vhodného zdroje. „Osvětlení je třeba vybírat podle místa užití, protože nabídka LED žárovek je pestrá. Hlavním měřítkem je množství světla, takzvaný světelný tok udávaný v lumenech,“ konstatuje Michal Staša. Odborník doporučuje, aby počet lumenů, byl desetinásobný oproti výkonu běžné žárovky. Pokud například chcete nahradit 60 W žárovku, zvolte světelný zdroj se 600 lumeny.
Dalším kritériem by se měl stát barevný tón světla. Pro místa, kde odpočíváte, se hodí teple bílá barva, která je podobná obyčejné žárovce. Označuje se jako 2700K nebo termínem „warm white“. V poslední době se objevují i „žlutější“ LED světla, která se označují jako „amber“ nebo „golden“. Pro pracovní místa, například osvětlení kuchyňské linky, lze zvolit i chladnější barevný tón nad 3000K. „Dalším ukazatelem je počet spínacích cyklů. Pro běžné prostory se hodí 20 tisíc spínacích cyklů, dvojnásobný počet vyberte pro prostory, kde se často rozsvěcuje, jako je třeba koupelna nebo chodba,“ dodává Michal Staša.
Podle výrobců i prodejců LED osvětlení je lepší si připlatit, protože kvalitnější zdroj vydrží delší dobu. „Nekupujte nejlevnější LED žárovky, budou mít krátkou životnost a pravděpodobně také nízkou svítivost. Dnes jsou na trhu i LED žárovky s pětiletou zárukou za přijatelnou cenu. Máte pak jistotu, že vydrží dlouho svítit a investice do nich bude smysluplná,“ radí Lukáš Rymer.
O stovku až dvě méně
Řídit se můžete i energetickou třídou žárovek. Odborníci se přiklánějí hlavně k úsporným zdrojům ve třídě A+ nebo A++. Použití úsporných LED žárovek by mělo snížit účty za elektřinu. „Oproti běžné nebo halogenové žárovce ušetří LED osvětlení 100 až 200 korun,“ uvádí Michal Staša.
Ve srovnání s klasickými žárovkami spotřebovalo halogenové osvětlení o 30 procent energie méně, ale LED žárovky jsou až o 80 procent úspornější. Spíš než procenta ale napoví výpočet. Počítali jsme s průměrnou cenou elektřiny čtyři koruny za kilowatthodinu a s tisíci prosvícenými hodinami ročně.
Kritérium | Klasická žárovka | Halogenová žárovka | Kompaktní zářivka | LED žárovka |
Doba životnosti (hodiny) | 1000 | 2000 | 6 až 15 000 | 10 až 20 000 |
Roční náklady (při svícení 1000 hodin) | 240 Kč (výkon 60 W) | 168 Kč (výkon 42 W) | 80 Kč (výkon 11 W) | 32 Kč (výkon 8 W) |
Zdroj: Uspornespotrebice.cz a LED Solution |
Sdílejte článek, než ho smažem