Dnes vám dají k elektřině žárovku zadarmo, zítra budou hrozit exekucí

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 9. 8. 2018 | 2 komentáře
Evergreen podomního prodeje energií. Ke smlouvě dostanete úsporné žárovky. Prý zadarmo. Když ale od dodavatele odejdete, bude je chtít zaplatit. Vlastně budou je chtít zaplatit vymahači. S výhrůžkami že za dva dny máte na krku exekutora.
Dnes vám dají k elektřině žárovku zadarmo, zítra budou hrozit exekucí

Vynalézavost některých dodavatelů a jejich podomních prodejců nezná mezí: nátlaky, přetvářky, výhružky. Na Českou obchodní inspekci a Energetický regulační úřad se v poslední době obracejí lidé, jimž dodavatel (nebo zprostředkovatelská společnost) vyměřili sankce a téměř obratem se jim ozvala inkasní agentura s výhružkami, že pokud pokutu neuhradí do 48 hodin, zahájí exekuci. Úřady, seč můžou, upozorňují, že takový postup je nereálný, přesto ale přibývá lidí vyděšených vymahačskými esemeskami a doporučenými dopisy.

Potřebujete novou energii?

Našli jste levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu? Nebo slušnějšího? Chcete změnu, ale nevíte, jak na to? Poradíme.

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Každý rok mění dodavatele energií stovky tisíc domácností. Vybírat můžou z desítek firem, obrovských i trpasličích. Ale trpaslík a vysoké napětí – jde to dohromady?

Nový dodavatel. Bát se firmy z garáže?

Žárovky až za dva tisíce

V hlavní roli jsou opět LED žárovky, které někteří podomní prodejci rozdávají jako dárek. Ve skutečnosti si je ale lidí od nich kupují, byť za symbolickou korunu. Písnička je to obehraná, ovšem pořád chytlavá. „Na tento dárek podepíšete kupní smlouvu, jejíž součástí je nepřiměřená sankce. Pokud odstoupíte od smlouvy na dodávky energií, za LED žárovky rázem musíte zaplatit, často až 2000 korun,“ upřesňuje Jana Jelínková z České obchodní inspekce. V samotné smlouvě na dodávky elektřiny nebo plynu tedy sankce nejsou, zhrzený dodavatel vám ale může zasolit prostřednictvím LED žárovek. Nebo vás vystrašit natolik, abyste odstoupení stáhli.

Někteří dodavatelé teď předávají vystavené pokuty rovnou inkasním agenturám. „Máte 48 hodin na zaplacení dluhu ve výši 2000 korun a zaslání dokladu o úhradě, jinak se vystavujete riziku vydání platebního rozkazu a následné exekuci“ – i takové zprávy chodí lidem, kteří od dodavatele odešli.

Podepsali jste? Nejlíp se zdrhá hned

Třeba vám servis a ceny firmy, která vám ke smlouvě vnutila žárovku, budou vyhovovat. A ještě máte žárovku. Třeba si ale řeknete, že s tím, kdo na vás šije takovéhle boudy, moc být nechcete, protože nevíte, jaké levárny vás ještě čekají. Pak je nejlepší neotálet. Pro smlouvy uzavřené s podomním prodejcem u vás doma jsou speciální pravidla. Podle občanského zákoníku můžete odstoupit do čtrnácti dnů od podpisu, energetický zákon umožňuje odstoupit ještě patnáctý den po zahájení dodávky.

LED žárovky je třeba dodavateli vrátit, můžete poslat i odstoupení od kupní smlouvy, i když by ho po vás dodavatel neměl požadovat. „Je v rozporu se zákonem vyžadovat zvláštní odstoupení od koupi žárovek, když spotřebitel ruší v zákonné lhůtě smlouvu s novým dodavatelem. Jedná se o smlouvy provázané, právně označované jako doplňkové,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Úřady si na dodavatele posvítí

Pokud vám ve schránce přistane za vrácené žárovky pokuta, Česká obchodní inspekce ji doporučuje nehradit. „Když žárovky nemůžete vrátit nepoškozené a nepoužité, uhraďte obvyklou cenu žárovek, případně cenu, o níž se jejich hodnota oproti obvyklé ceně snížila,“ dodává Jana Jelínková. Obvyklá cena není taková, kterou si dodavatel stanovil ve smlouvě, ale ta z běžných obchodů. Například LED žárovka s výkonem 18 wattů se prodává za cenu kolem 170 korun.

Ušetřete za energie

Ceny plynu a elektřiny rostou. Zajistěte si nejvýhodnější nabídku, dokud je čas.


Nevíte? Nevadí. Poradíme vám.

I když se budete bránit podle práva, můžou se vám ale ve virtuální i poštovní schránce množit výhružky. Kdo je v právu, jste vy. Energetický regulační úřad už před pár týdny zahájil šetření, které označil za jedno z nejrozsáhlejších v historii, a na dodavatele si posvítí. Vyžádal si od obchodníků několik tisíc smluv o dodávkách energií, k nimž byly nabízeny LED žárovky.

„Šetření nyní probíhá. Předchází kontrole, která je poté zaměřena na konkrétní pochybení. Teprve na zjištění kontrol jsou navázána sankční správní řízení. Jmenovat společnosti proto můžeme až ve chvíli, kdy padne pravomocné rozhodnutí,“ informoval Michal Kebort, tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Výhružkám nepodléhejte

Je tady ještě jeden rozměr a na něj je třeba dát si pozor. LED žárovky zdarma nerozdávají pouze dodavatelé, ale chytly se ho i zprostředkovatelské společnosti, které energie jednoduše přeprodávají. Na ně se nevztahují ty samé předpisy jako na dodavatele – jinými slovy, Energetický regulační úřad si na ně nemůže došlápnout. Dodavatel vlastní licenci na dodávky energií, zprostředkovatel jen přeprodává nabídky jednoho nebo více dodavatelů.

Pokud nemá společnost na požadovanou pokutu nárok, můžete se hned obrátit na úřady. Ve chvíli, kdy řešíte potíže s dodavatelem, by vám měl umět pomoci Energetický regulační úřad. Když jste se dostali do křížku se zprostředkovatelem, obraťte se na Českou obchodní inspekci.

Fixlujete?

ČOIku na vás!

Na koho si můžete stěžovat u České obchodní inspekce? Jaký trest dotyčnému hrozí? Jak stížnost správně podat? A kdy vám ČOI nepomůže? Máme pro vás přehledného průvodce:

Jak podat stížnost. A co hrozí hříšníkovi

Výhružkám na exekuci během osmačtyřiceti hodinám byste podle odborníků neměli podléhat. Rozesílané SMS zprávy se sice snaží vzbudit zdání, že k exekuci dojde v řádu dní, pokud ne rovnou hodin, v praxi to tak ale nefunguje. „Vedení exekučního řízení je možné na základě pověření soudu, který zkoumá, zda věřiteli plyne právo na úhradu určité částky z exekučního titulu. Tím je nejčastěji vykonatelný rozsudek soudu,“ vysvětluje Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR.

Napřed by tedy inkasní agentura musela mít v ruce platné pověření soudu, aby k vám mohla vtrhnout a páskami označit zabavený majetek. Můžete naopak její pracovníky upozornit, že to co provádějí, je vyhrožování: Tedy přestupek, za který může Ministerstvo spravedlnosti udělit pokutu až 200 tisíc korun.

Vyhodíte dveřmi, vrátí se oknem

Máme je v merku

Řada obcí zakázala podomní prodej, ale fígle nepoctivců stále padají na úrodnou půdu. Šmejdi řádí dál. Přinášíme přehled jejich nových a inovovaných triků. A rady, co dělat, když se necháte oblafnout.

Nové triky šmejdů

Hra strachu

Otřepané klišé, že nejlepší obranou je útok, minimálně na energetickém trhu tolik neplatí. Mnohem lepší je, pokud si podomní obchodníky a pofidérní společnosti vůbec nepustíte k tělu. „Odmítejte podomní nabídky aukcí a dárků zdarma. Pokud chcete dodavatele změnit, využijte on-line porovnávače cen energií. Jestliže je ve vašem městě či obci vyhláškou zakázaný podomní prodej, můžete na překupníka s energiemi rovnou zavolat městkou policii,“ doporučuje Jana Jelínková z České obchodní inspekce.

Když se do potíží přesto dostanete, braňte se. „V České republice jsou velmi dobré zákony na ochranu spotřebitele. Problém je ovšem v jejich prosazování. Spotřebitel je v porovnání s velkým podnikatelem slabší smluvní stranou a často se bojí jít do soudního sporu. Raději pokutu zaplatí, než aby kvůli tomu měsíce nebo roky nemohl v klidu usnout. Podnikatelé moc dobře vědí, proč se zaměřují na seniory, kteří se bojí konfliktů a jsou obecně důvěřivější,“ uzavírá Lukáš Zelený z dTestu.

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Zájem o hypotéky míří k rekordu. Úroky rostou

Průměrný úrok hypoték potřetí v řadě stoupl – v květnu na 2,06 % z březnových 1,98 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

11. 6. 2021 | Radim Zelený

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

V koronavirové době rostl zájem lidí o investice a zvlášť o investice do realit, pro drobné investory třeba prostřednictvím realitních fondů. Na růstu realitního trhu je ale možné podílet... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.