Trh s energiemi: silnější přežije

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 7. 8. 2018 | 8 komentářů
Na trhu s elektřinou a zemním plynem roste vedle tradičních dodavatelů další velký hráč. Skupina Bohemia Energy polyká konkurenty. Před třemi lety získala Europe Easy Energy, teď kupuje Amper Market. Obě společnosti slibují, že pro koncové zákazníky se nic nezmění.
Trh s energiemi: silnější přežije

Rozložení sil na trhu s energiemi se opět mění. Skupiny Bohemia Energy a Amper Holding „spojují své síly“. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se společnost Amper Market spadající pod Amper Holding stane součástí skupiny Bohemia Energy. V rámci skupiny by pak měla obsluhovat firmy a zákazníky z veřejného sektoru, tedy státní, krajské a obecní instituce.

Smlouvu o koupi sta procent akcií společnosti Amper Market, která je součástí Amper Holding, podepsal dodavatel Europe Easy Energy patřící do skupiny Bohemia Energy. „Odvětví energetiky prochází dynamickým rozvojem, většina dodavatelů hledá nejlepší cestu k budoucímu úspěchu u zákazníka. My tuto cestu vidíme ve strategických akvizicích a obchodních partnerstvích,“ uvádí Jiří Písařík, předseda představenstva Europe Easy Energy a jednatel Bohemia Energy. Ta už dřív navázala partnerství například s firmou S-Power, která prodává a instaluje malé fotovoltaické elektrárny a jejich komponenty.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ceníky i smlouvy platí

Značka Amper Market zůstane podle vyjádření obou stran zachována a bude pokračovat v dosavadní strategii dodávek elektřiny vyrobené z významné části nezávislými decentralizovanými výrobci. Po začlenění do skupiny Bohemia Energy se bude soustředit na prodej energií firmám a organizacím.

„Akvizicí jsme samozřejmě rozšířili zákaznické portfolio skupiny Bohemia Energy, ale daleko větší váhu přikládáme strategickému obchodnímu spojenectví s Amper Holding, které přinese užitek všem, tedy zákazníkům i oběma energetickým skupinám,“ tvrdí Robert Chmelař, marketingový ředitel Bohemia Energy.

Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE ČR) dodával Amper Market k 30. červnu letošního roku elektřinu 41 824 a plyn 801 odběratelům. „Samozřejmě, veškeré smlouvy, ceníky a obchodní podmínky zůstávají v platnosti, nemění se ani kontakty, na něž se mohou zákazníci obrátit,“ dodává Jan Palaščák, generální ředitel a předseda představenstva Amper Holding.

Velcí zůstanou

Společnost Amper Holding se do budoucna má specializovat a zaměřit se na specifický segment zákazníků. Zaujmout je chce nabídkou pomoci s řízením spotřeby energií. „Zaměříme se na integraci a zkompletování energetických služeb pro podniky a municipality. Máme ambici stát se vůdčím inovátorem energetických služeb v České republice. Více se přiblížíme technologiím. Naše pozornost se zaměří na úspory energií a další služby odběratelům. Nyní připravujeme například produkty v oblasti akumulace energie a bateriových systémů,“ konstatuje Jan Palaščák.

V energetice probíhá konsolidace trhu, začíná se lámat chleba. Někteří analytici tvrdí, že během několika let na trhu zůstane z desítek firem jen několik silných skupin. „Na tuto situaci jsme reagovali tak, aby Amper Market dlouhodobě i po této konsolidaci zůstal jako značka a firma, kterou si klienti spojují s decentrální energetikou, virtuální elektrárnou a nadstandardním servisem pro výrobce, podniky i municipality,“ dodává Jan Palaščák.

Potřebujete novou energii?

Našli jste levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu? Nebo slušnějšího? Chcete změnu, ale nevíte, jak na to? Poradíme.

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Každý rok mění dodavatele energií stovky tisíc domácností. Vybírat můžou z desítek firem, obrovských i trpasličích. Ale trpaslík a vysoké napětí – jde to dohromady?

Nový dodavatel. Bát se firmy z garáže?

Konsolidace ale není jen domácí záležitost. Podobně se už v březnu dohodly nadnárodní skupiny E.ON a RWE – každá z nich se napříště má specializovat na jinou část trhu: RWE se bude soustředit především na výrobu energie (včetně obnovitelných zdrojů) a bude s ní obchodovat ve velkém, E.ON se bude věnovat odběratelům a inteligentním elektromagnetickým sítím. Firmy se dohodly, že si podle těchto strategií navzájem převedou majetek i obchodní aktivity, E.ON tak například od RWE získal většinový podíl v distribuční společnosti innogy.

Konsolidací tedy prochází nejen český, ale i evropský trh. To si vyžaduje podnikatelské celky s dostatečným finančním zázemím a lidskými zdroji, které budou schopné zabezpečit rozvoj stávajících i nových služeb v energetice.

Další akvizice ve hvězdách

Amper Market není první společností, kterou Bohemia Energy získala. V roce 2015 koupila Europe Easy Energy specializující se na dodávky energií pro domácnosti. Ta dnes dodává elektřinu a zemní plyn 65 tisícům odběratelů.

Obě společnosti, Europe Easy Energy a Amper Market, dodávaly energie za nízké ceny a zároveň držely vstřícné obchodní podmínky, například svým zákazníkům poskytovaly smlouvy na dobu neurčitou bez závazku. „Jsou si blízké svým zaměřením, obchodní filozofií i typem zákazníků. Společnost Europe Easy Energy se umístila na prvním místě v hodnocení nejférovějších dodavatelů energií, protože má nízké ceny a smlouvy na dobu neurčitou,“ konstatuje Jiří Chmelař. 

Skupinu Bohemia Energy, která má nyní 1,1 milionů zákazníků a dosahuje obratu přes 16 miliard korun, tvoří pět energetických společností. Vedle Bohemia Energy je to společnost Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie, na Slovensku skupina vlastní největšího alternativního dodavatele energií, společnost Slovakia Energy. Do skupiny spadají i finanční společnosti Bohemia Energy Finance a BEplan.

Jestli bude Bohemia Energy v akvizicích pokračovat, nechtěli zástupci společnosti konkretizovat. „Díváme se i na další příležitosti, protože chceme dále posilovat svou pozici vyzyvatele a hybatele trhu. Žádné konkrétní akvizice však dopředu nekomentujeme,“ uzavírá Jiří Chmelař.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2018 15:03, Pavel H.

Vzhledem k tomu, že mi Bohemia energy udělala ve výdajích dobré plusko a ušetřil jsem skoro zálohu, tak ať si říká co kdo chce, na řeči kolem nedám, když vidím realitu u nás.

+2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

27. 9. 2021 | redakce Peníze.CZ

Nalákali na fixaci cen energie, teď zdražují. Pozor na smlouvy

Na Energetický regulační úřad (ERÚ) se teď obracejí stovky spotřebitelů, kterým dodavatelé zvyšují ceny. Jsou mezi nimi i lidé, kteří měli produkt s fixovanou, respektive garantovanou... celý článek

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

22. 9. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 17 komentářů

Nová Zelená úsporám je dostupnější. Na co a jak žádat

Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám. O dotace mohou žádat i ti, kdo na ně předtím nedosáhli. Zájemce potěší i další novinky.

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

20. 9. 2021 | Jiří Hovorka, Kateřina Jungvirtová | 8 komentářů

Jak zlevnit bydlení. Politici slibují i zázračná řešení

Bydlení v Česku během posledních let prudce zdražilo. Důležitým tématem volebních programů je tedy i jeho větší dostupnost. Všechny strany chtějí víc stavět; hitem jsou družstevní bydlení,... celý článek

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

16. 9. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Přes Investown už lidé investovali 100 milionů

Start-up Investown.cz hlásí prvních 25 tisíc aktivních uživatelů a investice přesahující 100 milionů korun. Platforma, zaměřená na drobné investice do bytů, zahájila ostrý provoz letos... celý článek

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Hypotéky dál zdražují, míří k 3 %. Banky překonaly rekord

Průměrný úrok hypoték pošesté v řadě stoupl – v srpnu na 2,32 % z červencových 2,23 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.