Trh s energiemi: silnější přežije

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 7. 8. 2018 | 8 komentářů
Na trhu s elektřinou a zemním plynem roste vedle tradičních dodavatelů další velký hráč. Skupina Bohemia Energy polyká konkurenty. Před třemi lety získala Europe Easy Energy, teď kupuje Amper Market. Obě společnosti slibují, že pro koncové zákazníky se nic nezmění.
Trh s energiemi: silnější přežije

Rozložení sil na trhu s energiemi se opět mění. Skupiny Bohemia Energy a Amper Holding „spojují své síly“. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se společnost Amper Market spadající pod Amper Holding stane součástí skupiny Bohemia Energy. V rámci skupiny by pak měla obsluhovat firmy a zákazníky z veřejného sektoru, tedy státní, krajské a obecní instituce.

Smlouvu o koupi sta procent akcií společnosti Amper Market, která je součástí Amper Holding, podepsal dodavatel Europe Easy Energy patřící do skupiny Bohemia Energy. „Odvětví energetiky prochází dynamickým rozvojem, většina dodavatelů hledá nejlepší cestu k budoucímu úspěchu u zákazníka. My tuto cestu vidíme ve strategických akvizicích a obchodních partnerstvích,“ uvádí Jiří Písařík, předseda představenstva Europe Easy Energy a jednatel Bohemia Energy. Ta už dřív navázala partnerství například s firmou S-Power, která prodává a instaluje malé fotovoltaické elektrárny a jejich komponenty.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ceníky i smlouvy platí

Značka Amper Market zůstane podle vyjádření obou stran zachována a bude pokračovat v dosavadní strategii dodávek elektřiny vyrobené z významné části nezávislými decentralizovanými výrobci. Po začlenění do skupiny Bohemia Energy se bude soustředit na prodej energií firmám a organizacím.

„Akvizicí jsme samozřejmě rozšířili zákaznické portfolio skupiny Bohemia Energy, ale daleko větší váhu přikládáme strategickému obchodnímu spojenectví s Amper Holding, které přinese užitek všem, tedy zákazníkům i oběma energetickým skupinám,“ tvrdí Robert Chmelař, marketingový ředitel Bohemia Energy.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE ČR) dodával Amper Market k 30. červnu letošního roku elektřinu 41 824 a plyn 801 odběratelům. „Samozřejmě, veškeré smlouvy, ceníky a obchodní podmínky zůstávají v platnosti, nemění se ani kontakty, na něž se mohou zákazníci obrátit,“ dodává Jan Palaščák, generální ředitel a předseda představenstva Amper Holding.

Velcí zůstanou

Společnost Amper Holding se do budoucna má specializovat a zaměřit se na specifický segment zákazníků. Zaujmout je chce nabídkou pomoci s řízením spotřeby energií. „Zaměříme se na integraci a zkompletování energetických služeb pro podniky a municipality. Máme ambici stát se vůdčím inovátorem energetických služeb v České republice. Více se přiblížíme technologiím. Naše pozornost se zaměří na úspory energií a další služby odběratelům. Nyní připravujeme například produkty v oblasti akumulace energie a bateriových systémů,“ konstatuje Jan Palaščák.

V energetice probíhá konsolidace trhu, začíná se lámat chleba. Někteří analytici tvrdí, že během několika let na trhu zůstane z desítek firem jen několik silných skupin. „Na tuto situaci jsme reagovali tak, aby Amper Market dlouhodobě i po této konsolidaci zůstal jako značka a firma, kterou si klienti spojují s decentrální energetikou, virtuální elektrárnou a nadstandardním servisem pro výrobce, podniky i municipality,“ dodává Jan Palaščák.

Potřebujete novou energii?

Našli jste levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu? Nebo slušnějšího? Chcete změnu, ale nevíte, jak na to? Poradíme.

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Každý rok mění dodavatele energií stovky tisíc domácností. Vybírat můžou z desítek firem, obrovských i trpasličích. Ale trpaslík a vysoké napětí – jde to dohromady?

Nový dodavatel. Bát se firmy z garáže?

Konsolidace ale není jen domácí záležitost. Podobně se už v březnu dohodly nadnárodní skupiny E.ON a RWE – každá z nich se napříště má specializovat na jinou část trhu: RWE se bude soustředit především na výrobu energie (včetně obnovitelných zdrojů) a bude s ní obchodovat ve velkém, E.ON se bude věnovat odběratelům a inteligentním elektromagnetickým sítím. Firmy se dohodly, že si podle těchto strategií navzájem převedou majetek i obchodní aktivity, E.ON tak například od RWE získal většinový podíl v distribuční společnosti innogy.

Konsolidací tedy prochází nejen český, ale i evropský trh. To si vyžaduje podnikatelské celky s dostatečným finančním zázemím a lidskými zdroji, které budou schopné zabezpečit rozvoj stávajících i nových služeb v energetice.

Další akvizice ve hvězdách

Amper Market není první společností, kterou Bohemia Energy získala. V roce 2015 koupila Europe Easy Energy specializující se na dodávky energií pro domácnosti. Ta dnes dodává elektřinu a zemní plyn 65 tisícům odběratelů.

Obě společnosti, Europe Easy Energy a Amper Market, dodávaly energie za nízké ceny a zároveň držely vstřícné obchodní podmínky, například svým zákazníkům poskytovaly smlouvy na dobu neurčitou bez závazku. „Jsou si blízké svým zaměřením, obchodní filozofií i typem zákazníků. Společnost Europe Easy Energy se umístila na prvním místě v hodnocení nejférovějších dodavatelů energií, protože má nízké ceny a smlouvy na dobu neurčitou,“ konstatuje Jiří Chmelař. 

Skupinu Bohemia Energy, která má nyní 1,1 milionů zákazníků a dosahuje obratu přes 16 miliard korun, tvoří pět energetických společností. Vedle Bohemia Energy je to společnost Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie, na Slovensku skupina vlastní největšího alternativního dodavatele energií, společnost Slovakia Energy. Do skupiny spadají i finanční společnosti Bohemia Energy Finance a BEplan.

Jestli bude Bohemia Energy v akvizicích pokračovat, nechtěli zástupci společnosti konkretizovat. „Díváme se i na další příležitosti, protože chceme dále posilovat svou pozici vyzyvatele a hybatele trhu. Žádné konkrétní akvizice však dopředu nekomentujeme,“ uzavírá Jiří Chmelař.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2018 15:03, Pavel H.

Vzhledem k tomu, že mi Bohemia energy udělala ve výdajích dobré plusko a ušetřil jsem skoro zálohu, tak ať si říká co kdo chce, na řeči kolem nedám, když vidím realitu u nás.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Partners Financial Services