Trh s energiemi: silnější přežije

Jana Poncarová | rubrika: Co se děje | 7. 8. 2018 | 8 komentářů
Na trhu s elektřinou a zemním plynem roste vedle tradičních dodavatelů další velký hráč. Skupina Bohemia Energy polyká konkurenty. Před třemi lety získala Europe Easy Energy, teď kupuje Amper Market. Obě společnosti slibují, že pro koncové zákazníky se nic nezmění.
Trh s energiemi: silnější přežije

Rozložení sil na trhu s energiemi se opět mění. Skupiny Bohemia Energy a Amper Holding „spojují své síly“. Po schválení transakce Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se společnost Amper Market spadající pod Amper Holding stane součástí skupiny Bohemia Energy. V rámci skupiny by pak měla obsluhovat firmy a zákazníky z veřejného sektoru, tedy státní, krajské a obecní instituce.

Smlouvu o koupi sta procent akcií společnosti Amper Market, která je součástí Amper Holding, podepsal dodavatel Europe Easy Energy patřící do skupiny Bohemia Energy. „Odvětví energetiky prochází dynamickým rozvojem, většina dodavatelů hledá nejlepší cestu k budoucímu úspěchu u zákazníka. My tuto cestu vidíme ve strategických akvizicích a obchodních partnerstvích,“ uvádí Jiří Písařík, předseda představenstva Europe Easy Energy a jednatel Bohemia Energy. Ta už dřív navázala partnerství například s firmou S-Power, která prodává a instaluje malé fotovoltaické elektrárny a jejich komponenty.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ceníky i smlouvy platí

Značka Amper Market zůstane podle vyjádření obou stran zachována a bude pokračovat v dosavadní strategii dodávek elektřiny vyrobené z významné části nezávislými decentralizovanými výrobci. Po začlenění do skupiny Bohemia Energy se bude soustředit na prodej energií firmám a organizacím.

„Akvizicí jsme samozřejmě rozšířili zákaznické portfolio skupiny Bohemia Energy, ale daleko větší váhu přikládáme strategickému obchodnímu spojenectví s Amper Holding, které přinese užitek všem, tedy zákazníkům i oběma energetickým skupinám,“ tvrdí Robert Chmelař, marketingový ředitel Bohemia Energy.

Podle údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE ČR) dodával Amper Market k 30. červnu letošního roku elektřinu 41 824 a plyn 801 odběratelům. „Samozřejmě, veškeré smlouvy, ceníky a obchodní podmínky zůstávají v platnosti, nemění se ani kontakty, na něž se mohou zákazníci obrátit,“ dodává Jan Palaščák, generální ředitel a předseda představenstva Amper Holding.

Velcí zůstanou

Společnost Amper Holding se do budoucna má specializovat a zaměřit se na specifický segment zákazníků. Zaujmout je chce nabídkou pomoci s řízením spotřeby energií. „Zaměříme se na integraci a zkompletování energetických služeb pro podniky a municipality. Máme ambici stát se vůdčím inovátorem energetických služeb v České republice. Více se přiblížíme technologiím. Naše pozornost se zaměří na úspory energií a další služby odběratelům. Nyní připravujeme například produkty v oblasti akumulace energie a bateriových systémů,“ konstatuje Jan Palaščák.

V energetice probíhá konsolidace trhu, začíná se lámat chleba. Někteří analytici tvrdí, že během několika let na trhu zůstane z desítek firem jen několik silných skupin. „Na tuto situaci jsme reagovali tak, aby Amper Market dlouhodobě i po této konsolidaci zůstal jako značka a firma, kterou si klienti spojují s decentrální energetikou, virtuální elektrárnou a nadstandardním servisem pro výrobce, podniky i municipality,“ dodává Jan Palaščák.

Potřebujete novou energii?

Našli jste levnějšího dodavatele elektřiny nebo plynu? Nebo slušnějšího? Chcete změnu, ale nevíte, jak na to? Poradíme.

Jak změnit dodavatele elektřiny nebo plynu

Každý rok mění dodavatele energií stovky tisíc domácností. Vybírat můžou z desítek firem, obrovských i trpasličích. Ale trpaslík a vysoké napětí – jde to dohromady?

Nový dodavatel. Bát se firmy z garáže?

Konsolidace ale není jen domácí záležitost. Podobně se už v březnu dohodly nadnárodní skupiny E.ON a RWE – každá z nich se napříště má specializovat na jinou část trhu: RWE se bude soustředit především na výrobu energie (včetně obnovitelných zdrojů) a bude s ní obchodovat ve velkém, E.ON se bude věnovat odběratelům a inteligentním elektromagnetickým sítím. Firmy se dohodly, že si podle těchto strategií navzájem převedou majetek i obchodní aktivity, E.ON tak například od RWE získal většinový podíl v distribuční společnosti innogy.

Konsolidací tedy prochází nejen český, ale i evropský trh. To si vyžaduje podnikatelské celky s dostatečným finančním zázemím a lidskými zdroji, které budou schopné zabezpečit rozvoj stávajících i nových služeb v energetice.

Další akvizice ve hvězdách

Amper Market není první společností, kterou Bohemia Energy získala. V roce 2015 koupila Europe Easy Energy specializující se na dodávky energií pro domácnosti. Ta dnes dodává elektřinu a zemní plyn 65 tisícům odběratelů.

Obě společnosti, Europe Easy Energy a Amper Market, dodávaly energie za nízké ceny a zároveň držely vstřícné obchodní podmínky, například svým zákazníkům poskytovaly smlouvy na dobu neurčitou bez závazku. „Jsou si blízké svým zaměřením, obchodní filozofií i typem zákazníků. Společnost Europe Easy Energy se umístila na prvním místě v hodnocení nejférovějších dodavatelů energií, protože má nízké ceny a smlouvy na dobu neurčitou,“ konstatuje Jiří Chmelař. 

Skupinu Bohemia Energy, která má nyní 1,1 milionů zákazníků a dosahuje obratu přes 16 miliard korun, tvoří pět energetických společností. Vedle Bohemia Energy je to společnost Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie, na Slovensku skupina vlastní největšího alternativního dodavatele energií, společnost Slovakia Energy. Do skupiny spadají i finanční společnosti Bohemia Energy Finance a BEplan.

Jestli bude Bohemia Energy v akvizicích pokračovat, nechtěli zástupci společnosti konkretizovat. „Díváme se i na další příležitosti, protože chceme dále posilovat svou pozici vyzyvatele a hybatele trhu. Žádné konkrétní akvizice však dopředu nekomentujeme,“ uzavírá Jiří Chmelař.

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 9. 2018 15:03, Pavel H.

Vzhledem k tomu, že mi Bohemia energy udělala ve výdajích dobré plusko a ušetřil jsem skoro zálohu, tak ať si říká co kdo chce, na řeči kolem nedám, když vidím realitu u nás.

+3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

28. 9. 2022 | Jana Poncarová

Pět investic, které v domě ušetří energii. Pomůže dotace

Kdo to s úsporami energií myslí vážně, měl by podle odborníků zateplovat a zvážit pořízení solárních panelů nebo tepelného čerpadla. Na investice je možné získat dotace od státu a šetřit... celý článek

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

22. 9. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Chcete koupit stavební pozemek? Máme deset rad

Nenakupujte impulzivně a pořádně si ten kus hlíny proklepněte. Možná na něm strávíte zbytek života a možná tu budou vyrůstat i děti vašich dětí. Tady jsou tipy, na co nezapomenout,... celý článek

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

21. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Příspěvek na bydlení bude vyšší a pro víc lidí. Nová kalkulačka

O příspěvek na bydlení bude moct od října zažádat víc lidí. Mnoho současných příjemců příspěvku dostane víc peněz, rozhodla dnes vláda. Spočítejte si to.

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

20. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nová cesta k vlastnímu bydlení. Není ale pro každého

Ownest přináší do Česka trend z anglosaských zemí. Míří na lidi v perspektivních oborech, kteří před sebou mají rychlý kariérní růst a s tím spojený růst příjmů. Pro začátek jim stačí... celý článek

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.