Pět rad od dTestu: Jak na společný nájem bytu

| rubrika: Jak na to | 13. 6. 2018
Manželé jsou ve společném nájmu automaticky, ostatní se musí dohodnout s pronajímatelem a podepsat každý za sebe nájemní smlouvu. Je to jistější než podnájem nebo jen ústní dohoda, ale má to také svá pravidla.

Nejprve si řekněme, co společný nájem není. Společný nájem není, když dítě bydlí u rodičů. Společný nájem není, když se ona nastěhuje k němu nebo on k ní a udělají si společnou kasu. Společný nájem taky není, když se dohodne pět studentů, že se budou skládat na nájemné. V takových situacích totiž obvykle bývají pod nájemní smlouvou podepsaní jen dva lidé: jeden pronajímatel a jeden nájemce. Abychom mohli mluvit o společném nájmu, musí pod ní být podepsaní kromě pronajímatele nájemci aspoň dva. S jednou podstatnou výjimkou: společnými nájemci jsou manželé a stačí přitom, aby nájemní smlouvu podepsal jen jeden z nich. Pokud se výslovně nedohodnou, že jim společný nájem vznikat nebude.

Společným nájemcem se můžete stát nejen při podpisu nájemní smlouvy, ale i během trvání nájmu, uzavřením sňatku s nájemcem nebo uzavřením dodatku k nájemní smlouvě.

V dTestu jsme pro vás připravili pět užitečných rad a tipů ohledně společného nájmu bytu, abyste třeba věděli, jak se řeší situace, kdy se společní nájemci nemůžou ohledně nájmu na něčem dohodnout. A jak se rozhoduje o tom, kdo z rozvádějících se manželů zůstane dál nájemcem bytu.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

1. Kdo smí co v bytě užívat

Zákon stanoví, že společní nájemci mají stejná práva a povinnosti. Kromě jiného z toho vyplývá, že můžou rovně užívat celý byt i související prostory. Můžou se ale mezi sebou dohodnout a vymezit si i jiná pravidla užívání. Například si mohou rozdělit místnosti v bytě a společně užívat třeba jen kuchyň a koupelnu.

2. Kdo platí nájem

Jestliže se nájemci nedohodnou jinak, nájem a služby hradí rovným dílem. Ovšem pronajímatel může chtít zaplatit celé nájemné a platby za služby i jen po jednom z nich. Ten pak může požádat ostatní, aby se s ním vyrovnali.

3. Společný nájem, nebo podnájem?

Při hledání bydlení možná narazíte na inzerát, ve kterém někdo, kdo je sám v nájmu, nabízí podnájem třeba jedné místnosti. Podepíšete-li s ním ovšem podnájemní smlouvu, vystavujete se riziku, že podnájem bude ukončen, jakmile z jakéhokoliv důvodu skončí nájem. Tedy stačí, aby nájemce s pronajímatelem uzavřel dohodu o skončení nájmu bytu. Vy jako podnájemce se pak budete muset z bytu vystěhovat. Dohodněte se tedy s nájemcem a pronajímatelem, že se stanete dalším nájemcem vedle původního. Budete tak mít stejná práva a povinnosti jako původní nájemce. Pozor ale na bod 2!

Lukáš Zelený

Lukáš Zelený

Autor je vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

4. Jeden za všechny. Ale ne ve všem

Každý nájemce může sám a za ostatní zařídit takzvané běžné záležitosti, jako je zajištění drobných oprav v bytě, přijetí přeplatku z nájmu nebo oznámení o vadách. Ovšem v podstatných záležitostech musí jednat všichni. Typicky se jedná o dohodu o skončení nájmu nebo o výpověď z nájmu.

5. Poslední soud

V případě neshody mezi společnými nájemci se může kterýkoliv z nich obrátit na soud. Ten pak může podle závažnosti situace rozhodnout i o zrušení společného nájmu a určit, kdo zůstane nájemcem bytu. Typicky soud rozhoduje o zrušení společného nájmu manželů po rozvodu. Při rozhodování, který z nich zůstane jako nájemce v bytě, přihlédne k tomu, kdo pečuje o nezletilé nebo nezaopatřené děti a ke stanovisku pronajímatele.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.