Nejprve si řekněme, co společný nájem není. Společný nájem není, když dítě bydlí u rodičů. Společný nájem není, když se ona nastěhuje k němu nebo on k ní a udělají si společnou kasu. Společný nájem taky není, když se dohodne pět studentů, že se budou skládat na nájemné. V takových situacích totiž obvykle bývají pod nájemní smlouvou podepsaní jen dva lidé: jeden pronajímatel a jeden nájemce. Abychom mohli mluvit o společném nájmu, musí pod ní být podepsaní kromě pronajímatele nájemci aspoň dva. S jednou podstatnou výjimkou: společnými nájemci jsou manželé a stačí přitom, aby nájemní smlouvu podepsal jen jeden z nich. Pokud se výslovně nedohodnou, že jim společný nájem vznikat nebude.
Společným nájemcem se můžete stát nejen při podpisu nájemní smlouvy, ale i během trvání nájmu, uzavřením sňatku s nájemcem nebo uzavřením dodatku k nájemní smlouvě.
V dTestu jsme pro vás připravili pět užitečných rad a tipů ohledně společného nájmu bytu, abyste třeba věděli, jak se řeší situace, kdy se společní nájemci nemůžou ohledně nájmu na něčem dohodnout. A jak se rozhoduje o tom, kdo z rozvádějících se manželů zůstane dál nájemcem bytu.
1. Kdo smí co v bytě užívat
Zákon stanoví, že společní nájemci mají stejná práva a povinnosti. Kromě jiného z toho vyplývá, že můžou rovně užívat celý byt i související prostory. Můžou se ale mezi sebou dohodnout a vymezit si i jiná pravidla užívání. Například si mohou rozdělit místnosti v bytě a společně užívat třeba jen kuchyň a koupelnu.
2. Kdo platí nájem
Jestliže se nájemci nedohodnou jinak, nájem a služby hradí rovným dílem. Ovšem pronajímatel může chtít zaplatit celé nájemné a platby za služby i jen po jednom z nich. Ten pak může požádat ostatní, aby se s ním vyrovnali.
3. Společný nájem, nebo podnájem?
Při hledání bydlení možná narazíte na inzerát, ve kterém někdo, kdo je sám v nájmu, nabízí podnájem třeba jedné místnosti. Podepíšete-li s ním ovšem podnájemní smlouvu, vystavujete se riziku, že podnájem bude ukončen, jakmile z jakéhokoliv důvodu skončí nájem. Tedy stačí, aby nájemce s pronajímatelem uzavřel dohodu o skončení nájmu bytu. Vy jako podnájemce se pak budete muset z bytu vystěhovat. Dohodněte se tedy s nájemcem a pronajímatelem, že se stanete dalším nájemcem vedle původního. Budete tak mít stejná práva a povinnosti jako původní nájemce. Pozor ale na bod 2!
4. Jeden za všechny. Ale ne ve všem
Každý nájemce může sám a za ostatní zařídit takzvané běžné záležitosti, jako je zajištění drobných oprav v bytě, přijetí přeplatku z nájmu nebo oznámení o vadách. Ovšem v podstatných záležitostech musí jednat všichni. Typicky se jedná o dohodu o skončení nájmu nebo o výpověď z nájmu.
5. Poslední soud
V případě neshody mezi společnými nájemci se může kterýkoliv z nich obrátit na soud. Ten pak může podle závažnosti situace rozhodnout i o zrušení společného nájmu a určit, kdo zůstane nájemcem bytu. Typicky soud rozhoduje o zrušení společného nájmu manželů po rozvodu. Při rozhodování, který z nich zůstane jako nájemce v bytě, přihlédne k tomu, kdo pečuje o nezletilé nebo nezaopatřené děti a ke stanovisku pronajímatele.
Sdílejte článek, než ho smažem