Jak úspěšně řešit konflikty s problematickým sousedem

redakce Peníze.CZ | rubrika: Jak na to | 6. 9. 2017 | 5 komentářů
Máte bezohledného souseda? Znepříjemňuje vám život nadměrný hluk, zápach…? Nebojte se bránit. Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme rady, jak na to.
Jak úspěšně řešit konflikty s problematickým sousedem

Noční neklid

Vždycky to nejdřív zkoušejte po dobrém. Zkuste s hlučným sousedem promluvit a vysvětlit mu, co vám vadí. Často jde najít kompromis, který vyhovuje oběma stranám. Pokud domluva není možná, máte – když padne policejní hodina a není klid – právo přivolat městskou policii. „Doba nočního klidu je v zákoně stanovena v rozmezí od 22 do 6 hodin. Jeho porušení je klasifikováno jako přestupek. Policie má povinnost se na místo dostavit, vyhodnotit situaci a případně uložit napomenutí či pokutu až do výše deseti tisíc korun,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Při určení druhu sankce a její výměry se přihlíží k závažnosti přestupku, zejména ke způsobu jeho spáchání a k jeho následkům.

Zplodiny protikuřáckého zákona

„Sousedské“ problémy přinesl nechtěně také letošní protikuřácký zákon. Lidé, kteří žijí v okolí pohostinství nebo přímo nad nimi, si stěžují na hluk ve večerních hodinách a na kouř, který jim stoupá do otevřených oken. Že někdo stojí před hospodou a kouří, to ovšem není lehké postihnout. Hygienická služba, tedy místně příslušný orgán ochrany veřejného zdraví, není ze zákona oprávněn kontrolovat kuřáky stojící před pohostinstvím, a proto ani neřeší případné stížnosti.

Poradna pro spotřebitele

Nechtějí vám uznat reklamaci, nevíte, jestli můžete vrátit zboží, nejste spokojeni se službami, ale nevíte, jak se bránit? Ptejte se na svá práva odborníků z dTestu v naší spotřebitelské poradně.

Spotřebitelská poradna

Bránit se můžete ve chvíli, kdy jsou postávající kuřáci hluční. V daném případě máte dvě možnosti. Prvně se můžete dohodnout přímo s provozovatelem hospody, že by bylo fajn, aby své hosty zklidnil. Když se k tomu nebude mít, upozorněte ho, že je tu vždycky druhá možnost – hlásit rušení nočního klidu na městské policii.

Vytrvale problémové sousedství

Pokud řešíte setrvalé problémy s pramálo empatickým sousedem, je dobré vědět, jestli mu byt, který obývá, patří. Rámus od hrdého majitele realit je sice stejný jako rámus od nájemníka, na každého vám ale zákon dává jinou páku.

Hledáte pomocnou ruku?

Potřebujete radu nebo pomoc? V našich nových profesních rejstřících najdete odborníka, ke kterému to máte kousek:

Na vlastníka zákoníkem

Občanský zákoník vymezuje podmínky, kdy se vlastník bytu či domu musí zdržet všeho, co působí a vniká na pozemek jiného vlastníka v nepřiměřené míře. Jedná se o takzvané imise, tedy v podstatě o vše hmotné i nehmotné povahy, co zasahuje do sféry souseda. Odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy, zvířata…. „Pokud vás dlouhodobě a setrvale obtěžuje daný problém, můžete se bránit u soudu tzv. negatorní žalobou podle ustanovení § 1013 občanského zákoníku. Soud následně zkoumá zdroj imisí, zda například obtěžování hlukem či jiným stimulem je nepřiměřené místním poměrům, a současně také to, zda se v důsledku obtěžování jedná o podstatný zásah do obvyklého užívání vašeho pozemku,“ říká Zelený z dTestu.

Na nájemníka přes vlastníka

„Pokud problémový soused není vlastník bytu, ale nájemník, nelze po něm požadovat dodržování sousedských práv ve smyslu občanského zákoníku. V tomto případě se můžete domáhat řešení situace prostřednictvím pronajímatele,“ radí Zelený. Pronajímatel je pak podle intenzity obtěžování ostatních obyvatel domu oprávněn dát nájemci výpověď z nájmu. Obvyklou součástí nájemní smlouvy a  domovního řádu jsou pravidla zakazující obtěžování nájemníků nadměrným zápachem či hlukem, rušením nočního klidu, skladováním odpadků apod. Soustavné porušování je důvod k ukončení nájmu ze strany pronajímatele.

I družstva či společenství vlastníků jednotek mají povinnost dodržovat své vlastní domovní řády a stanovy. Například družstvo je v případě závažného porušování členských povinností oprávněno rozhodnout o vyloučení takového člena. Společenství vlastníků jednotek může v krajním případě podat k soudu žalobu na nařízení prodeje jednotky problematického vlastníka.

Jak se měří hluk

Nejprve proběhne místní šetření. Je-li to nutné, dojde na přístroje na měření hluku. Měří se za přesně stanovených a objektivních podmínek. Hluk tedy nelze kontrolovat za podmínek, které by mohly výsledek zkreslit – například za nepříznivého počasí (silný vítr, déšť, sněžení) nebo o víkendech či svátcích (v případě hluku způsobeného dopravou apod.). Měří se od dvou do 24 hodin.

Veřejný randál

Úřady nemají oprávnění řešit hluk z běžného užívání bytu, operní ani opilecký zpěv, dusot dupot, hru na naladěný ani rozladěný hudební nástroj, hlasité projevy animální touhy, štěkot smutné kólie, tatramatky rodeo… Pokud vám ale znepříjemňuje život jakékoli veřejné zařízení ve vlastnictví podnikající fyzické osoby nebo právnické osoby, tam úřady můžou pomoct. Je ale nutné volit správný postup. Doporučujeme kontaktovat krajskou hygienickou stanici. Na rozdíl od soudů, úřady nemohou řešit jakékoliv obtěžování hlukem. „Zákon umožňuje zasáhnout v momentě, kdy hluk překračuje hygienické limity a ohrožuje tak veřejné zdraví. Pokud by tyto hodnoty převyšovaly zákonné normy, které činí přes den 40 dB a v noci 30 dB, může být udělena pokuta až do dvou milionů korun,“ uvádí Zelený.

V případě nadměrného hluku ze stavby v sousedství kontaktujte stavební úřad. Ten následně kontroluje, jestli při stavbě nedochází k překračování hlukových limitů. Dokonce i u stavby, která už je dokončená, může nařídit provedení úprav, které zamezí překračování zákonných limitů hluku, dochází-li k němu při užívání stavby. „Pokud nelze limity pro hluk z vážných důvodů dodržet, můžou být překročeny, k tomu je však zapotřebí zvláštního povolení,“ dodává Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Šetřete spojením služeb

@SubmitCaption

Neomezený tarif, rychlý internet a televize s 30 programy jen za 1 249 Kč. V této kombinaci ušetříte 17 % každý měsíc.

Advertisement

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

25. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

Od září bude stát v rámci Nové zelené úsporám přispívat na výměnu staršího plynového kotle za tepelné čerpadlo a zjednoduší žádosti o dotace na fotovoltaiku.

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

25. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

Na konci června skončí příjem žádostí o dotace Nová zelená úsporám. Program se vrátí po prázdninách. S novými parametry. Šanci dostanou i bytové domy obcí, bytových družstev a splečenství... celý článek

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

24. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí musí být zaplacena do konce května. Co dělat, když vám nepřišla složenka a proč si někteří majitelé letos připlatí?

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

23. 5. 2023 | Jana Divinová | 8 komentářů

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

Online kamery zabírající vchody a chodby domů. Kamery, které hlídají garáže, parkoviště a obchody, Pro všechny mají platit přísnější pravidla. Novou metodiku připravuje Úřad pro ochranu... celý článek

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

22. 5. 2023 | Veronika Hejná

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

Insolvence společnosti Energetický holding Malina přináší problémy i klientům, kterým ke zprovoznění chybí už jen drobné nedodělky. Zaplacením zálohy se totiž nestali vlastníky dodaných... celý článek

Partners Financial Services