Kolik nás stojí obnovitelné zdroje?

Obnovitelné zdroje vyrobí v Česku přes 14 procent celkové roční spotřeby elektřiny a počítá se s jejich dalším rozvojem. Čistou energii ale nemáme zadarmo, na elektřinu ze slunce, vody nebo větru doplácí každý z nás. Aktuálně je to 495 korun v každé spotřebované megawatthodině.
Kolik nás stojí obnovitelné zdroje?

Obnovitelné zdroje energií (OZE), jako je sluneční a vodní energie nebo biomasa, zvyšují nezávislost (jednotlivce i státu), umožňují decentralizovanou výrobu a méně zatěžují životní prostředí. Na druhé straně se obnovitelným zdrojům, především solárním elektrárnám, vyčítá, že jejich dotování – podpora v minulých letech dosahovala zhruba 42 miliard korun – zdražuje všem odběratelům elektřinu.

Spor o dotace na obnovitelné zdroje

Dlouho nebylo jasné, jestli výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů letos znovu dostanou finanční injekci, jakou dostávali v minulých letech. Energetický regulační úřad (ERÚ) s jejím vypsáním dlouho otálel. Odvolával se na to, že obnovitelné zdroje energií uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 nemají příslušnou notifikaci, jakési posvěcení, od Evropské komise. V minulosti přitom ale notifikací také neprošly, a podporu dostávaly.

„Pokud ERÚ dostane platné notifikace k podpoře, vydá změnová cenová rozhodnutí bez zbytečných odkladů,“ říkala loni Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, když hájila své rozhodnutí podpory dotace nevypisovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale nakonec notifikaci obnovitelných zdrojů dotáhlo do konce a Energetickému regulačnímu úřadu nezbylo než podpory obnovitelných zdrojů pro rok 2017 vypsat. Na podporu čekalo více než 30 tisíc výrobců, kteří ji dostávali v minulosti. „Žili v nejistotě, zda obdrží příspěvek na výrobu i pro tento rok,“ konstatoval předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Osm tisíc gigawatthodin

Kolik elektřiny dají ročně obnovitelné zdroje

V České republice se podle statistik Energetického regulačního úřadu ročně vyrobí asi 83 888 gigawatthodin elektřiny, víc než polovina v uhelných elektrárnách. Z dat Evropské komise vyplývá, že ke dvěma největším zdrojům oxidu uhličitého v České republice patří elektrárna Počerady, která vyprodukuje 5,14 milionu tun tohoto skleníkového plynu, a elektrárna Tušimice II, jež do vzduchu vypustí 4,66 milionu tun oxidu uhličitého (data za rok 2015).

Druhým nejvýznamnějším zdrojem elektřiny jsou jaderné elektrárny, s jejichž dalším rozvojem počítá i Státní energetická koncepce. Obnovitelné zdroje energie mají své limity a Česká republika s ohledem na své geografické podmínky nemůže být solární ani větrnou velmocí. V době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie, je potřeba mít k dispozici zdroj, který zajistí stabilní dodávky čisté energie v základním zatížení sítě. Ačkoliv vnímáme přínos rozvoje obnovitelných zdrojů a jejich posilující roli do budoucna, za stávajících podmínek na ně nelze výhradně spoléhat. A právě proto je hlavním cílem České republiky mít vyvážený a racionálně nastavený energetický mix,“ říká premiér Bohuslav Sobotka.

Z obnovitelných zdrojů jsou nejaktivnější solární elektrárny, které do sítě dodají asi 2263 gigawatthodin elektřiny ročně, následují vodní a přečerpávací elektrárny. Větrné zdroje vyrobí 572 gigawatthodin elektřiny ročně. „Obnovitelné zdroje energie v loňském roce vyrobily celkem 8250 gigawatthodin zelené elektřiny, čímž došlo k celkové úspoře 4,6 miliónů tun oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, který přispívá ke globální změně klimatu,“ komentoval ukazatele Jan Habart, místopředseda Komory OZE.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

39 miliard na obnovitelné zdroje

Stát podporu obnovitelných zdrojů z velké míry dotuje, roční příspěvek na zelenou energii činí asi 39 miliard korun, což jsou náklady po odečtení prostředků vybraných ze solární daně. A protože peněz ve státní kase pořád není dost, musí přispět i každý z nás, kdo si doma rozsvítí nebo zapne televizi. Náklady na obnovitelné zdroje jsou prý ale stále nižší, než jsou celkové škody způsobené uhelnými elektrárnami v České republice, které Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy spočítalo na 51 miliard korun ročně.

Je třeba dodat, že solární elektrárny, které jsou do provozu uváděné nyní, už na žádnou podporu nedosáhnou. Příspěvek se týká zdrojů, které byly připojené do roku 2014, poté stát podporu zelené elektřiny osekal. Z nově uváděných zdrojů dosáhnou na podporu malé vodní elektrárny a bioplynové stanice. Připomeňme také solární daň, kterou výrobci elektřiny ve fotovoltaice platí, a jež snižuje jejich zisky z výroby elektřiny ze slunce.

Kolik přispíváme na čistou energii

Hra s miliardami je pro běžného smrtelníka vzdálená, přesto se nás dotýká, protože za každou odebranou megawatthodinu přispíváme na obnovitelné zdroje energie už několik let 495 korun (bez DPH). Běžná domácnost žijící v bytě spotřebuje kolem dvou megawatthodin elektřiny ročně, takže na obnovitelné zdroje přispěje 990 korun. Domácnost, která elektřinou vytápí a ročně v elektroměru protočí kolem 20 megawatthodin, na zelenou energii přispěje 9900 korun.

Jak roste příspěvek na zelenou energii

Vývoj nákladů na obnovitelné zdroje energie

Jak se příspěvek na obnovitelné zdroje zvyšoval, ukazuje následující tabulka.

Rok

Příspěvek na OZE

2005

39,45 Kč/MWh

2006

28,26 Kč/MWh

2007

34,13 Kč/MWh

2008

40,75 Kč/MWh

2009

52,18 Kč/MWh

2010

166,34 Kč/MWh

2011

370 Kč/MWh

2012

419,22 Kč/MWh

2013

583 Kč/MWh

2014–dosud

495 Kč/MWh

 

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Čtvrtku domu na Riviéře, prosím. Spoluvlastnictví nemovitostí má háčky

9. 6. 2023 | Jana Divinová

Čtvrtku domu na Riviéře, prosím. Spoluvlastnictví nemovitostí má háčky

Chtěli byste dům u moře nebo apartmán v horách blízko sněhu, ale nemáte na to? Kupte si ho čtvrtku nebo osminku, lákají nové společnosti, beztak tam budete bývat jen pár týdnů v roce.... celý článek

Hypotéky zlevní později, než se čekalo. Pravidla ale zmírní

7. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Hypotéky zlevní později, než se čekalo. Pravidla ale zmírní

Banky teď nabízejí nové hypoteční úvěry v průměru za 6,3 procenta. Nad šestiprocentní hranicí se úroková sazba drží už několik měsíců. A zřejmě ani uvolnění limitů Českou národní bankou... celý článek

Novinky v dotacích na bydlení. Takhle se mění Nová zelená úsporám

2. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Novinky v dotacích na bydlení. Takhle se mění Nová zelená úsporám

Příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám končí 30. června. Po prázdninách se rozběhne nanovo, ovšem s novými podmínkami.

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

2. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Rada České národní banky rozhodla o zrušení jednoho z limitů pro získání hypotéky. Od 1. července 2023 nebudou muset banky brát ohled na ukazatel DSTI, který vyjadřuje, jak velkou část... celý článek

Tady by chtěl pracovat každý. Projděte si Kanceláře roku

2. 6. 2023 | Jana Divinová

Tady by chtěl pracovat každý. Projděte si Kanceláře roku

Do soutěže Kanceláře roku se letos přihlásilo 75 účastníků. Galerie vám ukáže deset oceněných.

Partners Financial Services