Kolik nás stojí obnovitelné zdroje?

Obnovitelné zdroje vyrobí v Česku přes 14 procent celkové roční spotřeby elektřiny a počítá se s jejich dalším rozvojem. Čistou energii ale nemáme zadarmo, na elektřinu ze slunce, vody nebo větru doplácí každý z nás. Aktuálně je to 495 korun v každé spotřebované megawatthodině.
Kolik nás stojí obnovitelné zdroje?

Obnovitelné zdroje energií (OZE), jako je sluneční a vodní energie nebo biomasa, zvyšují nezávislost (jednotlivce i státu), umožňují decentralizovanou výrobu a méně zatěžují životní prostředí. Na druhé straně se obnovitelným zdrojům, především solárním elektrárnám, vyčítá, že jejich dotování – podpora v minulých letech dosahovala zhruba 42 miliard korun – zdražuje všem odběratelům elektřinu.

Spor o dotace na obnovitelné zdroje

Dlouho nebylo jasné, jestli výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů letos znovu dostanou finanční injekci, jakou dostávali v minulých letech. Energetický regulační úřad (ERÚ) s jejím vypsáním dlouho otálel. Odvolával se na to, že obnovitelné zdroje energií uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 nemají příslušnou notifikaci, jakési posvěcení, od Evropské komise. V minulosti přitom ale notifikací také neprošly, a podporu dostávaly.

„Pokud ERÚ dostane platné notifikace k podpoře, vydá změnová cenová rozhodnutí bez zbytečných odkladů,“ říkala loni Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, když hájila své rozhodnutí podpory dotace nevypisovat. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale nakonec notifikaci obnovitelných zdrojů dotáhlo do konce a Energetickému regulačnímu úřadu nezbylo než podpory obnovitelných zdrojů pro rok 2017 vypsat. Na podporu čekalo více než 30 tisíc výrobců, kteří ji dostávali v minulosti. „Žili v nejistotě, zda obdrží příspěvek na výrobu i pro tento rok,“ konstatoval předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Osm tisíc gigawatthodin

Kolik elektřiny dají ročně obnovitelné zdroje

V České republice se podle statistik Energetického regulačního úřadu ročně vyrobí asi 83 888 gigawatthodin elektřiny, víc než polovina v uhelných elektrárnách. Z dat Evropské komise vyplývá, že ke dvěma největším zdrojům oxidu uhličitého v České republice patří elektrárna Počerady, která vyprodukuje 5,14 milionu tun tohoto skleníkového plynu, a elektrárna Tušimice II, jež do vzduchu vypustí 4,66 milionu tun oxidu uhličitého (data za rok 2015).

Druhým nejvýznamnějším zdrojem elektřiny jsou jaderné elektrárny, s jejichž dalším rozvojem počítá i Státní energetická koncepce. Obnovitelné zdroje energie mají své limity a Česká republika s ohledem na své geografické podmínky nemůže být solární ani větrnou velmocí. V době masivního rozvoje obnovitelných zdrojů energie, je potřeba mít k dispozici zdroj, který zajistí stabilní dodávky čisté energie v základním zatížení sítě. Ačkoliv vnímáme přínos rozvoje obnovitelných zdrojů a jejich posilující roli do budoucna, za stávajících podmínek na ně nelze výhradně spoléhat. A právě proto je hlavním cílem České republiky mít vyvážený a racionálně nastavený energetický mix,“ říká premiér Bohuslav Sobotka.

Z obnovitelných zdrojů jsou nejaktivnější solární elektrárny, které do sítě dodají asi 2263 gigawatthodin elektřiny ročně, následují vodní a přečerpávací elektrárny. Větrné zdroje vyrobí 572 gigawatthodin elektřiny ročně. „Obnovitelné zdroje energie v loňském roce vyrobily celkem 8250 gigawatthodin zelené elektřiny, čímž došlo k celkové úspoře 4,6 miliónů tun oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu, který přispívá ke globální změně klimatu,“ komentoval ukazatele Jan Habart, místopředseda Komory OZE.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

39 miliard na obnovitelné zdroje

Stát podporu obnovitelných zdrojů z velké míry dotuje, roční příspěvek na zelenou energii činí asi 39 miliard korun, což jsou náklady po odečtení prostředků vybraných ze solární daně. A protože peněz ve státní kase pořád není dost, musí přispět i každý z nás, kdo si doma rozsvítí nebo zapne televizi. Náklady na obnovitelné zdroje jsou prý ale stále nižší, než jsou celkové škody způsobené uhelnými elektrárnami v České republice, které Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy spočítalo na 51 miliard korun ročně.

Je třeba dodat, že solární elektrárny, které jsou do provozu uváděné nyní, už na žádnou podporu nedosáhnou. Příspěvek se týká zdrojů, které byly připojené do roku 2014, poté stát podporu zelené elektřiny osekal. Z nově uváděných zdrojů dosáhnou na podporu malé vodní elektrárny a bioplynové stanice. Připomeňme také solární daň, kterou výrobci elektřiny ve fotovoltaice platí, a jež snižuje jejich zisky z výroby elektřiny ze slunce.

Kolik přispíváme na čistou energii

Hra s miliardami je pro běžného smrtelníka vzdálená, přesto se nás dotýká, protože za každou odebranou megawatthodinu přispíváme na obnovitelné zdroje energie už několik let 495 korun (bez DPH). Běžná domácnost žijící v bytě spotřebuje kolem dvou megawatthodin elektřiny ročně, takže na obnovitelné zdroje přispěje 990 korun. Domácnost, která elektřinou vytápí a ročně v elektroměru protočí kolem 20 megawatthodin, na zelenou energii přispěje 9900 korun.

Jak roste příspěvek na zelenou energii

Vývoj nákladů na obnovitelné zdroje energie

Jak se příspěvek na obnovitelné zdroje zvyšoval, ukazuje následující tabulka.

Rok

Příspěvek na OZE

2005

39,45 Kč/MWh

2006

28,26 Kč/MWh

2007

34,13 Kč/MWh

2008

40,75 Kč/MWh

2009

52,18 Kč/MWh

2010

166,34 Kč/MWh

2011

370 Kč/MWh

2012

419,22 Kč/MWh

2013

583 Kč/MWh

2014–dosud

495 Kč/MWh

 

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

27. 2. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

Nový nouzový stav přináší od pondělí 1. března nové zákazy.

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

27. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

Smlouva s měsíční výpovědní dobou, kterou můžete podepsat přímo v aplikaci. Tak prodává energie Gazela Energy. Její výkonný ředitel Karel Srna v rozhovoru vypočítává, kolik stojí pasivita... celý článek

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

25. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Zlevňování hypoték končí. První velká banka zdražuje

Skupina ČSOB, do níž patří i Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, oznámila zdražení úvěrů na bydlení.

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

21. 2. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

Odpočet hypotéky z daní. Co se letos změnilo

Jaká jsou pravidla pro odpočet úroků od základu daně? Od kdy platí nižší limit a pro koho? Komu může pomoct nové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu? A jak se mění takzvaný časový... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.