Jak moc férová je vaše cena plynu?

Zemní plyn prodává domácnostem v Česku 88 obchodníků. Někteří si podle Energetického a regulačního úřadu říkají až příliš vysokou cenu. Vymyslel proto indikativní cenu plynu, tedy ukazatel, kde zhruba by podle úředníků mohla být férová cena. „Neregulujeme, informujeme,“ říká regulátor.
Jak moc férová je vaše cena plynu?

Topná sezóna se kvapem blíží. Ceny zemního plynu by tedy měly být aktuálním tématem, především tedy v domácnostech, které plynem topí. Nabídek je na trhu jako máku a konkurence silná, což tlačí cenu plynu dolů. Jenže nezlevňují všichni a všem. Platí zkrátka pořekadla o líné hubě a drzém čele: Kdo si porovnává nabídky, kdo se nerozpakuje odejít od drahého dodavatele, kdo se nebojí smlouvat o ceně, platí míň. Kdo se nezajímá, neumí vyjednávat nebo podepíše nešikovnou smlouvu na dobu určitou, ten se prohne.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Pomoct těm, kteří podle úřadu platí moc

Začátkem roku se v médiích propíraly údajně vysoké marže, které si obchodníci s plynem účtují. Na to konto se předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková rozhodla „prohloubit monitoring energetického trhu“. Tento monitoring prokázal... vcelku nepřekvapivě, že ceny obchodníků se liší a že někteří lidé platí víc, než by museli. „Neuvažovali jsme hned o regulaci, ale chtěli jsme najít nástroj, který by pomohl těm domácnostem, které platí zbytečně moc,“ uvádí na webu Energetického regulačního úřadu jeho předsedkyně a aktuálně také kandidátka na senátorské křeslo Vitásková. Tím polepšujícím nástrojem má být takzvaná indikativní cena komodity plyn, kterou bude úřad začal s ohlášenou čtvrtletní periodou zveřejňovat.

Indikativní cenu úřad stanovuje z ceny plynu na energetické burze (zohledňuje přitom fakt, že plyn, který obchodníci prodávají dnes, nakupovali s předstihem, nepočítá tedy jen s právě aktuální cenou) a z marže. Do marže úřad, jak nám prozradil jeho mluvčí Vladimír Černý, zahrnuje „náklady související s pořízením plynu (nákup plynu, uskladnění, bezpečnostní standard dodávky), s fakturací a dalšími provozními náklady, dále odpisy a přiměřený zisk“. Výši marže stanovuje úřad kvalifikovaným odhadem.

Indikativní cenu úřad vyhlašuje trojí, podle charakteru (velikosti) odběru. Máme tedy indikativní cenu pro ty, kteří na plynu vaří, pro ty, kteří jím také ohřívají vodu, a konečně pro ty, kteří plynem navíc topí. Rozdělení úřad vysvětluje tím, že v každé skupině takto definovaných odběratelů se u obchodníka jinak projevuje fixní část nákladů na obsluhu odběrného místa.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Indikativní ceny komodity plyn

Pro čtvrté čtvrtletí roku 2016

Charakter spotřeby

Indikativní cena*

Vaření
(roční spotřeba 0–1,89 MWh)

1011 Kč/MWh

Ohřev vody
(roční spotřeba 1,89–7,56 MWh)

861 Kč/MWh

Vytápění
(roční spotřeba 7,56 MWh a víc)

811 Kč/MWh

* Indikativní cena je bez regulované části ceny a bez daňových položek (např. DPH), viz také obrázek v boxu níž.
Zdroj: ERÚ

Stanou se z pasivních aktivní?

Pro obchodníky s plynem indikativní cena v zásadě nic neznamená. Indikuje jim, jakou cenu považuje regulátor za přiměřenou, svůj názor ani cenovou politiku tomu ale přizpůsobovat nemusí. Pro odběratele může indikativní cena – pokud se o ní dozvědí – znamenat podnět k tomu, aby ji porovnali se svým vyúčtováním a v případě, že se jim výsledek porovnání nebude líbit, můžou indikativní cenu plynu použít jako argument při vyjednávání o snížení své ceny, případně si můžou najít i jiného dodavatele.

K tomu, aby indikativní cena plynu sloužila zákazníkům k nějaká základní orientaci na trhu, musí ovšem vejít v obecnou známost. Tomu trochu brání to, že do ní regulátor nezapočítává daně a regulovanou část ceny plynu.

Ti zákazníci plynárenských společností, kteří jsou „cílovou skupinou“ indikativních cen, tedy ti pasivní, kteří se o cenu, za kterou plyn odebírají, buď příliš nezajímají, nebo ji nedokážou ovlivnit, většinou znají jen celkovou cenu, odečítat ze smluv nebo vyúčtování jen některou její část pro ně může být složité. Stejně jako pro ně bylo doposud složité porovnat ji s konkurenčními nabídkami. Ti ostatní už zřejmě takové srovnání provedli a impulz v podobě indikativních cen k němu nepotřebovali.

Co s čím srovnat

Rozborka ceny plynu

Cena plynu je podobně jako cena elektřiny složena z několika částí. Regulovanou složku určuje Energetický regulační úřad, je stejná pro všechny obchodníků na jednom distribučním území. Další složkou ceny zemního plynu jsou daně. O regulované složce a daních se nedá diskutovat, neregulovanou část ceny můžete ovlivnit výběrem dodavatele a vyjednáváním s ním. 

Obrázek: ERÚ

Srovnání vybraných dodavatelů

A jak ve srovnání s indikativní cenou plynu obstojí někteří dodavatelé působící na českém trhu? Podívejte se na srovnání uvedené níže. Je třeba zdůraznit, že indikativní cena porovnává jen cenu za megawatthodinu. Obchodní složka je ale kromě ceny za MWh tvořená také měsíčním poplatkem. I ten se u dodavatelů liší!

Vařím

Dodavatel

Cena za MWh

Měsíční poplatek

Ray Energy

785,00 Kč

20,00 Kč

EP Energy Trading

836,00 Kč

10,00 Kč

Elimon

849,00 Kč

19,00 Kč

E.ON Energie (produkt Standard)

1002,60 Kč

10,00 Kč

Indikativní cena ERÚ

1011,00 Kč

Centropol

1241,65 Kč

6,30 Kč

Bohemia Energy Entity

1266,65 Kč

31,00 Kč

Cena ČEZ (produkt Praktik)

1291,65 Kč

0,00 Kč

Cena RWE (produkt Standard)

1291,65 Kč

6,30 Kč

Pražská plynárenská

1457,00 Kč

50,00 Kč

Ohřívám vodu

Dodavatel

Cena za MWh

Měsíční poplatek

Ray Energy

735,00 Kč

25,00 Kč

Elimon

809,00 Kč

25,00 Kč

EP Energy Trading

827,00 Kč

25,00 Kč

E.ON Energie (produkt Standard)

837,60 Kč

53,00 Kč

Indikativní cena ERÚ

861,00 Kč

Centropol

976,44 Kč

24,70 Kč

Bohemia Energy Entity

1001,44 Kč

51,00 Kč

Cena ČEZ (produkt Praktik)

1026,44 Kč

0,00 Kč

Cena RWE (produkt Standard)

1026,44 Kč

24,70 Kč

Pražská plynárenská

1201,00 Kč

60,00 Kč

Topím

Dodavatel

Cena za MWh

Měsíční poplatek

Ray Energy

735,00 Kč

25,00 Kč

Elimon

749,00 Kč

99,00 Kč

EP Energy Trading

790,00 Kč

99,00 Kč

E.ON Energie (produkt Standard)

809,60 Kč

268,00 Kč

Indikativní cena ERÚ

811,00 Kč

Pražská plynárenská

910,00 Kč

110,00 Kč

Centropol

944,01 Kč

100,00 Kč

Bohemia Energy Entity

969,01 Kč

121,00 Kč

Cena ČEZ (produkt Praktik)

994,01 Kč

0,00 Kč

Cena RWE (produkt Standard)

994,01 Kč

106,20 Kč

Pozn.: Srovnání zahrnuje standardní produkty dodavatelů. Ceny jsou uvedené pro distribuční region RWE. Zdroj: Ceníky dodavatelů

Vyzkoušejte naše porovnání cen elektřiny a plynu

A ušetřete!

I na Peníze.cz najdete srovnání cen elektřiny a plynu. 

  • Cenu, kterou vám najdeme, taky garantujeme.
  • Dodavatele řadíme podle úspory, kterou by proti stávajícímu dodavateli nabídli.
  • Nepotřebujeme vaše osobní údaje, ale pokud je máme, jsme schopni vyjednat ještě lepší cenu.
  • Porovnáváme jen prověřené a spolehlivé dodavatele.
  • Pomůžeme s přechodem mezi dodavateli.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Energie bez kontroly. Stovky obcí naletěly podvodnému dodavateli

13. 6. 2016 | Jana Poncarová | 7 komentářů

Energie bez kontroly. Stovky obcí naletěly podvodnému dodavateli

Podomní prodejci energie nemají dobrou pověst. Drobné podvodníčky a manipulátory, kteří za to můžou, o několik řádů dokázala trumfnout obecně prospěšná (!) společnost Energie pod kontrolou.... celý článek

Teče velkým energetickým firmám do bot?

25. 4. 2016 | Jana Poncarová | 3 komentáře

Teče velkým energetickým firmám do bot?

Velká energetika prochází velkou proměnou. Přebytek elektřiny stlačil cenu na minimum a výroba proudu v klasických uhelných elektrárnách přestává být rentabilní. Energetické kolosy,... celý článek

Za jakou cenu vás zahřejí dodavatelé plynu v roce 2016

11. 1. 2016 | Jana Poncarová | 7 komentářů

Za jakou cenu vás zahřejí dodavatelé plynu v roce 2016

Pomalý nástup zimy a Vánoce bez sněhu sice nejsou potěchou pro naše oko, ale peněženky potěší. Menší útrata za teplo přijde rozhodně vhod. Jestli ještě přijde zima a jak tuhá bude,... celý článek

Elektrika a plyn levněji? Kolik pravdy je v reklamách energetických firem

6. 1. 2016 | redakce Peníze.CZ | 9 komentářů

Elektrika a plyn levněji? Kolik pravdy je v reklamách energetických firem

Jste žádaní! Zpočátku to člověku lichotí, pak mu to leze na nervy – a po čase získá odstup. My jsme se s odstupem a chladnou hlavou podívali na reklamy energetických firem, které po... celý článek

Hitparáda vytápění: Dřevo, uhlí, elektřina, nebo plyn?

21. 10. 2015 | Jana Poncarová | 4 komentáře

Hitparáda vytápění: Dřevo, uhlí, elektřina, nebo plyn?

Léto je pryč. Sluneční paprsky zeslábly a doma zase zima. Oprašujeme radiátory, zatápíme v kamínkách, krbech, kotlích nebo žhavíme přímotopy. Kolik nás letos bude stát vytápění, je... celý článek

Partners Financial Services