Pro dům již s úvěrem
7. 4. 2005 | Jiří Šedivý
GE Money Bank představila novinku, která není žádnou velkou bombou, ale mohla by několika klientům zachránit jimi vybranou nemovitost před ostatními zájemci na trhu. Zatímco většinou... celý článek
Mnoho lidí financovalo v posledních letech pořízení nemovitosti, často svého jediného bydlení, pomocí hypotečního úvěru. Závazek na dlouhá léta však po pár letech možná přestane vyhovovat. Rodina se rozroste a potřebuje do většího, získáte velmi dobrou pracovní příležitost, ale musíte se kvůli ní přestěhovat a podobně. V takových momentech možná budete chtít svůj byt nebo domek prodat. Jak to ale nejlépe vyřešit, když je vaše dosavadní nemovitost v zástavě? Zástupci jednotlivých bank se nezávisle na sobě shodují v tom, že jde o stále častější požadavek. "K prodejům nemovitostí zatížených hypotékou dochází stále častěji," vysvětluje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. "Prodávající však musí počítat s určitými zvýšenými náklady," dodává.
Snadno, rychle, draho
První, nejjednodušší variantou z hlediska nejrůznějších smluv je splacení hypotéky. Aktuální bude například tehdy, když kupující uhradí kupní cenu hotově a vy nebudete chtít nebo moci splácet hypotéku i nadále postupně. Půjde o splacení předčasné, a pak je potřeba počítat se sankčním poplatkem, jehož výše se pohybuje podle jednotlivých bank (viz tabulku).
Naopak, ideální je umořit hypotéku sice předčasně, ale v den vypršení platnosti fixace úrokové sazby, kdy banky umožňují předčasnou splátku bez sankcí.
banka | Sankce za předčasné splacení |
Česká spořitelna (profil, názory) |
na konci platnosti úrokové sazby zdarma, jinak za individuálních podmínek, které zjistíte přímo na pobočce |
ČSOB
(profil, názory) |
5 % z výše mimořádné splátky za každý rok před koncem platnosti úrokové sazby |
eBanka
(profil, názory) |
10 % z výše předčasně splacené jistiny |
GE Money Bank (profil, názory) |
5 % do konce fixačního období z předčasně splacené jistiny |
HVB Bank
(profil, názory) |
20 000 Kč nad 2 milióny, 10 000 Kč do 2 miliónů + refinanční škoda (ušlé úroky - vypočítá bankéř pro konkrétní příklad) |
Hypoteční banka (profil, názory) |
konec platnosti úrokové sazby: do 5 let 6 % z výše mimořádné splátky za každý započatý rok; 5-10 let 5 %;10-15let 4 % |
Komerční banka (profil, názory) |
jen v době kdy končí platnost úrokové sazby - zdarma |
Raiffeisenbank
(profil, názory) |
10 % z předčasně splacené jistiny |
Wustenrot
(profil, názory) |
10 % z předčasně splacené jistiny |
Živnostenská banka (profil, názory) |
v první polovině doby před koncem platnosti úrokové sazby 20 % z předčasně splacené jistiny úvěru;v druhé polovině doby před koncem platnosti úrokové sazby 10 % z předčasně splacené jistiny úvěru |
Zdroj dat: informační linky bank |
Jak je vidět, pokud nemůžete splácet bez sankce, jde o poměrně drahou záležitost v řádech tisíců, desetitisíců i statisíců korun.
Celá transakce začíná tím, že kupující složí, nejlépe do notářské zástavy, dohodnutou sumu za nákup nemovitosti. Prodávající zaplatí z těchto peněz hypoteční bance zbývající dluh, čímž zanikne příslušné zástavní právo v její prospěch. Poté může být nemovitost přepsána z prodávajícího na kupujícího již bez zástavních břemen.
Výhodou tohoto řešení je, že kupující získává nemovitost tzv. čistou, prodávající může zbývající peníze využít podle svých potřeb.
Když trvá na své hypotéce…aneb refinancujeme
V případě, kdy kupující bude chtít zbývající část hypotéky splatit úvěrem z jiné banky, nebo stavebního spoření, tzn. úvěr refinancovat, probíhá transakce obvykle následujícím způsobem (zjednodušeno):
Kupující se majitelem nemovitosti stává zápisem do katastru nemovitostí, a to zpětně k datu podání návrhu na vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí. Celá operace je administrativně náročná a poplatkově velmi nepříznivá (předčasné splacení původní hypotéky + náklady na vyřízení dalšího úvěru). Banky nabízejí elegantnější řešení.
Převzetí dluhu
Další možností je prodej nemovitosti s hypotékou (tzv. převzetí dluhu). Domluvíte se s kupujícím, že vaši nemovitost kupuje i s dluhem. Základem je snížení prodejní ceny o dluh, který musí ale kupující dále splácet. Budoucí majitel si tak nemusí vyřizovat novou hypotéku, pokud má dostatek peněz na již splacený díl kupní ceny a úvěru.
Převzetí dluhu může také být vhodným východiskem při řešení problémové úvěrové pohledávky banky za dlužníkem. |
Tip: pronájem nemovitosti a splácení dluhu |
Dům nebo byt zatížený hypotékou můžete také pronajmout a z nájemného hradit část měsíčních splátek hypotečního úvěru. Toto řešení je nejjednodušší z hlediska "papírování". |
Shodují se
Zástupci bank vesměs doporučují řešit situaci pomocí převzetí dluhu. Je to šetrné ke klientově peněžence a není to nijak zvlášť složité. S bankou se navíc v případě standardních podmínek dohodnete.
V případě investice do nemovitosti tak nemusíte příliš zvažovat, zda se nemůže po pár letech změnit situace a vy nebudete chtít nemovitost prodat. Nesplacená hypotéka by neměla být nepřekonatelnou překážkou. Stále častěji ale vzniká jiný problém. Když koupíte příliš drahou nemovitost, nikdo jí od vás pak nechce za podobnou cenu koupit a zbavíte se jí jen za cenu citelnějších ztrát nebo vůbec. To je dnes asi nejčastější důvod toho, proč se s nemovitostmi s hypotečním břemenem obchoduje stále relativně málo.
A jak byste řešili vy případný prodej nemovitosti s hypotékou? Myslíte, že se to může stát naprosto běžnou záležitostí? Znáte již nějaký případ takového obchodu?
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
18. 4. 2005 15:03, axel
Tento model sice nevypadá na papíře (nebo na monitoru) nijak špatně a pro prodávajícího nemusí být vůbec špatný, ale jít do toho jako kupující mně připadá jako harakiri... Smlouva o smlouvě budoucí sice představuje vymahatelný závazek, ale praktická uplatnitelnost není zrovna v takovémto případě dobrá. Pokud se prodávající např. za 2 roky - kdy např. cena nemovitosti vzroste o 25% nebo se dramaticky zlepší jeho vlastní finanční situace - rozhodne Vám nemovitost neprodat, znamená to žalovat na povinnost uzavřít smlouvu (nahrazení projevu vůle) v soudním řízení a navíc to samo o sobě nezabrání tomu, aby tu nemovitost v mezidobí nepřevedl na někoho jiného. O riziku, že tam mezitím někdo kromě banky nafláká další zástavy (zvláště finančák nebo OSSZ) ani nemluvě...
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
14. 4. 2005 12:00, Radim
Mám jeden dotaz, jestli existuje 3.možnost, a sice zástavní právo k domu převést na jinou nemovitost (třeba rodičů) a pak po obdržení kvitance vymazat zástavní právo na katastru a prodat dům čistý, s tím, že hypotéku bych platil dále ? Radil jsem se v bance a řekli mi, že to lze. Stojím totiž před stejným problémem, s tím že mám 5-letou fixaci, ale do konce zbývají 3 roky a potřebuji dům prodat. sankce při předčasném splacení by byla velká a kupující možná nebude chtít převzít hypotéku. Co si o tom myslíte ?
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.