Kupujeme nemovitost

Nákup domu či bytu je rozhodnutí na mnoho let dopředu. Není tedy dobré k němu přistupovat bez přípravy. Na co si dát pozor?

Možností, jak koupit nemovitost jsou v podstatě dvě. Buďto si ji najdete sami nebo koupí nemovitosti splňující vámi zvolené parametry pověříte realitní kancelář. Při individuální vyhledávání počítejte s tím, že tomu budete muset věnovat spoustu času. Realitní kancelář je schopna hodně velkou část tohoto procesu udělat za vás, musíte však zase počítat s tím, že jí zaplatíte provizi v řádu procent z hodnoty kupované nemovitosti.

Při koupi nemovitosti přes realitní kancelář preferujte takové nabídky na které má exkluzivní smlouvu (je jediným oprávněným nemovitost nabízet). Nemůže se vám tak stát, že budete vyjednávat, přemýšlet, shánět peníze a když se rozhodnete koupit, tak se dozvíte, že nemovitost už koupil někdo jiný přes jinou realitní kancelář či přímo od vlastníka. Pokud realitní makléř exkluzivní smlouvu nemá, pak počítejte s tím, že podobnou nemovitost může nabízet někdo jiný za odlišnou cenu a buďte tedy opatrní, můžete totiž vynaložit spoustu času a peněz například na získání hypotéky a pak vám nemovitost někdo "vyfoukne před nosem".

K nemovitosti, kterou si vyberete si vyžádejte všechny relevantní dokumenty, především smlouvu na základě, které je nabízena (pokud ji prodává realitní kancelář), výpis z katastru nemovitostí a především nabývací tituly (kupní smlouvy, rozhodnutí o vypořádání dědictví apod.) co největšího počtu předchozích vlastníků. Pokud totiž někdo z nich uzavřel špatně napsanou kupní smlouvu, je možné, že právně vůbec není vlastníkem nemovitosti (zápis v katastru není rozhodující) a může se vám tak přihodit, že se jím nestanete ani vy. V případě, že jste si na koupi nenajali realitního makléře (který by měl posoudit všechny dokumenty v rámci svých služeb), měli byste si alespoň na posouzení těchto dokumentů vzít specializovaného právníka. Ačkoliv to znamená dodatečné náklady, předejte tím řadě rizik, kterých si jako laik nemusíte všimnout.

Když se rozhodnete, že máte okonkrétní nemovitost zájem, měli byste si ji důkladně prohlédnout, v případě nutnosti k tomu přiberte i odborníka (statika, architekta, odborníka na stavební úpravy apod.). Především u nemovitostí, které budou vyžadovat rekonstrukci dokáže mnohem lépe odhadnout, co vše bude třeba opravit a především, kolik to bude stát. Můžete se tak vyvarovat "výhodné" koupě nemovitosti určené k rekonstrukci, která vás nakonec celkově přijde mnohem dráž než koupě podobné už zrekonstruované.

Nemovitosti přímo od majitele

Nabídka nemovitostí
-

Rozhodnutí o koupi vás nakonec postaví před otázku převodu nemovitosti, smluv a placení. Okamžikem rozhodnutí po vás buderealitní kancelář chtít zálohu okolo deseti procent z kupní ceny. K ní by měla být sepsána smlouva, která definuje na co skládáte zálohu (většinou na provizi realitní kanceláře nebo kupní cenu). Pokud po složení zálohy odstoupíte od koupě, většinou už nemáte na její vrácení nárok či dostanete zpět jen její část. Kromě složení zálohy je nutné zajistit sepsání kvalitní kupní smlouvy. Řada realitních kanceláří tento proces komplikuje překupními smlouvami a podobnými instrumenty, kterým je však lepší se vyhnout. Další a další prvky vstupující do procesu získání nemovitosti totiž zvyšují riziko chyb a může se tak stát, že se právně nestanete vlastníkem nemovitosti (to co je v katastru nemovitostí pak nemá žádný význam) a budete ji muset vrátit! Kupní smlouvu by měla buďto zajistit realitní kancelář, která by k tomu měla disponovat specializovaným právníkem či byste si takového právníka měli najít sami. Nakonec nejdůležitější částí celého procesu je zajištění bezproblémového převodu peněz prodávajícímu a nemovitosti na kupujícího. Vzhledem k pomalosti českých katastrálních úřadů je na místě si převod pojistit složením kupní ceny u notáře (advokáta, na vinkulovaný účet v bance či v realitní kanceláři), který zajistí vyplacení peněz až v situaci, kdy bude kupující zapsán do katastru nemovitostí jako vlastník.

Rozhodnutí o koupi a vyřešení smluv a převodu nemusí být vaším posledním problémem. Může se totiž stát, že máte v hotovosti jen část kupní ceny a chcete si na koupi vzít hypotéku či využít úvěru ze stavebního spoření. Více informací o těchto produktech najdete v příslušných sekcích - hypotéky, stavební spoření.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

15. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou majetkovým testem. Známe podrobnosti.

Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v Praze

15. 4. 2024 | Milan Roček

Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v Praze

Klínovec, Jizerky, Krkonoše, Lipno. Oblasti, které se v posledních letech staly terčem masivní výstavby horských apartmánů. To kromě náporu na lokální infrastrukturu přináší i řadu... celý článek

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

14. 4. 2024 | PR text

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

Hypotéka, nová investice, pojištění nebo přehled o vlastním majetku – je spousta situací, ve kterých se hodí znát hodnotu nemovitosti. Byty ale nejsou akcie, aby u nich stále visela... celý článek

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Průmyslových nemovitostí je v Česku pořád málo

5. 4. 2024 | Petra Nová

Průmyslových nemovitostí je v Česku pořád málo

Poslední rok investorům do mnoha typů komerčních nemovitostí moc nepřál. „Průmysl byl nicméně jedním z mála segmentů, kde se nepřestalo stavět a výsledek ve střední Evropě lze považovat... celý článek

Partners Financial Services