Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Levná půjčka na bydlení, je už vybráno?

| 23. 4. 2002
Levná půjčka na bydlení, je už vybráno?
Maximálně 1 750 lidí dostane příležitost využít zvýhodněného dvousettisícového úvěru na bydlení. Takový počet žádostí eviduje Státní fond rozvoje bydlení už po týdnu. Je už pozdě, nebo ještě stojí za to žádost vyplnit?

Státní fond rozvoje bydlení rozděluje od poloviny dubna 350 milionů korun mezi ty, kteří se chystají stavět. Maximálně můžete získat dvě stě tisíc korun. Špatná zpráva je, že získané peníze nelze právně vymáhat. Dobrá zpráva, že je smíte kombinovat s hypotékou či úvěrem ze stavebního spoření. Ty také budou považovány za hlavní zdroj financování stavby. Fond vyžaduje zajištění půjčky, rozsah a forma ručení záleží na výši vašich příjmů.

Jak přijít k úvěru na nový byt či dům?

Pokud chcete s pomocí těchto peněz zrenovovat svůj dům či koupit zcela nový, máte smůlu. Jestliže si přejete postavit novou nemovitost a máte v ruce stavební povolení na výstavbu bytu nebo rodinného domu s jedním bytem vydané po novém roce 2000, můžete vyplňovat žádost. Příležitost jste dostali také vy, kteří předěláváte prostory, jež byly kolaudovány k jiným účelům než bydlení, například půda. Ale pozor. Nesmíte vlastnit ani spoluvlastnit byt, bytový dům či rodinný dům, proto by to měla být půda třeba rodičů. Výsledek budování, na něhož přispěla tato půjčka, musí sloužit k vašemu bydlení a dodržet určité rozměry. Pro byt platí omezení podlahové plochy 80 m2 a pro rodinný dům 120 m2. Vše myšleno bez lodžií, balkonů a garáží.

Fond s vámi sepíše úvěrovou smlouvu pouze, pokud jste mladší 36 let, což musí splňovat i druhý z manželů. Podpisu předchází podání žádosti, jejíž formulář lze získat na internetu. K vyplněnému tiskopisu ještě přiložte doklady, například o výši průměrného měsíčního příjmu, a vše pošlete poštou nebo osobně předejte v Olomouci či Praze, kde fond sídlí. Sem budete také podle bydliště pozváni v případě, že vaše žádost uspěje, a dojde na již zmíněné sepsání smlouvy. Pokud uvedete všechny údaje správně, do fondu zavítáte pravděpodobně jednou. V případě, že vám úředníci nevyhoví, navštěvovat nikoho nemusíte, písemné zamítnutí s odůvodněním vám bude zasláno. Úvěr byste měli začít čerpat nejpozději do dvou let od podpisu smlouvy.

Vystačí peníze na každého?

Půjčka je atraktivní hlavně díky tříprocentnímu ročnímu úroku. Při nejvyšším možném úvěru dvousettisícovém úvěru a nejdelší době splatnosti deseti let zaplatíte měsíčně 1 931 korun, což je přibližně o tři sta korun méně než při úvěru ze stavebního spoření za šestiprocentní úrok ročně. Tato skutečnost přiláká ke dveřím fondu jistě spoustu lidí. Jeho ředitel Jan Wagner ale nepředpokládá, že by se v nejbližší době peníze určené na půjčku vyčerpaly. "Zájemců, kteří podmínky splní, nebude takové množství. O jejich počtu nyní, před obdržením všech žádostí, odmítám spekulovat. Kdyby jich bylo přece jenom více než bychom mohli z 350 milionů korun uspokojit, máme v záloze další zdroj," řekl Wagner Penězům CZ.

Žádosti o úvěr ke stažení: doc soubor, pdf soubor.
Bližší informace o poskytování půjček se dozvíte na stránkách Státního fondu rozvoje bydlení.

Neměla by vláda spíše podpořit opravy starých domů, kterých je v naší republice dost, spíše než stavění dalších a dalších? Myslíte si, že 200 000 korun je postačující příspěvek na výstavbu nového domu či bytu?

Přílohy žádosti o úvěr

A) Doklad o výši svého průměrného měsíčního příjmu. V případě, že žadatel/ka má manžela/ku, doloží rovněž jeho/její výši průměrného měsíčního příjmu. Za doklady, jimiž žadatel/ka a jeho manžel/ka dokládají výši svých příjmů se považuje: - potvrzení o výši pracovního příjmu za rok zpětně od data podání žádosti - doklad o přiznání důchodu nebo rodičovského příspěvku - přiznání k dani z příjmu fyzických osob za uplynulý kalendářní rok.

B) Pravomocné stavební povolení vydané nejdříve dnem 1. ledna 2000.

C) Půjde-li o výstavbu bytu v bytovém domě, předloží žadatel/ka spolu se žádostí o úvěr také smlouvu o výstavbě bytu, je-li již k dispozici. D/ V případě, že výstavba bude financována i z úvěru ze stavebního spoření nebo úvěru hypotečního, předloží žadatel/ka příslib o těchto/tomto úvěrech/u, pokud jej žadatel/ka již má.

E) Kopie půdorysu stavěného bytu nebo podlaží rodinného domu. Projektová dokumentace se nepřikládá k žádosti o úvěr, bude vyžadována až při jednání o úvěrové smlouvě.

Poznámka: Přílohy k žádosti, vyjma potvrzení o výši příjmu ze zaměstnání, stačí v kopii.  

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK