Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Vyplacená dividenda poslala ČEZ dolů

| rubrika: Analýza | 29. 6. 2010
Akcie: Vyplacená dividenda poslala ČEZ dolů
Pražská burza dokázala růst pouze v pondělí, v následujících dnech díky zhoršení sentimentu akcie výrazněji ztrácely. Po sérii růstů z předchozího období tak přišla korekce a čtyři poklesové dny v řadě. Index PX na týdenní bázi oslabil o 3,36 %.

Nejvíce záporných bodů do výkonnosti přidaly minulý týden na pražské burze akcie ČEZu, které oslabily o téměř 8 %. Podstatná část propadu jde na vrub dividendě, jelikož se titul od středy obchodoval již bez nároku na ni. Dividendu bude tento týden schvalovat valná hromada. Za nezájmu investorů nadále pokračují v poklesu akciedeveloperských společností. Akcie ECMoslabily o 11 %, Orcoztratilo 9 % ze své hodnoty. Vzestup Erste Bankz hodnoty 650 Kč z minulých týdnů byl zakončen na hranici 760 Kč a titul postupně v průběhu tohoto týdne klesal a atakoval hranici 700 Kč. Konečná hodnota byla lehce nad touto hranicí a znamenala pokles o 3,4 %. Lépe se vedlo Komerční banka, která oslabila o 1,4 %. Proti poklesu trhů dokázaly jít akcie NWR(+0,9 %), kterým částečně pomohla zpráva o dokončení prodejní transakce. Rostly rovněž akcie Telefónica O2(1,2 %), kde byl vidět částečně návrat dividendově orientovaných investorů poté, co se ČEZ již přestal obchodovat s nárokem na dividendu. Propad z minulého týdne částečně korigovaly akcie Unipetrolu(+2,2 %).

Vývoj indexu PX

IndexMinulý týdenTento týdenZměna v %
PX1 169,91 130,6- 3,36

Klíčové události minulého týdne

 • Po předchozím neočekávaném poklesu sazeb ponechala bankovní rada ČNB na svém zasedání úrokové sazby na stávající rekordně nízké úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %, diskontní sazba byla ponechána na 0,25 % a lombardní sazba činí 0,75 %. Rozhodnutí ČNB je v souladu jak s naším, tak i tržním očekáváním, když prakticky nikdo nepředpokládal pohyb sazeb ani jedním směrem. Neočekáváme, že by bankovní rada v průběhu tohoto roku sáhla k jakékoli změně sazeb.

Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
21/6 Prodejce ojetých automobilů zaznamenal v květnu největší prodeje za poslední rok, když se v květnu prodalo 3 700 vozů. Zlepšení v prodejích bylo vidět i v prvních týdnech v červnu, když ve třetím červnovém týdnu došlo k prodeji 702 vozů, což je nejvyšší týdenní hodnota od začátku roku.

ČEZ
23/6 Společnost ČEZ vydala desetileté dluhopisy v objemu 500 milionů EUR.
25/6 Komerční banka snižuje doporučení pro akcie ČEZu na „držet“ z původního „koupit“. Cílová cena byla snížena na 960 Kč z původních 1052 Kč.

Erste Bank
25/6 Podle zátěžových testů, které provedla rakouská centrální banka, mohou tamní banky v případě nejhoršího scénáře odepsat dalších 15 miliard EUR. V případě základního scénáře by mělo dojít k odpisu aktiv v hodnotě 8 miliard EUR. V loňském roce odepsaly rakouské banky 10 miliard EUR a jednalo by se tak o pokles. Aktuální prognóza je mírně optimističtější než předchozí odhad z prosince, který počítal při nejhorším scénáři až s 20 miliard EUR, při základním scénáři s 10 miliard EUR.

New World Resources
22/6 Společnost NWR dokončila transakci prodeje své dceřiné firmy NWR Energy do rukou Dalkia ČR. Prodejní cena dosahuje částky zhruba 131 milionů EUR v hotovosti a byla mírně navýšena z původní ceny 122 milionů EUR. Navýšení reflektuje předchozí dohodu o vlivu celkové konsolidované EDITDA za rok 2009. Na základě dlouhodobé smlouvy bude NWR Energy nadále poskytovat svoje služby společnosti OKD.
22/6 Podle informací ČTK, které byly potvrzeny ze strany tiskové mluvčí ArcelorMittal Ostrava, nebude firma Evraz Vítkovice odebírat v červenci od Arceloru surové železo. Arcelor je druhým největším odběratelem koksovatelného uhlí od NWR a výpadek v produkci Arceloru by tak mohl mít negativní dopad na odběr uhlí.
23/6 Ratingová agentura S&P revidovala výhled pro společnost NWR na „stabilní“ z původního „negativní“. Dlouhodobý rating byl potvrzen na stupni „BB-".

Očekávané události

 • 29/6 ČEZ – valná hromada
 • 2/7 VIG – podlesní den s nárokem na dividendu

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nasdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci  investice!

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK