ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 5. 2023 | 1 komentář
ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Zdroj: Shutterstock

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

K dosavadním způsobům výplaty nově přibyde možnost požádat přes webovou aplikaci. K ověření své totožnosti akcionář využije službu Bank ID. Ta funguje stejně snadno jako přihlašování do elektronického bankovnictví. Klientům ji zatím nabízejí Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank, Moneta, Komerční banka, Raiffeisenbank a nově i Fio.

Nová aplikace, kterou ČEZ připravil společně s Českou spořitelnou, umí vyplatit i nevyplacené dividendy z minulých let, u kterých ještě neskončilo výplatní období. Jde o dividendy z let 2018 až 2021, přičemž výplata za rok 2018 končí letos v červenci.

Peníze přijdou bezhotovostně na bankovní účet (nemusí být v České spořitelně). „Žádosti doručené v pracovní dny zpracuje banka bez zbytečného odkladu a nejpozději do dvou pracovních dnů poukáže na účet,“ píše ČEZ. Po ověření přes Bank iD se porovnávají dodaná data akcionáře s daty z Centrálního depozitáře cenných papírů. Pokud se data liší, nárok na dividendu se nenačte.

Akcionáři, kteří neměli zajištěnou výplatu přímo přes obchodníka s cennými papíry (například Fio nebo Patria), dosud museli osobně zajít na pobočku České spořitelny s pokladnou. Loni na to navíc měli jen listopad a prosinec. Kdo nechtěl na pobočku nebo to nestihl, mohl požádat o bezhotovostní výplatu. To šlo sice i elektronicky například s elektronickým podpisem nebo přes datovou schránku – ty ovšem nemá každý a nejsou úplně zdarma. Další možností bylo třeba zaslání dopisu s ověřeným podpisem na adresu banky. 

Představenstvo ČEZ letos navrhuje rekordní dividendu (z loňského zisku) v rekordní výši 117 korun na akcii. Potvrdit ji má valná hromada 26. června. Rozhodným dnem bude podle návrhu 30. červen – nárok na dividendu získá den, kdo vlastní akcii v tento den. Výplata má začít 1. srpna, vedle nové možnosti přes Bank ID zůstanou dostupné i dosavadní způsoby.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

15. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

11. 5. 2023 | Petr Kučera

ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

Představenstvo ČEZ navrhuje vyplatit dividendu v rekordní výši 117 korun na akcii. Odpovídá to 80 procent zisku za rok 2022 – tedy už dříve avizovanému výplatnímu poměru.  

Moneta schválila dividendu. Rozdělí 4,1 miliardy

25. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Moneta schválila dividendu. Rozdělí 4,1 miliardy

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé víc než 70 procent akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2022. Z celkového zisku 4,7 miliardy vyplatí banka... celý článek

Dividenda Komerční banky bude 60 Kč na akcii, potvrdila valná hromada

20. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Dividenda Komerční banky bude 60 Kč na akcii, potvrdila valná hromada

Představenstvo Komerční banky navrhlo v únoru vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu 60,42 Kč na akcii (před zdaněním). Dnešní valná hromada podniku výplatu schválila.

Partners Financial Services