Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2022
Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Zdroj: Hardwario

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných papírů Praha, konkrétně na menším trhu Start.

Firma v rámci IPO nabídne 2,87 milionu kusů akcií, lze je upsat přes členy burzy od 4. do 18. října. Cenové rozpětí objednávek je od 17 do 25 korun za jednu akcii. Minimální velikost objednávky – takzvaný lot – je tisíc kusů, zájemci si tedy musí připravit celkem 17 až 25 tisíc korun.

Hardwario očekává, že prostřednictvím IPO získá nový kapitál v objemu 48,79 až 71,75 milionů korun. „Získané prostředky využijeme k posílení provozního cash-flow a obchodu, ale rovněž skladových zásob a vývoje vlastních inovativních produktů. V kombinaci s bankovními úvěry a optimalizací kapitálové struktury bude spolehlivě zabezpečeno plnění objednávek i v řádech vyšších tisíců kusů, což pomůže budování silné pozice na globálním trhu průmyslového IoT,“ říká Alan Fabik, CEO a spoluzakladatel společnosti.

Společnost se sídlem v Liberci byla založena v roce 2016 jako privátní investice Jablotronu a v roce 2017 odkoupena vysokými manažery Jablotronu Alanem Fabikem a Pavlem Hübnerem. Oba ji aktivně řídí a drží téměř 56% podíl. Dodává zařízení pro průmyslový internet věcí, která jsou založena na moderních bezdrátových přenosových technologiích (LPWAN). Mezi koncové uživatele patří například Škoda Auto, Lego, Asahi, ArcelorMittal, Siemens nebo Coca-Cola. Společnost má pobočky ve Velké Británii, Polsku a USA.

Podle zprávy pro investory firma očekává do roku 2026 více než desetinásobný nárůst tržeb (na 229 milionů korun) a zvýšení provozního zisku EBITDA na 55 milionů korun. Loni i předloni zaznamenala obrat 21 milionů korun. 

Hardwario Alan Fabik Pavel HübnerFoto: Hardwario

Alan Fabik a Pavel Hübner.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

8. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Je čas koupit akcie, nebo ještě zlevní? Máme i tipy

Akcie letos přišly už o zhruba pětinu hodnoty. Jsou už na dně? Je teď správný čas nakupovat, nebo je obrat k růstu ještě daleko? Zeptali jsme se expertů na investice.

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

18. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Nováček na pražské burze. Hardwario začne na nejnižší ceně

Ve veřejné nabídce akcií (IPO) společnosti Hardwario měli investoři zájem o 132,47 % nabízených akcií. Emise tak byla takzvaně přeupsána a někteří zájemci museli být kráceni.

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

4. 10. 2022 | Petr Kučera

Komerční banka chystá mimořádnou dividendu

Akcionáři Komerční banky by ještě před Vánoci – od 22. prosince – mohli dostat další dividendu. Návrh na mimořádnou výplatu nerozděleného zisku zveřejnilo představenstvo banky.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.