Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 30. 9. 2022
Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Zdroj: Hardwario

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných papírů Praha, konkrétně na menším trhu Start.

Firma v rámci IPO nabídne 2,87 milionu kusů akcií, lze je upsat přes členy burzy od 4. do 18. října. Cenové rozpětí objednávek je od 17 do 25 korun za jednu akcii. Minimální velikost objednávky – takzvaný lot – je tisíc kusů, zájemci si tedy musí připravit celkem 17 až 25 tisíc korun.

Hardwario očekává, že prostřednictvím IPO získá nový kapitál v objemu 48,79 až 71,75 milionů korun. „Získané prostředky využijeme k posílení provozního cash-flow a obchodu, ale rovněž skladových zásob a vývoje vlastních inovativních produktů. V kombinaci s bankovními úvěry a optimalizací kapitálové struktury bude spolehlivě zabezpečeno plnění objednávek i v řádech vyšších tisíců kusů, což pomůže budování silné pozice na globálním trhu průmyslového IoT,“ říká Alan Fabik, CEO a spoluzakladatel společnosti.

Společnost se sídlem v Liberci byla založena v roce 2016 jako privátní investice Jablotronu a v roce 2017 odkoupena vysokými manažery Jablotronu Alanem Fabikem a Pavlem Hübnerem. Oba ji aktivně řídí a drží téměř 56% podíl. Dodává zařízení pro průmyslový internet věcí, která jsou založena na moderních bezdrátových přenosových technologiích (LPWAN). Mezi koncové uživatele patří například Škoda Auto, Lego, Asahi, ArcelorMittal, Siemens nebo Coca-Cola. Společnost má pobočky ve Velké Británii, Polsku a USA.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle zprávy pro investory firma očekává do roku 2026 více než desetinásobný nárůst tržeb (na 229 milionů korun) a zvýšení provozního zisku EBITDA na 55 milionů korun. Loni i předloni zaznamenala obrat 21 milionů korun. 

Hardwario Alan Fabik Pavel HübnerFoto: Hardwario

Alan Fabik a Pavel Hübner.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Partners Financial Services