Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 6. 2022 | 2 komentáře
Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl
Zleva Ivo, Petr a Roman Ulichové.
Zdroj: Starteepo, M&T 1997

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou burzu vstoupí za prostřední cenu, když investoři mohli během IPO podávat nabídky v rozmezí 25 až 35 tisíc korun za akcii.

Hodnota společnosti po úpisu činí 384 000 000 Kč. Ivo Ulich obdržel od investorů za akcie částku ve výši 43 200 000 Kč.

„Další velmi úspěšné IPO na trhu Start potvrzuje zájem investorů o české firmy. Přestože se jedná o doposud nejdražší akcii na pražské burze, zájem o ni byl enormní,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Emise byla na ceně 30 tisíc korun za akcii přeupsána o 97 %. Znamená to, že Ulich by za tuto cenu prodal i dvojnásobný počet akcií a požadavky některých investorů musely být kráceny.

S akciemi se na trhu Start pražské burzy začne veřejně obchodovat v pondělí 27. června. Zájemci je najdou pod tickerem KLIKY.PR. Obchodovat se s nimi bude i na burze RM-Systém.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Společnost se zároveň rozhodla na trhu Start snížit od prvního obchodního dne minimální obchodní jednotku (takzvaný lot) ze čtyř na dva kusy akcií. Chce tím zjednodušit obchodování s akciemi na sekundárním trhu. Na burze RM-Systém loty nejsou, akcie tam půjde kupovat a prodávat už od jednoho kusu.

Souběžně probíhal i neveřejný prodej akcií, ve kterém Ulich prodal dalších 3040 akcií v objemu 76 milionů korun. Celkem tedy proběhl prodej 35 % společnosti v souhrnné hodnotě 119,2 milionu korun. Ulich tak snížil svůj akciový podíl na 65 % a získané peníze využije na vypořádání závazků vůči firmě a za účelem předčasného splacení 100milionové emise dluhopisů, kterou firma vydala v roce 2019.

Výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky lákal investory především na dividendu. Společnost hodlá vyplácet 60 % čistého zisku investorům a dlouhodobý dividendový výnos očekává mezi 5 až 6 % ročně. Akcie M&T 1997 bude jednotkovou cenou nejdražším titulem na pražské burze, když překoná i cenu akcie Philip Moris (zhruba 16 300 Kč za kus).

„Vstup na burzu je pro M&T prestižním milníkem v její 25leté historii,“ říká Ivo Ulich. U začátku firmy v roce 1997 stál jeho starší bratr Roman. Podnik nejdříve fungoval jako prodejce, poté rozjel vlastní výrobu. Naplno se Ivo Ulich začal firmě věnovat v roce 2008. „Do podniku jsem investoval asi dvě třetiny peněz, které jsem vydělal fotbalem,” píše na firemním webu.

Ivo Ulich je teď jednatelem a byl 100% majitelem. Další z bratrů, Petr Ulich, je provozním ředitelem. Roman Ulich působí jako hlavní designér a je zodpovědný za vývoj produktů a obchodní aktivity v Česku.

Firma loni měla čistý zisk 30,3 milionu korun, což je meziročně o 139 % víc než předloni. Tržby stouply o 16 % na 150,5 milionu korun, provozní zisk EBITDA o 87 % na 42,1 milionu. Společnost má 50 pracovníků, exportuje do 54 zemí a má také stavební povolení pro novou halu.

K 12. květnu se změnil název společnosti (z Material & Technology na M&T 1997) i její právní forma (ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost). Základní kapitál vzrostl na stávajících 128 milionů při počtu 12 800 kusů akcií.

Na trh Start pražské burzy nyní vstupuje také slovenská společnost Gevorkyan z oboru práškové metalurgie, která si v IPO přišla na 727 milionů korun a s jejími akciemi se začne veřejně obchodovat od 1. července. Dalším nováčkem je síť restaurací Coloseum, která IPO startuje zítra a chce od investorů na burze získat až 100 milionů korun.

Psali jsme:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services