Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

Jana Divinová, Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 31. 5. 2022
Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma
Šéf pražské burzy Petr Koblic a Artur Gevorkyan.
Zdroj: BH Securities

Slovenská společnost Gevorkyan si jde na pražskou burzu pro 35 milionů euro, tedy přibližně pro 860 milionů korun. Veřejná nabídka akcií (IPO) začíná 1. června a končit bude 15. června. Zájemci o nováčka na pražské burze můžou nabízet za jednu akcii od 248 do 302 korun.

Minimální počet akcií (takzvaný lot), který si lidé během IPO mohou zakoupit, je 100. Minimální nutná investice je tedy 24 800 korun. Investoři se o akcie mohou hlásit přes obchodníky s cennými papíry, kteří jsou členy Burzy cenných papírů Praha.

S akcií se následně od 1. července bude volně obchodovat na trhu Start, opět jen po lotech. S akcií by se mělo obchodovat i na burze RM-Systém, kde loty nejsou a jde kupovat či prodávat i jednotlivé kusy.

„Příchodem společnosti Gevorkyan se otevírají dveře pro další společnosti ze Slovenska,“ říká Jiří Kovařík, mluvčí Pražské burzy cenných papírů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Rodinná firma Gevorkyan z oboru práškové metalurgie na burze nabídne až 3 441 200 akcií, z toho zhruba tři miliony akcií budou nově vydané. Na burze se má následně volně obchodovat pětina akcií firmy (20,33 %). Peníze získané úpisem akcií chce použít na rozšíření výrobních kapacit a další růst. Financovat chce také další robotizaci a automatizaci výroby.

„Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ říká Artur Gevorkyan, výkonný ředitel (CEO) a majoritní vlastník společnosti.

Zakladatel nyní vlastní 93 % akcií Gevorkyanu, zbylých 7 % si pak rovným dílem dělí BHS Private Equity Fund a Evropský investiční fond prostřednictvím fondu Jeremie. Česká investiční skupina BHS také Gevorkyanu se vstupem na pražskou burzu radí, už dříve svým klientům nabízela dluhopisy Gevorkyanu.

Společnost Gevorkyan vznikla v roce 1996 jako rodinný podnik. Dnes má zhruba 150 zaměstnanců a ve výrobním závodě u Banské Bystrice i 60 robotů. Od roku 2010 navýšila své tržby z 4,7 milionů eur na více než 50 milionů eur v roce 2021. Zisk před započtením daní, úroků a odpisů (EBITDA) dělal loni 16 milionů eur.

„Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Investorům se dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Na trh Start pražské burzy brzy vstoupí také společnost M&T 1997 bývalého fotbalisty Iva Ulicha. Jde o výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky. Také tato firma dnes zveřejnila detaily ke svému IPO, půjde o nejdražší akcii na pražské burze. Druhým nováčkem bude síť restaurací Coloseum, která chce získat až 100 milionů korun.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

23. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Trh Start pražské burzy dostane dividendový index

Burza cenných papírů Praha bude mít nový index, založený na cenných papírech, se kterými se obchoduje na neregulovaném trhu Start.

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

22. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kofola začne vařit pivo, kupuje tři moravské značky

Společnost Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel.

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Partners Financial Services