Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

Jana Divinová, Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 31. 5. 2022
Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma
Šéf pražské burzy Petr Koblic a Artur Gevorkyan.
Zdroj: BH Securities

Slovenská společnost Gevorkyan si jde na pražskou burzu pro 35 milionů euro, tedy přibližně pro 860 milionů korun. Veřejná nabídka akcií (IPO) začíná 1. června a končit bude 15. června. Zájemci o nováčka na pražské burze můžou nabízet za jednu akcii od 248 do 302 korun.

Minimální počet akcií (takzvaný lot), který si lidé během IPO mohou zakoupit, je 100. Minimální nutná investice je tedy 24 800 korun. Investoři se o akcie mohou hlásit přes obchodníky s cennými papíry, kteří jsou členy Burzy cenných papírů Praha.

S akcií se následně od 1. července bude volně obchodovat na trhu Start, opět jen po lotech. S akcií by se mělo obchodovat i na burze RM-Systém, kde loty nejsou a jde kupovat či prodávat i jednotlivé kusy.

„Příchodem společnosti Gevorkyan se otevírají dveře pro další společnosti ze Slovenska,“ říká Jiří Kovařík, mluvčí Pražské burzy cenných papírů.

Rodinná firma Gevorkyan z oboru práškové metalurgie na burze nabídne až 3 441 200 akcií, z toho zhruba tři miliony akcií budou nově vydané. Na burze se má následně volně obchodovat pětina akcií firmy (20,33 %). Peníze získané úpisem akcií chce použít na rozšíření výrobních kapacit a další růst. Financovat chce také další robotizaci a automatizaci výroby.

„Tuto emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ říká Artur Gevorkyan, výkonný ředitel (CEO) a majoritní vlastník společnosti.

Zakladatel nyní vlastní 93 % akcií Gevorkyanu, zbylých 7 % si pak rovným dílem dělí BHS Private Equity Fund a Evropský investiční fond prostřednictvím fondu Jeremie. Česká investiční skupina BHS také Gevorkyanu se vstupem na pražskou burzu radí, už dříve svým klientům nabízela dluhopisy Gevorkyanu.

Společnost Gevorkyan vznikla v roce 1996 jako rodinný podnik. Dnes má zhruba 150 zaměstnanců a ve výrobním závodě u Banské Bystrice i 60 robotů. Od roku 2010 navýšila své tržby z 4,7 milionů eur na více než 50 milionů eur v roce 2021. Zisk před započtením daní, úroků a odpisů (EBITDA) dělal loni 16 milionů eur.

„Společnost Gevorkyan patří k evropské špičce ve svém oboru. Jde o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Investorům se dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Na trh Start pražské burzy brzy vstoupí také společnost M&T 1997 bývalého fotbalisty Iva Ulicha. Jde o výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky. Také tato firma dnes zveřejnila detaily ke svému IPO, půjde o nejdražší akcii na pražské burze. Druhým nováčkem bude síť restaurací Coloseum, která chce získat až 100 milionů korun.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

19. 7. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

O akcie skupiny Coloseum byl při IPO malý zájem

Česká gastronomická skupina Coloseum prodala během veřejné nabídky akcií (IPO) jen necelé dvě pětiny nabízených akcií. Obchodování na trhu Start pražské burzy začne 25. července za... celý článek

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.