Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 4. 2022 | 4 komentáře
Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Zdroj: Shutterstock

Společnost Stock Convertor, která provozuje službu Zapomenuté miliardy, dostala od České národní banky pokutu 50 tisíc korun. Neposkytla totiž požadované údaje, které po ní chtěla ČNB v rámci dohledu, když začala prošetřovat podezření na porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Služba od loňského června hledá akcie z kuponové privatizace a nabízí lidem jejich odkup. Centrální banka ji na začátku prosince vyzvala k doložení údajů o klientech, investorech a subjektech, kterým prodala nabyté akcie.

Firma podle ČNB nemá žádné oprávnění, licenci nebo povolení k poskytování investičních služeb podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu (ZPKT). „Správní orgán pojal podezření, že činnost účastníka řízení může naplňovat definici hlavní investiční služby obchodování na vlastní účet tak, jak je upravena v § 4 odst. 2 písm. c) ZPKT, resp. činnost tvůrce trhu tak, jak je vymezena v § 2 odst. 5 ZPKT,“ píše ČNB, proč se na aktivity společnosti Stock Convertor zaměřila.

Firma na první výzvu k doložení požadovaných dat vůbec nereagovala, později požádala o posun lhůty a ČNB ji vyšla vstříc. Nakonec však regulátorovi napsala, proč se domnívá, že pravidla neporušuje (především: proč nepůsobí jako takzvaný tvůrce trhu), a že považuje přípravu požadovaných podkladů za nadbytečnou zátěž. Když ČNB následně výzvu zopakovala, firma už nereagovala vůbec. 

Česká národní banka proto firmě dala pokutu 50 tisíc korun za nepředložení požadovaných podkladů. Podle zákona mohla uložit jak mírnější sankci ve formě napomenutí, tak i přísnější: pokutu až do výše 10 milionů korun. Jednání této společnosti naplňuje znaky obstrukčního jednání, poznamenala ČNB.

Na špatnou komunikaci si stěžovali i někteří klienti služby Zapomenuté miliardy, podrobněji jsme o kritice psali v únoru. Lidé se obávali, že firma z nich jen chtěla dostat osobní údaje. Někteří si stěžovali také na vyšší poplatky, než služba uvádí na svém webu.

Podle zakladatele služby Daniele Sumaře byl problém ve velkém zájmu o službu. „Není nás tolik, abychom všechny zprávy a telefonáty pokryli okamžitě. Není možné, abychom provozovali telefonní linku pro všechny volající,“ vysvětloval. Firma podle něj nemůže najmout více lidí, protože už by jí to nákladově nevycházelo. Ujistil, že firma maže ze své databáze osobní údaje klientů, kteří o to požádají.

ČNB nicméně poznamenává, že firma se s nabídkou služeb obrací na širokou veřejnost, a proto by měla být schopna promptně reagovat nejen na dotazy klientů, ale i jednotlivých orgánů veřejné moci včetně ČNB. Požadované dokumenty musí mít firma k dispozici i například za účelem daňové kontroly, připomíná centrální banka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.