Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 21. 4. 2022 | 4 komentáře
Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Zdroj: Shutterstock

Společnost Stock Convertor, která provozuje službu Zapomenuté miliardy, dostala od České národní banky pokutu 50 tisíc korun. Neposkytla totiž požadované údaje, které po ní chtěla ČNB v rámci dohledu, když začala prošetřovat podezření na porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Služba od loňského června hledá akcie z kuponové privatizace a nabízí lidem jejich odkup. Centrální banka ji na začátku prosince vyzvala k doložení údajů o klientech, investorech a subjektech, kterým prodala nabyté akcie.

Firma podle ČNB nemá žádné oprávnění, licenci nebo povolení k poskytování investičních služeb podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu (ZPKT). „Správní orgán pojal podezření, že činnost účastníka řízení může naplňovat definici hlavní investiční služby obchodování na vlastní účet tak, jak je upravena v § 4 odst. 2 písm. c) ZPKT, resp. činnost tvůrce trhu tak, jak je vymezena v § 2 odst. 5 ZPKT,“ píše ČNB, proč se na aktivity společnosti Stock Convertor zaměřila.

Firma na první výzvu k doložení požadovaných dat vůbec nereagovala, později požádala o posun lhůty a ČNB ji vyšla vstříc. Nakonec však regulátorovi napsala, proč se domnívá, že pravidla neporušuje (především: proč nepůsobí jako takzvaný tvůrce trhu), a že považuje přípravu požadovaných podkladů za nadbytečnou zátěž. Když ČNB následně výzvu zopakovala, firma už nereagovala vůbec. 

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Česká národní banka proto firmě dala pokutu 50 tisíc korun za nepředložení požadovaných podkladů. Podle zákona mohla uložit jak mírnější sankci ve formě napomenutí, tak i přísnější: pokutu až do výše 10 milionů korun. Jednání této společnosti naplňuje znaky obstrukčního jednání, poznamenala ČNB.

Na špatnou komunikaci si stěžovali i někteří klienti služby Zapomenuté miliardy, podrobněji jsme o kritice psali v únoru. Lidé se obávali, že firma z nich jen chtěla dostat osobní údaje. Někteří si stěžovali také na vyšší poplatky, než služba uvádí na svém webu.

Podle zakladatele služby Daniele Sumaře byl problém ve velkém zájmu o službu. „Není nás tolik, abychom všechny zprávy a telefonáty pokryli okamžitě. Není možné, abychom provozovali telefonní linku pro všechny volající,“ vysvětloval. Firma podle něj nemůže najmout více lidí, protože už by jí to nákladově nevycházelo. Ujistil, že firma maže ze své databáze osobní údaje klientů, kteří o to požádají.

ČNB nicméně poznamenává, že firma se s nabídkou služeb obrací na širokou veřejnost, a proto by měla být schopna promptně reagovat nejen na dotazy klientů, ale i jednotlivých orgánů veřejné moci včetně ČNB. Požadované dokumenty musí mít firma k dispozici i například za účelem daňové kontroly, připomíná centrální banka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

akcie, ČNB, kuponová privatizace, pokuty

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services