Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 20. 10. 2020 | 1 komentář
Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

Zdroj: Pilulka

Jednoznačným úspěchem skončil úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny na pražské burze. Zájem investorů byl enormní a převýšil počet prodaných akcií o 536 procent. Už dřív bylo jasné, že akcie ve veřejné nabídce (IPO), která skončila dnes v poledne, budou upsány za nejvyšší možnou cenu, tedy za 424 korun. Spodní hranice pro objednávky byla 350 korun.

Pilulka nakonec investorům prodá akcie v celkovém počtu 725 040 kusů. Při uvedení nabídky majitelé mluvili o až 800 tisících, z toho až 500 tisících kusech nových akcií a až 300 tisících stávajících. Nakonec tedy i přes maximální cenu neupsali maximální možný počet. Objednávky se tak budou krátit podle pravidel pražské burzy.

Pravidla to nejsou jednoduchá; dochází k přepočítávání podle různých koeficientů. Zjednodušeně ale platí, že čím dřív objednávku podal, tím víc zájemce získá. Podle mluvčího pražské burzy Jiřího Kovaříka se například drobní investoři, kteří si v posledním týdnu objednali jenom jeden lot (80 akcií), akcií Pilulky nedočkají. Méně než 80 akcií si zájemci objednat nemohli, také na burzovním trhu Start se s Pilulkou bude obchodovat po lotech.

Společnost obdrží od investorů 307 416 960 korun, což je dosud nejvyšší částka získaná v rámci úpisu na trhu Start, určeného pro menší firmy. Získané peníze Pilulka použije na další rozvoj.

Srovnejte si to s námi

„Pilulka se tak stává nejúspěšnější emisí na tomto trhu. Hodnota společnosti po úpisu činí 1 060 000 000 Kč,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. Běžné obchodování s akciemi Pilulky začne v pondělí 26. října.

„Pilulka je skvělá firma pro pražskou burzu, neboť v sobě kombinuje e-commerce a farmaceutický sektor, což je zvlášť v současné době výborné spojení. Jsem také velmi potěšen, že vzbudila zájem jak u institucionálních, tak i drobných investorů,“ dodává Koblic.

„Jestli jsme zpočátku přemýšleli, zda se do IPO pustit, spolupráce s manažery emise a především s BCPP nás přesvědčila, že šlo o správný krok,“ říká Petr Kasa, který firmu spolu s bratem Martinem založil a řídí.  Dohromady doteď vlastní necelou polovinu společnosti, společně se zaměstnanci a obchodními partnery mají majoritu přesahující dvě třetiny. Zhruba třetinu ovládá investiční společnost Wood & Company, která Pilulce při vstupu na burzu radí.

Pilulka vznikla v roce 2013. Působí na českém, slovenském a rumunském trhu, vstup do Maďarska kvůli koronaviru odložila. V současnosti provozuje víc než 150 „kamenných“ lékáren a dále internetové lékárny Pilulka.cz, Pilulka.sk a Pilulka.ro. Zaměstnává přes 380 lidí.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Šance na levný nákup? Akcie českých bank očima expertů

16. 10. 2020 | Ondřej Tůma | 13 komentářů

Šance na levný nákup? Akcie českých bank očima expertů

Ptáme se, co čeká v nejbližší době akcie českých bankovních domů. Je právě teď příležitost levně investovat? Nebo bude příležitost nakupovat ještě levněji? Nebo se to nevyplatí?

Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

12. 10. 2020 | Jan Traxler | 12 komentářů

Nové akcie: Kasovní trhák a největší IPO v historii

Firma, která dnes chce uspět na burze, musí zaujmout poutavým příběhem a perspektivou růstu. Česká zbrojovka nezaujala, naopak Pilulka bude pravděpodobně hitem. Trhákem má být i emise... celý článek

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

8. 10. 2020 | Veronika Doskočilová | 19 komentářů

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních 23 milionů korun, u sebe nejspíš nemáte. Možná ale v peněžence najdete zdánlivě obyčejné mince... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.