Vitamín pro investice. Pilulka je ve slevě, říkají znalci

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 7. 10. 2020 | 3 komentáře
Jak lákavá je nabídka prvního českého e-shopu na pražské burze? Zeptali jsme se investora a analytiků.
Vitamín pro investice. Pilulka je ve slevě, říkají znalci

Zdroj: Pilulka.cz

Od včerejška se můžete hlásit o akcie společnosti Pilulka lékárny na pražské burze. Obchodníci (některé banky a investiční společnosti) přijímají objednávky do poledne 20. října.

Pilulka si jde na burzu pro peníze na další rozvoj. Akcie vydává na menším trhu Start. V rámci probíhajícího úpisu je lze nakupovat jenom v takzvaných lotech – jeden tvoří 80 kusů akcií.

Zájemci o úpis mají na výběr rozpětí od 350 do 424 korun za akcii. Musíte tak investovat aspoň 28 tisíc korun (80 akcií za 350 korun). U takové dolní hranice ale není jisté, že se k akciím skutečně dostanete. Když zájem investorů převýší rozsah emise, dostanou akcie z prvotního úpisu ti, kdo nabídli vyšší cenu.

Po skončení prvotního úpisu se zhruba třetinový podíl firmy začne volně obchodovat na trhu Start. Největší podíl v Pilulce patří zakladatelům – bratrům Petrovi a Martinovi Kasovým.

Srovnejte si to s námi

Firma vznikla v roce 2013. Působí na českém, slovenském a rumunském trhu. V současnosti provozuje víc než 150 „kamenných“ lékáren a dále internetové lékárny Pilulka.cz, Pilulka.sk a Pilulka.ro. Zaměstnává přes 380 lidí.

V prvním pololetí letošního roku utržila 1,6 miliardy korun, meziroční nárůst dosáhl 45 procent. Internetové tržby vzrostly meziročně o 68 procent, kamenné lékárny pak utržily o třetinu více než ve stejném období loni.

Jde o dobrou příležitost, jak zhodnotit úspory? Je nabízená cena atraktivní? Jak velký bude o akcie Pilulky zájem?

Investiční znalci se shodují, že vzhledem k současnému výkonu Pilulky jsou akcie v primárním úpisu se slevou – tedy že cena je atraktivní. Tady jsou jejich odpovědi.

Jaroslav Šura, investor:

Cenové rozpětí 350 až 424 Kč na akcii oceňuje Pilulku výrazně pod jednou miliardou korun, což je vzhledem k výši tržeb a pravděpodobnému dalšímu robustnímu růstu velká příležitost zejména pro retailové investory. Nacenění firmy nese rukopis Wood & Company, kteří jsou v oboru profesionálové. Pilulka je typicky růstová firma, zde ziskové nebo dividendové modely nemají význam. V případě některých vylepšení, například zavedení mezinárodního účetnictví IFRS, by pro mě nebylo překvapením valuace firmy na úrovni 0,7- až 0,8násobku tržeb, tedy hodně přes miliardu korun.

Čekám obrovský zájem zejména mezi retailem, který bude většinou zadávat maximální cenu v daném rozpětí. Rozhodnou ale větší institucionální investoři, kteří budou přece jen pragmatičtější a bez emocí. Předpokládám však, že emise bude s přehledem přeupsána a že i následné obchodování na burze bude ve velmi pozitivním módu. Jestliže by se měly naplnit ambice některých akcionářů a managementu ohledně vstupu na hlavní parket Burzy cenných papírů Praha během několika příštích let, je zapotřebí zmnohanásobení tržní valuace. Firma tento potenciál má.

Zdroj: Shutterstock

Anketa

Koupíte si akcie Pilulky?

Pavel Ryska, analytik ‎J&T Banky:

Online lékárna Pilulka působí v rostoucím segmentu a daří se jí slušným tempem zvyšovat tržby. Letošní situace s celostátní karanténou navíc pomáhá segmentu e-commerce, což expanzi firmy urychluje. Zároveň však jde o obchodní model, který nemá prověřenou rentabilitu (společnost ještě nevykazuje zisky), a akcie firmy budou na trhu Start, kde působí spíše menší společnosti s přirozeně menší likviditou obchodování. To jsou naopak rizika, která by měla být reflektována v nabízené ceně.

Pilulku je možné na základě tržních násobků ceny vůči tržbám či zisku na akcii porovnat s některými evropskými online lékárnami, jako jsou například Zur Rose či Shop Apotheke působící v Německu a Švýcarsku. Ze srovnání nám vyplývá, že Pilulka je nabízena na nižších násobcích, tedy s diskontem vůči těmto větším společnostem, což podle nás odráží uvedená rizika. Jsem tedy názoru, že nacenění emise Pilulky je poměrně adekvátní.

Zájem investorů je třeba vnímat v relacích trhu Start, kde se obchodují menší společnosti. Nicméně ve prospěch Pilulky hraje skutečnost, že půjde o první e-commerce firmu, která bude mít akcie na pražské burze (Rohlik.cz je na burze přítomen, ale prostřednictvím dluhopisů.) Tato skutečnost může přilákat některé části investorské obce.

Ján Hladký, analytik Patria Finance:

Pilulka bude nabízet své akcie v cenovém rozpětí 350 až 424 Kč za akcii. Celkový počet akcií společností by měl po upsaní všech nových 500 tisíc kusů akcií dosáhnout 2,5 milionu akcií (freefloat by tedy dosahoval cca 30 %) a tržní kapitalizace by pak činila necelou jednu miliardu korun.

Po zohlednění hotovosti, dluhu a odhadovaných tržeb pro rok 2020 se dostaneme k valuačnímu násobku Enterprise value k tržbám na úrovni 0,5násobku. Evropský maloobchod jako sektor má tento násobek až na úrovni 1,1násobku. Pilulka.cz tedy vstupuje na burzu se značným diskontem, který je ale třeba vnímat s ohledem na povahu místního akciového trhu a nižší likviditu obchodování akcií Pilulky. Zároveň se jedná o mladou začínající společnost, u níž investoři vidí větší riziko.

Pilulka operuje v atraktivním sektoru, vstupuje na burzu se slušným diskontem a Patria i další manažeři emise nabízejí k úpisu výhodné podmínky. Úpis je však na samém počátku, takže těžko usuzovat, jaký bude mezi investory zájem.

Ondřej Koňák, portfolio manažer Partners investiční společnosti:

Pilulka je první e-commerce společností, která bude obchodována na pražské burze, kde doplní společnosti v segmentu Start. Cílem společnosti je stát se dominantním hráčem na poli lékárenských a zdravotnických potřeb v regionu střední Evropy a prostředky z IPO (Initial Public Offering = první veřejná nabídka akcií - poznámka redakce) by měly tento cíl pomoci realizovat.

Cenové rozpětí pro úpis 500 tisíc kusů nových akcií je stanoveno v intervalu 350 – 424 korun za akcii, čímž by se celková tržní kapitalizace společnosti měla pohybovat kolem jedné miliardy korun (například Kofola má tržní kapitalizaci cca pět miliard). Právě díky specifikám trhu a očekávané výrazně nižší likviditě je nacenění společnosti nižší, než je tomu u konkurence a diskont odpovídá zhruba 20 %.

David Lamač, vedoucí prodejního oddělení ve Fio bance:

Upisovací pásmo je poměrně široké. Nicméně lze konstatovat, že ceny v blízkosti dolní hrany pásma (tj. u 350 Kč) se jeví valuačně zajímavé při reflexi perspektivního oboru podnikání, dosavadního vývoje i budoucích projekcí hospodaření, stavící ocenění akcií na rozumné násobky.

Již předchozí indikace před zahájením úpisu evokovaly vysoký zájem o tuto emisi z řady stávajících klientů ale i nových investorů, kteří teprve první investici do akcií zvažují. Na základě dosavadních ohlasů je pravděpodobné, že emise bude na dolní hraně pásma, tj. na ceně 350 Kč, i při plné nabídce akcií 800 tisíc kusů přeupsána (nových akcií firma vydává 500 tisíc, dalších 300 tisíc dávající stávající majitelé - poznámka redakce).

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

Společnost Bezvavlasy dostane od investorů na pražské burze 112,7 milionu korun na další rozvoj. Dnes skončil primární úpis akcií (IPO), s nimiž se od 7. září začne veřejně obchodovat... celý článek

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

19. 8. 2022 | Jiří Hovorka

Máte si pořídit Bezvavlasy? O novou akcii bude zájem

Jak lákavá je nabídka akcií společnosti Bezvavlasy, českého e-shopu s téměř půlmiliardovým obratem? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.