Vstup České zbrojovky na burzu se nepovedl

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 10. 2020 09:25 aktualizováno 2. 10. 2020 17:15 | 11 komentářů
Vstup České zbrojovky na burzu se nepovedl
Služební pistole od České zbrojovky.
Zdroj: Grzegorz Czapski/Shutterstock

Úpis akcií České zbrojovky na pražské burze přinesl firmě zklamání. Ve veřejné nabídce získala jenom 812 milionů korun. Otevírací cena pro dnešní začátek obchodování byla stanovena na spodní hranici cenového rozpětí nabídky, tedy na 290 korun. To ocenilo celou Českou zbrojovku na 9,5 miliardy korun.

Během dopoledního obchodování se akcie dostaly až na 304 korun, nakonec ale svůj premiérový den skončily na výchozí hodnotě, tedy 290 korun.

Zbrojovka si na burzu jde především pro peníze na nově budovaný závod v americkém Arkansasu. Počítalo se, že získá nižší jednotky miliard korun.

Vedle vysoké ceny může za neúspěch úpisu zřejmě i malý zájem zahraničních investorů. Většina akcií byla alokována investorům z České republiky, přičemž 90,9 % akcií bylo přiděleno institucionálním a 9,1 % drobným investorům, oznámila firma.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Firma dala k dispozici sedm milionů nových akcií a dalších až 4,9 milionu akcií stávajících. Upsáno nakonec bude 2,8 milionu nových akcií. Současný jediný akcionář, společnost Česká zbrojovka Partners SE, poskytl ještě opci navýšení umožňující prodej dalších 280 tisíc akcií.

„Zájem, jaký akcie společnosti vyvolaly mezi českými institucionálními i drobnými investory, včetně mnoha našich zaměstnanců, nás nesmírně potěšil. S kapitálem, který jsme prostřednictvím veřejné nabídky získali, jsme dobře připraveni naplnit naše růstové plány, včetně vybudování nových výrobních kapacit ve Spojených státech,“ říká nicméně Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva České zbrojovky.

Srovnejte si to s námi

Akcie si koupila zhruba desetina zaměstnanců České zbrojovky v Česku. Podle Kovaříka to dokládá jejich důvěru ve společnost.

S upsanými akciemi České zbrojovky se dnes začíná veřejně obchodovat na hlavním trhu pražské burzy.

„Jsem velmi rád, že se emise této světově známé firmy povedla a že na pražské burze můžeme po delší době opět přivítat tradiční úspěšnou českou firmu. Česká zbrojovka je po celém světě vysoce ceněným ambasadorem špičkového českého strojírenského odvětví a investoři dostali možnost podílet se na jejím růstovém příběhu,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

„V době, kdy politická korektnost zasahuje i do světa investování, byla emise České zbrojovky smělým počinem,” dodává Koblic a naráží tak na to, co možná brzdilo zájem zahraničních investorů. Stále více se totiž sleduje společenská zodpovědnost firem a zahrnout akcie zbrojařské firmy do investičního portfolia, tak nemusí některým správcům například kolektivních fondů připadat jako dobrý krok.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2020 12:29, Balů

Špatně načasováno a přestřelený kurz na dnešní dobu, v Američanech a jejich trhu není absolutně žádná záruka, nota bene v dnešní době sice pominul odpor proti prodeji zbraní, ale v tomhle poblblém období politické kroektnosti nevíte dne kdy se bude všechno posuzovat jinak....
A vůbec vstup na pražskou burzu - jářku blbost / honem jinam /

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 10. 2020 12:31, BALŮ

Citace - balů / 02.10.2020 12:30

Jasně KOREKNOSTI

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services