Vstup České zbrojovky na burzu se nepovedl

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 10. 2020 09:25 aktualizováno 2. 10. 2020 17:15 | 11 komentářů
Vstup České zbrojovky na burzu se nepovedl
Služební pistole od České zbrojovky.
Zdroj: Grzegorz Czapski/Shutterstock

Úpis akcií České zbrojovky na pražské burze přinesl firmě zklamání. Ve veřejné nabídce získala jenom 812 milionů korun. Otevírací cena pro dnešní začátek obchodování byla stanovena na spodní hranici cenového rozpětí nabídky, tedy na 290 korun. To ocenilo celou Českou zbrojovku na 9,5 miliardy korun.

Během dopoledního obchodování se akcie dostaly až na 304 korun, nakonec ale svůj premiérový den skončily na výchozí hodnotě, tedy 290 korun.

Zbrojovka si na burzu jde především pro peníze na nově budovaný závod v americkém Arkansasu. Počítalo se, že získá nižší jednotky miliard korun.

Vedle vysoké ceny může za neúspěch úpisu zřejmě i malý zájem zahraničních investorů. Většina akcií byla alokována investorům z České republiky, přičemž 90,9 % akcií bylo přiděleno institucionálním a 9,1 % drobným investorům, oznámila firma.

Firma dala k dispozici sedm milionů nových akcií a dalších až 4,9 milionu akcií stávajících. Upsáno nakonec bude 2,8 milionu nových akcií. Současný jediný akcionář, společnost Česká zbrojovka Partners SE, poskytl ještě opci navýšení umožňující prodej dalších 280 tisíc akcií.

„Zájem, jaký akcie společnosti vyvolaly mezi českými institucionálními i drobnými investory, včetně mnoha našich zaměstnanců, nás nesmírně potěšil. S kapitálem, který jsme prostřednictvím veřejné nabídky získali, jsme dobře připraveni naplnit naše růstové plány, včetně vybudování nových výrobních kapacit ve Spojených státech,“ říká nicméně Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva České zbrojovky.

Srovnejte si to s námi

Akcie si koupila zhruba desetina zaměstnanců České zbrojovky v Česku. Podle Kovaříka to dokládá jejich důvěru ve společnost.

S upsanými akciemi České zbrojovky se dnes začíná veřejně obchodovat na hlavním trhu pražské burzy.

„Jsem velmi rád, že se emise této světově známé firmy povedla a že na pražské burze můžeme po delší době opět přivítat tradiční úspěšnou českou firmu. Česká zbrojovka je po celém světě vysoce ceněným ambasadorem špičkového českého strojírenského odvětví a investoři dostali možnost podílet se na jejím růstovém příběhu,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

„V době, kdy politická korektnost zasahuje i do světa investování, byla emise České zbrojovky smělým počinem,” dodává Koblic a naráží tak na to, co možná brzdilo zájem zahraničních investorů. Stále více se totiž sleduje společenská zodpovědnost firem a zahrnout akcie zbrojařské firmy do investičního portfolia, tak nemusí některým správcům například kolektivních fondů připadat jako dobrý krok.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2020 12:29, Balů

Špatně načasováno a přestřelený kurz na dnešní dobu, v Američanech a jejich trhu není absolutně žádná záruka, nota bene v dnešní době sice pominul odpor proti prodeji zbraní, ale v tomhle poblblém období politické kroektnosti nevíte dne kdy se bude všechno posuzovat jinak....
A vůbec vstup na pražskou burzu - jářku blbost / honem jinam /

+15
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

2. 10. 2020 12:31, BALŮ

Citace - balů / 02.10.2020 12:30

Jasně KOREKNOSTI

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

14. 9. 2022 | Petr Kučera

Raiffka má novou investiční aplikaci. Zatím jen na pozvání

S jednoduchým investováním přes mobil přichází první velká banka. Zájemci si o ní musí aktivně říct, nebo čekat na oslovení.

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

12. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Karo dává na burzu nové akcie. Zpracovatel kůží rozšiřuje výrobu

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes zahájil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů chce získat peníze na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření závodu... celý článek

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

1. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Bezvavlasy dají na burzu méně akcií. Chtěly vyšší cenu

Společnost Bezvavlasy dostane od investorů na pražské burze 112,7 milionu korun na další rozvoj. Dnes skončil primární úpis akcií (IPO), s nimiž se od 7. září začne veřejně obchodovat... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.