Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 2. 2021 | 49 komentářů
Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Zdroj: Equa bank

Equa bank se spojí s Raiffeisenbank. Její rakouská mateřská skupina Raiffeisenbank International (RBI) kupuje 100 % akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners.

Cenu transakce firmy nezveřejnily. Celý obchod musí ještě schválit regulační orgány, jeho dokončení se předpokládá na konci první poloviny roku 2021. Po dokončení transakce je v plánu spojení obou bank pod Raiffeisenbank.

„Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií. Česká republika je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Equa bank má téměř 480 tisíc klientů a její bilanční suma na konci roku 2020 dělala zhruba 73 miliard korun. Raiffeisenbank počty klientů nezveřejňuje, odhad z trhu se pohybuje přes 700 tisíc klientů. Bilanční suma je 411 miliard, což z Raiffeisenbank dělá pátou největší banku v Česku podle objemu aktiv za ČSOB, Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Equa bank loni hospodařila s čistým ziskem ve výši 182 milionů korun a počet klientů loni zvýšila o více jak 50 tisíc. Raiffeisenbank za rok 2020 vykázala zisk ve výši 2,14 miliardy korun.

Equa bank působí v Česku od roku 2011, kdy od tehdejší Banco Popolare přebírala 10 tisíc klientů. Do zisku se dostala poprvé v roce 2016. Jediným akcionářem je společnost Equa Group Ltd vlastněná fondy, kterým poskytuje poradenství britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.

Klienti Equa bank zatím nemusí nic řešit, minimálně do dokončení transakce se pro ně nic nemění. Equa patří spolu s Air Bank, Fio bankou nebo mBank k bankám, které na trh vstoupily na přelomu první a druhé dekády 21. století a začaly lákat klienty na výhodné spoření a běžné účty zdarma.

V roce 2011 se stejným záměrem na trh vstoupila i Zuno Bank ze skupiny RBI. Té se ale nedařilo a v roce 2017 ji také převzala Raiffeisenbank. Účet bez poplatků dnes nabízí v Česku většina bank, mezi nimi i Raiffeisenbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 49 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 2. 2021 21:44, DRSG

Ten Rakouský Baron je opravdu nenasytný! To už je 4. banka, pokud se nemýlím :-( Ubývají banky a tím i konkurence.

+95
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 2. 2021 0:11, Karel

Citace - L. / 06.02.2021 21:27

Nene, já pamatuji doby, kdy i Fio poskytovalo rozumný úrok na účtu. Ale je fakt, že s ním šlo dolů poměrně brzy.
To bylo nejspíš ještě za do družstevní záložny před květnem 2010, proto píšu od doby bankovní licence. Jinak co se týče rozumných úroků, tak co si pamatuji tehdejší vyjádření Fio banky, tak ty její úroky byly rozumné a odpovídající trhu a ty abnormálně vyšší jen nereálná lákačka na klienty, která dříve či později skončí.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (49 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 17 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

11. 9. 2023 | Petr Kučera

Air Bank nabízí podnikatelům jednoduchou fakturaci v aplikaci

Podnikatelé s účtem od Air Bank mohou nově jednoduše fakturovat přímo v mobilní aplikaci My Air. Služba je propojená s bankovním účtem a umožňuje klientům snadno a zdarma vystavovat... celý článek

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

10. 9. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

Skupina Creditas podepsala dohodu o koupi většinového podílu v Ney spořitelním družstvu. Vyplývá to z pozvánky na členskou schůzi družstevní záložny, která proběhne 22. září, a z informací... celý článek

Banky lákají školáky na bonusy. Která dá k novému účtu nejvíc?

5. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Banky lákají školáky na bonusy. Která dá k novému účtu nejvíc?

Některé banky připravily k začátku školnímu roku akce, které mají přilákat dětské klienty. Na nově založené účty jim připíšou i několik set korun. Nabízejí i zajímavé úročení vkladů,... celý článek

Partners Financial Services