Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 2. 2021 | 49 komentářů
Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Zdroj: Equa bank

Equa bank se spojí s Raiffeisenbank. Její rakouská mateřská skupina Raiffeisenbank International (RBI) kupuje 100 % akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners.

Cenu transakce firmy nezveřejnily. Celý obchod musí ještě schválit regulační orgány, jeho dokončení se předpokládá na konci první poloviny roku 2021. Po dokončení transakce je v plánu spojení obou bank pod Raiffeisenbank.

„Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií. Česká republika je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Equa bank má téměř 480 tisíc klientů a její bilanční suma na konci roku 2020 dělala zhruba 73 miliard korun. Raiffeisenbank počty klientů nezveřejňuje, odhad z trhu se pohybuje přes 700 tisíc klientů. Bilanční suma je 411 miliard, což z Raiffeisenbank dělá pátou největší banku v Česku podle objemu aktiv za ČSOB, Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank.

Equa bank loni hospodařila s čistým ziskem ve výši 182 milionů korun a počet klientů loni zvýšila o více jak 50 tisíc. Raiffeisenbank za rok 2020 vykázala zisk ve výši 2,14 miliardy korun.

Equa bank působí v Česku od roku 2011, kdy od tehdejší Banco Popolare přebírala 10 tisíc klientů. Do zisku se dostala poprvé v roce 2016. Jediným akcionářem je společnost Equa Group Ltd vlastněná fondy, kterým poskytuje poradenství britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.

Klienti Equa bank zatím nemusí nic řešit, minimálně do dokončení transakce se pro ně nic nemění. Equa patří spolu s Air Bank, Fio bankou nebo mBank k bankám, které na trh vstoupily na přelomu první a druhé dekády 21. století a začaly lákat klienty na výhodné spoření a běžné účty zdarma.

V roce 2011 se stejným záměrem na trh vstoupila i Zuno Bank ze skupiny RBI. Té se ale nedařilo a v roce 2017 ji také převzala Raiffeisenbank. Účet bez poplatků dnes nabízí v Česku většina bank, mezi nimi i Raiffeisenbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 49 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 2. 2021 21:44, DRSG

Ten Rakouský Baron je opravdu nenasytný! To už je 4. banka, pokud se nemýlím :-( Ubývají banky a tím i konkurence.

+94
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 2. 2021 0:11, Karel

Citace - L. / 06.02.2021 21:27

Nene, já pamatuji doby, kdy i Fio poskytovalo rozumný úrok na účtu. Ale je fakt, že s ním šlo dolů poměrně brzy.
To bylo nejspíš ještě za do družstevní záložny před květnem 2010, proto píšu od doby bankovní licence. Jinak co se týče rozumných úroků, tak co si pamatuji tehdejší vyjádření Fio banky, tak ty její úroky byly rozumné a odpovídající trhu a ty abnormálně vyšší jen nereálná lákačka na klienty, která dříve či později skončí.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (49 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

Většina obyvatel Česka (54 %) využívá jen jednu banku. Dvě nebo více bank využívá 44 % lidí, zatímco před pěti lety to bylo téměř 60 %. Ukázal to průzkum agentury Simply5 pro Air Bank... celý článek

Sberbank už nemá licenci. Čeká se na likvidátora

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ

Sberbank už nemá licenci. Čeká se na likvidátora

Česká národní banka odebrala Sberbank CZ bankovní licenci. Rozhodnutí nabylo právní moci 30. dubna a je k dispozici na webu ČNB.

Trinity Bank má přes 50 tisíc klientů, zisk roste

29. 4. 2022 | Petr Kučera | 14 komentářů

Trinity Bank má přes 50 tisíc klientů, zisk roste

Počet klientů Trinity Bank už přesáhl 50 tisíc. Ke konci loňského roku jich bylo 41 tisíc, oznámila banka v dnešní zprávě o hospodářských výsledcích za loňský rok. Rok 2020 končila... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.