Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 6. 2. 2021 20:15 | 47 komentářů
Equa bank skončí, kupuje ji Raiffeisenbank

Zdroj: Equa bank

Equa bank se spojí s Raiffeisenbank. Její rakouská mateřská skupina Raiffeisenbank International (RBI) kupuje 100 % akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners.

Cenu transakce firmy nezveřejnily. Celý obchod musí ještě schválit regulační orgány, jeho dokončení se předpokládá na konci první poloviny roku 2021. Po dokončení transakce je v plánu spojení obou bank pod Raiffeisenbank.

„Koupě Equa bank je plně v souladu s naší strategií. Česká republika je jedním z klíčových trhů, kde je RBI rozhodnutá dále růst. Vedení Raiffeisenbank má silnou podporu akcionářů ve všech aktivitách souvisejících s její expanzí na českém trhu,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Equa bank má téměř 480 tisíc klientů a její bilanční suma na konci roku 2020 dělala zhruba 73 miliard korun. Raiffeisenbank počty klientů nezveřejňuje, odhad z trhu se pohybuje přes 700 tisíc klientů. Bilanční suma je 411 miliard, což z Raiffeisenbank dělá pátou největší banku v Česku podle objemu aktiv za ČSOB, Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank.

Equa bank loni hospodařila s čistým ziskem ve výši 182 milionů korun a počet klientů loni zvýšila o více jak 50 tisíc. Raiffeisenbank za rok 2020 vykázala zisk ve výši 2,14 miliardy korun.

Equa bank působí v Česku od roku 2011, kdy od tehdejší Banco Popolare přebírala 10 tisíc klientů. Do zisku se dostala poprvé v roce 2016. Jediným akcionářem je společnost Equa Group Ltd vlastněná fondy, kterým poskytuje poradenství britská společnost AnaCap Financial Partners LLP.

Klienti Equa bank zatím nemusí nic řešit, minimálně do dokončení transakce se pro ně nic nemění. Equa patří spolu s Air Bank, Fio bankou nebo mBank k bankám, které na trh vstoupily na přelomu první a druhé dekády 21. století a začaly lákat klienty na výhodné spoření a běžné účty zdarma.

V roce 2011 se stejným záměrem na trh vstoupila i Zuno Bank ze skupiny RBI. Té se ale nedařilo a v roce 2017 ji také převzala Raiffeisenbank. Účet bez poplatků dnes nabízí v Česku většina bank, mezi nimi i Raiffeisenbank.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 47 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 2. 2021 21:44, DRSG

Ten Rakouský Baron je opravdu nenasytný! To už je 4. banka, pokud se nemýlím :-( Ubývají banky a tím i konkurence.

+91
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 2. 2021 0:11, Karel

Citace - L. / 06.02.2021 21:27

Nene, já pamatuji doby, kdy i Fio poskytovalo rozumný úrok na účtu. Ale je fakt, že s ním šlo dolů poměrně brzy.
To bylo nejspíš ještě za do družstevní záložny před květnem 2010, proto píšu od doby bankovní licence. Jinak co se týče rozumných úroků, tak co si pamatuji tehdejší vyjádření Fio banky, tak ty její úroky byly rozumné a odpovídající trhu a ty abnormálně vyšší jen nereálná lákačka na klienty, která dříve či později skončí.

Zobrazit celé vlákno

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (47 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

12. 4. 2021 | Petr Kučera

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

Banka Creditas musí do necelého půl roku vyměnit všechny tři členy své dozorčí rady. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí České národní banky, které jsou k dispozici na jejím webu.... celý článek

Polovina poboček České spořitelny bude bez pokladny. Sází na poradenství

7. 4. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Polovina poboček České spořitelny bude bez pokladny. Sází na poradenství

Česká spořitelna neplánuje dramatické snižování počtu poboček. Urychluje však jejich přechod do bezhotovostního a poradenského konceptu. „Ruku v ruce s tím budeme instalovat stále více... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 4. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2021 snadno najít platbu z roku 2018? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. A někdy je podle klientů příliš krátká.

ČSOB odpustí seniorům poplatky za příkazy na poště

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

ČSOB odpustí seniorům poplatky za příkazy na poště

Klienti, kteří mají Poštovní účet nebo Plus konto s nastaveným zvýhodněním pro lidi starší 58 let, mohou od dubna zadávat platební příkazy na pobočkách České pošty zdarma. Podmínkou... celý článek

Sberbank vyměnila bankomaty za vkladomaty

30. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Sberbank vyměnila bankomaty za vkladomaty

Sberbank zmodernizovala svou bankomatovou síť. Všechny bankomaty nahradila automaty s funkcí vkládání hotovosti v českých korunách. Klienti banky tak mohou kdykoliv vybrat i vložit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.