Nový ceník KB: Zdraží papír, hotovost i expresní platby

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 8. 9. 2020 | 2 komentáře
Komerční banka od prosince zdraží papírové výpisy a některé další služby. Končí s baťovskými cenami s devítkou na konci. Na účet zdarma to zatím nevypadá.
Nový ceník KB: Zdraží papír, hotovost i expresní platby

Zdroj: Shutterstock

Kolem padesáti položek změní Komerční banka v novém sazebníku pro občany, který zavede od 4. prosince. Zdraží hlavně služby, které používají papír.

Například cena za papírový výpis z účtu stoupne z 39 na 60 korun při zasílání jednou měsíčně, z 140 na 240 korun při týdenním zasílání a z 525 na 900 korun při denním zasílání v případě pohybu na účtu. Tyto změny se týkají jak běžných klientů, tak i podnikatelů, firem a takzvaných municipalit.

„Cenové změny byly navrženy tak, aby odpovídaly ekologickému zaměření Komerční banky a vedly k maximálnímu omezení používání papírových dokumentů s důrazem na využívání našich online služeb,“ říká Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví.

Papírové výpisy posílá Komerční banka pětině klientů, zatímco ještě v roce 2017 si je nechávala posílat víc než jedna třetina. Cílem je převést i zbývající klienty na elektronické výpisy, které jsou zdarma. Vedle klasických výpisů z bězného účtu jde třeba také o výpisy k úvěrům.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Klienti Komerční banky si od 4. prosince připlatí i při zadávání plateb jinak než přes přímé bankovnictví. Příkaz k tuzemské platbě zadaný na papíře na pobočce zdraží z 69 na 85 korun, přes expresní linku KB (telefonního bankéře) z 29 na 40 korun. Podobně se zvýší ceny u trvalých příkazů či inkas, pokud se zařizují u přepážky. Z 20 na 30 korun zdraží i oznámení o neprovedeném příkazu, který banka pošle poštou.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Stoupne i cena dalších „papírových služeb“. Například příplatek za zasílání výpisu z účtu do zahraničí nově bude dělat 100 místo dosavadních 69 korun. Kdo bude chtít udělat kopii výpisu, zaplatí za každý nově 75 místo dosavadních 50 korun. I šek je na papíře, jeho vystavení tak zdraží z pěti na deset korun. A poštou ho banka nově pošle za 200 místo dosavadních 150 korun.

Zdraží také expresní platby do jiné tuzemské banky, stejně jako urgentní SEPA platby (europlatby). V obou případech stoupne cena z 90 na 100 korun. V tuzemsku už lze místo nich většinou využívat okamžité platby, které jsou nejenom mnohem rychlejší, ale i bez příplatku. Expresní úhrady tak přijdou ke slovu až tehdy, když banka příjemce ještě neumí přijmout okamžité platby, nebo když nejsou splněny další podmínky (třeba jednorázová platba přes limit pro okamžité platby, což je 400 tisíc korun). 

U zahraničních plateb jsme našli také jediné zlevnění v prosincovém ceníku. Urgentní „ostatní“ zahraniční platba (například platba v dolarech) zadaná na papíře nově vyjde na 600 místo dosavadních 1000 korun. Zlevní také úhrady do sesterské Komerční banky na Slovensku – nově přijdou na jednotných šest korun. 

Některé položky z ceníku zmizí. Jde hlavně o málo využívané služby. Typickým příkladem je faxová zpráva, která doteď stála 30 korun plus DPH za každou stránku. 

Komerční banka zároveň končí s baťovskými cenami končícími devítkou. Například zpracování papírového příkazu zadaného na pobočce ještě ten samý den tak nově vyjde na 100 korun, zatímco doteď to je 99 korun. Odchozí SEPA platba zadaná na papíře u přepážky zdraží z 69 na 85 korun. 

Více si klienti KB připlatí i za některé služby spojené s kartami. Například za už skoro zapomenutou službu Cash Advance, umožňující výběr hotovosti na pobočce jiné banky v Česku i v zahraničí, nově zaplatíte 200 korun místo dosavadních 149. A kdo si nechá předat PIN ke kartě na pobočce, připlatí si o polovinu víc než doteď – od prosince tedy 150 korun.

Komerční banka zdraží i některé hotovostní služby. Kdo například bude chtít na pokladně Komerční banky vložit hotové peníze na účet třetí osoby v KB, zaplatí nově 125 korun, zatímco doteď je to 100 korun. Výměna roztříděných korunových bankovek a mincí nad 100 kusů jedné nominální hodnoty nově vyjde na pět procent ze směňované sumy místo dosavadních tří. Stoupne i cena pro vklad hotovosti přes pokladnu KB na účet v cizí bance. Dnes se platí vždy 299 korun, nově to budou 2 % z vkladu a minimálně 300 korun.

Nový sazebník nemění ceny ani složení jednotlivých balíčků běžných účtů pro občany. Komerční banka tak dál zůstává poslední, kde ještě nelze dosáhnout na konto úplně bez poplatků. Kdo nechce platit paušál a využívá MůjÚčet, dá bance šest korun za každou odchozí platbu zadanou elektronicky. Alternativou je konto nazvané MůjÚčet Plus s měsíčním paušálem 39 korun, nabízející mimo jiné neomezené odchozí platby, výběry z bankomatů KB a k nim dva výběry z bankomatů cizích bank. 

Změny ve prospěch klientů, tedy zlevnění služeb nebo spuštění bezplatných produktů, však může banka zavést prakticky okamžitě. Naopak zdražení musí oznamovat aspoň dva měsíce předem. Kompletní přehled prosincových změn sepsala Komerčka v oznámení pro klienty.

Od začátku září měnila ceník Raiffeisenbank, podrobně jsme ho prozkoumali už na jaře. Mimo jiné zavedla příplatek pro lidi, kteří při přihlašování do internetového bankovnictví (a potvrzování příkazů) nevyužijí mobilní klíč. Od listopadu chystá změny Air Bank, i ty jsme popsali v samostatném článku. Česká spořitelna od července nabízí bezplatný účet, současně však od ledna zdraží služby na přepážkách. Její nový sazebník jsme představili v dnešním přehledu.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Jak změnit banku krok za krokem. Na pobočku už nemusíte

15. 11. 2023 | Jan Müller

Jak změnit banku krok za krokem. Na pobočku už nemusíte

Změnit svůj hlavní bankovní účet je zatraceně jednoduché. A většinou se to dá zařídit od stolu. Nevěříte? Tak jdeme na to.

Partners Financial Services