Kocour nakupoval. Moneta pohltí Wüstenrot

| rubrika: Co se děje | 13. 12. 2019 | 5 komentářů
Nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot posílí Moneta o zhruba 350 tisíc klientů a zvýší objem vkladů o 50 miliard korun.

Ilustrační foto z kampaně Monety.

Zástupci Moneta Money Bank a německého koncernu Wüstenrot & Württembergische AG podepsali smlouvu o koupi sto procent akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku.

Transakce by měla být vypořádána prvního dubna příštího roku nebo záhy poté, co ji schválí Česká národní banka a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Moneta získá stoprocentní podíl ve Wüstenrot stavební spořitelně a stoprocentní podíl ve Wüstenrot hypoteční bance za kupní cenu ve výši 180,4 milionu eur, což odpovídá přibližně částce 4,6 miliardy korun.

Banka ji bude financovat z přebytku vlastního kapitálu a z volné likvidity. Prodávající bude také mít nárok na výplatu dividendy.

„Jsme nesmírně vděční za tuto příležitost a vynaložíme veškerou snahu, aby Moneta dále posilovala svou pozici na trhu retailového bankovnictví v České republice,“ říká Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva Monety.

Stávající generální ředitel finanční skupiny Wüstenrot Michael Pupala zůstane i nadále generálním ředitelem a předsedou představenstva stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot a zároveň posílí vrcholový management Monety.

„Jsem potěšen, že Moneta dokáže ocenit a využít talent i jedinečné know-how našich lidí, mimo jiné i z oblasti stavebního spoření a hypotečního financování. Zároveň věřím, že náš obchodní model a unikátní distribuční síť budou skvělým doplňkem obchodní strategie a pobočkové sítě skupiny Moneta,“ říká Pupala.

Moneta nákupem Wüstenrotu získává přibližně 350 tisíc klientů, zvýší objem vkladů zhruba o 50 miliard korun (o 44 procent) a téměř zdvojnásobí objem rozpůjčovaných hypoték. Podíl Monety na hypotečním trhu vzroste ze stávajících 3,2 na víc než šest procent. Podíl na trhu retailových klientských vkladů stoupne ze stávajících pěti na osm procent.

Už před 14 dny Spurný upřesnil, že akvizice by měla posílit ziskovost Monety o 15 procent ročně a zvýšit provozní výnosy o minimálně 10 procent ročně. Umožní také dosáhnout významných nákladových úspor ze synergií, které představují odhadem šest procent ze stávajících nákladů Monety.

Moneta je už dnes s víc než jedním milionem klientů čtvrtou největší bankou v zemi. Formálně existuje teprve od jara 2016, navazuje ale na Agrobanku působící už v 90. letech. Po krachu Agrobanky převzala její zdravou část v roce 1998 americká skupina General Electric, spojila ji se splátkovou společností Multiservis a přejmenovala na GE Money Bank.

Uvedením akcií na burzu v roce 2016 ji GE prakticky prodala. Vlastnická struktura Monety od té doby zůstává velice roztříštěná (nejvíc – kolem 14 procent – ovládala v polovině listopadu společnost Chase Nominees Limited, dalšími největšími akcionáři jsou Nortrust Nominees Limited s necelými pěti procenty a J.P. Morgan Bank Luxembourg se čtyřmi a půl procenty).

Před rokem chtěla Moneta koupit od skupiny PPF společnost Home Credit včetně Air Bank, nakonec se ale obě skupiny nedohodly na ceně.

Finanční skupina Wüstenrot působí na trhu stavebního spoření a na bankovním trhu v České republice od 90. let minulého století. Bilanční suma obou dvou českých dceřiných společností činí téměř tři miliardy eur, tedy zhruba 78 miliard korun.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.