mBank dostala milionovou pokutu za porušení bankovního tajemství

| rubrika: Aktuality | 15. 7. 2019 08:18

Milionovou pokutou potrestala Česká národní banka polskou matku tuzemské mBank. Čeští bankéři podle regulátora porušovali bankovní tajemství. mBank podle verdiktu ČNB v letech 2015 až 2018 poskytla partnerské firmě údaje o více než 46 tisících klientů. Předávána byla data tehdejších zájemců o založení účtu u mBank, které k tomu motivovala tisícikorunová prémie. O pokutě informoval jako první deník E15.

„I přes jiný právní názor mBank rozhodnutí ČNB plně respektuje a pokutu zaplatí. Rozhodnutí se týká výhradně konkrétní spolupráce s jedním externím partnerem a po obsahové stránce udělených souhlasů o sdílení informací,“ uvedl mluvčí mBank Štěpán Dlouhý. Předávaná data se podle něho týkala výhradně nově získaných klientů.

Banka podle ČNB předávala partnerské firmě, která zprostředkovávala založení účtu u mBank a která za to dostávala provizi, údaje o jménech klientů, jejich aktivitě na účtu či informace o tom, zda zákazník využívá další služby banky. Mezi informacemi byla třeba i výše úvěru.

Klienti mBank podle ČNB sice podepisovali souhlas se zpracováním osobních údajů, ale ten bance nedovoloval posílat informace dál, uvádí E15. „Dotčení klienti tím nevyjadřovali souhlas s předáváním informací podléhajících bankovnímu tajemství společnosti ani z těchto dokumentů nešlo dovodit, že by společnost mohla využívat předané údaje k jakýmkoli účelům,“ uvádí verdikt centrální banky z konce června.

Tip: Okamžité platby? Ještě si počkejte, vzkazují banky

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.