Platby připsány. Podle ČNB Fio banka nedala na její doporučení

jih | rubrika: Aktuality | 8. 7. 2019 20:19 aktualizováno 9. 7. 2019 18:05 | 1 komentář

Fio banka měla problémy s připisováním plateb. Na sociálních sítích své klienty včera upozornila na komplikace s příchozími i některými odchozími platbami. Podle banky byl problém na straně České národní banky. Ta ovšem tvrdí, že její systém po celou dobu fungoval.

Mluvčí centrální banky webu Peníze.cz dnes sdělila, že je problém už vyřešen. Podle ČNB byl problém, ovšem jen na krátkou dobu, i u jiných bank. Že platby už fungují, jak mají, potvrdila i Fio banka na svém facebookovém profilu.

"Pravděpodobnou příčinou potíží klientů s platbami prostřednictvím Fio banky byla kombinace přetížené sítě, která propojuje banky do systému mezibankovního platebního styku ČNB (CERTIS), a vypnutý parametr na komunikační bráně (firewall) po jejím nedávném upgradu, který pomáhá takové situace řešit," říká Petra Vodstrčilová, mluvčí ČNB.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

"Zúčtovací mezibankovní systém CERTIS po celou dobu fungoval, občasné problémy u některých bank, až na Fio banku, odezněly poté, co byl parametr opětovně nastaven," dodává Vodstrčilová. Podle ní byl technický problém týkající se plateb Fio banky vyřešen už během včerejšího dne a dnes by tak mělo opět vše fungovat, jak má.

Centrální banka zároveň odmítla interpretaci Fio banky, že by za problém mohla právě ČNB. "Fio banka se 3. července 2019 obrátila na ČNB s informací, že má technické problémy se zasíláním souborů do ČNB. Ta vyzvala Fio banku, aby předávala jednotlivé dávky platebních příkazů alternativní cestou, čehož Fio banka nevyužila," říká Vodstrčilová.

"Dle našich informací se jedná o technickou chybu na straně ČNB směrem k Fio bance. Na jejím odstranění společně usilovně pracujeme. Příchozí platby postupně pomalu zpracováváme. Odchozí platby také odesíláme do zúčtovacího centra ČNB," informovala banka včera po druhé hodině odpolední své klienty.

Na facebookovém profilu banky hlásily problémy desítky klientů. Hodně si stěžovaly ženy, že jim nepřišel rodičovský příspěvek, i když už měly termín výplaty. "Došel už někomu rodičák?" ptala se v diskuzi jedna z nich.

"Všechny platby by měly dorazit, jen je zpracováváme postupně - jak odchozí, tak příchozí. Kvůli chybě u ČNB je ale proces odbavení plateb složitější a pomalejší. Děkujeme Vám tedy za trpělivost a za komplikace se ještě jednou omlouváme," odpověděla v diskuzi Fio banka.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

mBank už umí okamžité platby i v aplikaci

27. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

mBank už umí okamžité platby i v aplikaci

Klienti mBank se už nemusí kvůli odeslání okamžité platby přihlašovat do internetového bankovnictví. Služba je nově dostupná i v mobilní aplikaci. Banka tak dohání většinu konkurentů. celý článek

Komerční banka spouští nový typ poboček

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Komerční banka spouští nový typ poboček

Na nových pobočkách se potkáte s akustickými boxy, mincomaty i měniči bankovek. Bankéři se mají více zaměřit na finanční poradenství. Do pěti let má být nový koncept na třetině poboček... celý článek

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

23. 9. 2021 | Olga Skalková | 6 komentářů

Půjčky zlevňují, ale kontokorent a kreditky ne. Proč?

U tří bank sice můžete jít na běžném účtu do minusu bez úroku, strop je ale nízko. Kontokorent jako způsob pokrytí nečekaných výdajů jinak zůstává velmi drahý.

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

23. 9. 2021 | Olga Skalková

Na úřad online. Snadné ověření přes banku už funguje pěti milionům lidí

Aspoň jednou už bankovní identitu jako „digitální občanku“ skutečně využilo skoro půl milionu lidí.

Raiffeisenbank mění tvář. Má nové oblíbené slovo

20. 9. 2021 | Petr Kučera | 23 komentářů

Raiffeisenbank mění tvář. Má nové oblíbené slovo

Raiffeisenbank dnes startuje nový komunikační koncept, jejímž klíčovým motivem je odpověď Samozřejmě. Zároveň opouští dosavadní „černobílou“ komunikaci, nová kampaň bude barevná a zaměřená... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.