Platby připsány. Podle ČNB Fio banka nedala na její doporučení

jih | rubrika: Aktuality | 8. 7. 2019 20:19 aktualizováno 9. 7. 2019 18:05 | 1 komentář

Fio banka měla problémy s připisováním plateb. Na sociálních sítích své klienty včera upozornila na komplikace s příchozími i některými odchozími platbami. Podle banky byl problém na straně České národní banky. Ta ovšem tvrdí, že její systém po celou dobu fungoval.

Mluvčí centrální banky webu Peníze.cz dnes sdělila, že je problém už vyřešen. Podle ČNB byl problém, ovšem jen na krátkou dobu, i u jiných bank. Že platby už fungují, jak mají, potvrdila i Fio banka na svém facebookovém profilu.

"Pravděpodobnou příčinou potíží klientů s platbami prostřednictvím Fio banky byla kombinace přetížené sítě, která propojuje banky do systému mezibankovního platebního styku ČNB (CERTIS), a vypnutý parametr na komunikační bráně (firewall) po jejím nedávném upgradu, který pomáhá takové situace řešit," říká Petra Vodstrčilová, mluvčí ČNB.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

"Zúčtovací mezibankovní systém CERTIS po celou dobu fungoval, občasné problémy u některých bank, až na Fio banku, odezněly poté, co byl parametr opětovně nastaven," dodává Vodstrčilová. Podle ní byl technický problém týkající se plateb Fio banky vyřešen už během včerejšího dne a dnes by tak mělo opět vše fungovat, jak má.

Centrální banka zároveň odmítla interpretaci Fio banky, že by za problém mohla právě ČNB. "Fio banka se 3. července 2019 obrátila na ČNB s informací, že má technické problémy se zasíláním souborů do ČNB. Ta vyzvala Fio banku, aby předávala jednotlivé dávky platebních příkazů alternativní cestou, čehož Fio banka nevyužila," říká Vodstrčilová.

"Dle našich informací se jedná o technickou chybu na straně ČNB směrem k Fio bance. Na jejím odstranění společně usilovně pracujeme. Příchozí platby postupně pomalu zpracováváme. Odchozí platby také odesíláme do zúčtovacího centra ČNB," informovala banka včera po druhé hodině odpolední své klienty.

Na facebookovém profilu banky hlásily problémy desítky klientů. Hodně si stěžovaly ženy, že jim nepřišel rodičovský příspěvek, i když už měly termín výplaty. "Došel už někomu rodičák?" ptala se v diskuzi jedna z nich.

"Všechny platby by měly dorazit, jen je zpracováváme postupně - jak odchozí, tak příchozí. Kvůli chybě u ČNB je ale proces odbavení plateb složitější a pomalejší. Děkujeme Vám tedy za trpělivost a za komplikace se ještě jednou omlouváme," odpověděla v diskuzi Fio banka.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Komerční banka má rekordní zisk. Vyplatí 60 Kč na akcii

8. 2. 2023 | Petr Kučera

Komerční banka má rekordní zisk. Vyplatí 60 Kč na akcii

Čistý zisk Komerční banky loni dosáhl 17,6 miliardy korun, což je o 37,9 % více než před rokem a jde o rekord v její historii. Výnosy stouply meziročně o 23,2 % na 38,6 miliardy korun. celý článek

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

7. 2. 2023 | Petr Kučera

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

Klienti Fio banky si nově mohou přidat do Apple Pay také kartu Visa a použít ji pro placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami i pro výběry z bankomatu.

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.