Komu patří peníze v bance?

| rubrika: Komentář | 29. 4. 2013 | 22 komentářů
Když se začalo mluvit o danění vkladů v kyperských bankách, začalo se mluvit také o zločinu a krádeži. Možná je takové pojmenování kyperských událostí výstižné z nějakého morálního hlediska. Čistě technicky a účetně to ale přesné není.

V půlce se března se objevila informace, že všechny vklady na Kypru budou zdaněny sazbou odstupňovanou podle výše vkladu. Tehdy jsem mluvil o měnové reformě.

Od té doby se situace x-krát změnila, snad poslední verze mluví o tom, že záchranu problémové banky (tzv. „bail-in“) zaplatí zejména vkladatelé s víc než stem tisíc eur na účtu. To, že vkladatelé přijdou o část vkladů a zbylá část jim bude vyměněna za akcie banky, označuje řada komentářů za krádež a podobně. Problém je v tom, jestli uložení peněz do banky považovat za investici.

Většina klientů banky by vložení peněz na bankovní účet za investování asi nepovažovala. Pokud se na ale na „bail-in“ podíváme z pohledu účetnictví, vypadá to trochu jinak. Tipuju, že čas účetní optiky v budoucnu znovu přijde...

Spoříte? Omyl, investujete!

Jak to tedy z pohledu účetnictví vypadá?

Lidé často žijou v přesvědčení, že když své peníze vloží do banky, stále jsou to jejich peníze, že je mají v bance jaksi uschované. Omyl!

Ve skutečnosti člověk i vkladem do banky investuje – konkrétně půjčuje bance peníze (i když smlouva nemluví o půjčce peněz, ale o vedení běžného účtu, termínovaného vkladu nebo jakéhokoliv bankovního produktu) a dostává za to úrok (nehodlám teď na tomto místě diskutovat o jeho výši). To, co klienti bank vidí na svých bankovních výpisech včetně úroků, není de facto to, kolik mají peněz uložených v bance, ale kolik jim banka dluží, kolik jí půjčili.

„Bail-in“ je postup podobný postupu při bankrotu jakékoliv jiné firmy. K tomu patří i to, že věřitelé přicházejí o část svých pohledávek, případně je budou rekapitalizovat.

Investice vkladatelů na Kypru, tedy věřitelů kyperských bank, nevyšla a oni o část své investice přišli. Podle vyjádření šéfa UniCredit Bank by se tento princip měl používat i v případě dalších problémových bank. Toto vyjádření by si všichni vkladatelé měli zapsat za uši. A bez ohledu na to, kde peníze do banky vložili: o podobném principu se mluví i v dalších zemích počínaje Spojenými státy či Kanadou a konče Velkou Británií.

Anketa

Máte peníze ve víc než jedné bance?

Rozděl a plánuj

Co se stane, když se najednou banka ocitá v problémech a není schopna plnit své závazky? Co se stane pak?

V Evropské unii nepřijde vkladatel o všechno. Určitou část mu garantuje stát. Bývá to tak velmi často i jinde. V rámci Unie se garantují vklady do výše sta tisíc eur u každé banky. Stejný limit platí i pro vklady v České republice. V České republice garantuje výplatu vkladů Fond pojištění vkladů. Pokud jde o vklady vedené u poboček zahraničních bank, které působí na našem trhu (např. Zuno, ING…), ty jsou pojištěné v zemi, kde má sídlo mateřská banka.

V současné době Fond pojištění vkladů disponuje zhruba 25 miliardami korun (to je ovšem pouhé zhruba procento hodnoty pojištěných vkladů v Česku). Fond má ze zákona na zahájení výplaty pojištěných vkladů 20 pracovních dní od data vydání oznámení o platební neschopnosti. Zmiňovaných 25 miliard korun by v případě problémů větší banky nestačilo. Proto v červnu 2012 preventivně schválila Česká národní banka desetiletý dluhopisový program fondu v objemu sta miliard korun.

Na začátku dubna oznámil Fond pojištění vkladů zahájení příprav zadávacího řízení na veřejnou zakázku na výběr poskytovatelů syndikovaného úvěru ve výši sta miliard korun.

Co z toho pro vkladatele plyne?

Nenechat se vyšachovat. Pro ty, kteří mají v bance víc než sto tisíc eur, by mělo být samozřejmé rozdělení vkladů mezi víc bank – když tedy odhlédneme od toho, že by rozhodně všechna aktiva neměla jen tak ležet na bankovních účtech.

Z praktických důvodů bych totéž rozdělení bank doporučil i lidem, jejichž prostředky ani zdaleka nedosahují částky sto tisíc eur. Přece jenom i přes pojištění vkladů by se ke svým penězům nemuseli v případě problémů nějaký čas dostat a likvidita je v dnešní době exekucí a podobných věcí klíčovou záležitostí.


Článek vyšel na serveru pro investory

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+444
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 4. 2013 11:12, Jindřich

Hodně dobrý článek. Nutí přemýšlet o tom, co považujeme za samozřejmé. Jana Dvořáka rád čtu, umí jít proti proudu a donutí k zamyšlení.

Reagovat

 

+268
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 4. 2013 7:17

Dealer zlata a stribra uz nekolik let masiruje ctenare katastrofickymi scenari a hraje si na ceskeho Nostradama. Dalsi ze zbytecnych clanku.

Reagovat

 

-25
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

7. 2. 2019 | 9:11 | Dan Dostál

Dobrý den, kde se prosím dá dohledat informace, že z pohledu účetnictví, jsou naše peníze vlastně majetkem banky, tedy půjčkou? Stejně tak slýchávám, že banka právě tyto prostředky si může až 9 násobně rozmnožit, rozpůjčovat...více

25. 6. 2013 | 0:45

S nadporučíkem Dubem nemáte pravdu, to je úplně jiný typ. Jinak vám rozumím, ale nesouhlasím. To máte jako teď s tou (ne)korupcí v případě "rebelů z ODS". Jedna věc je, že soudnému člověku se takové chování (odstoupení ze...více

5. 6. 2013 | 11:08 | petr

Já zase rád čtu Haškovy Osudy dobrého vojáka Švějka. Tam jsou figurky, kterým pisatelé podobných článků jako kdyby vypadli z oka. V případě autora tohoto článku jde o npor.Duba. Technicky i účetně je to, co se z donucení...více

6. 5. 2013 | 7:29 | Pavel

Kdyby to byl krach, tak nic proti tomu. Jenže to, co stalo na Kypru, nebyl krach banky. Když jsou vklady v bance půjčkou bance, tak platí něco o zákazu preference věřitelů - tedy firma v potížích uspokojuje závazky v pořadí...více

30. 4. 2013 | 15:34 | Jan Dvořák

To je věc každého, jak bude k vkladu v bance přistupovat.
Podle mě by v případě "úplně normální exekuce", respektive bankrotu banky, dostali vkladatelé na Kypru svoje peníze výrazně později (bankrot trvá měsíce až roky)...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.