Srovnání: Která z nových bank má nejlevnější běžný účet

Ondřej Tůma | rubrika: Analýza | 24. 10. 2011 | 13 komentářů
Srovnání: Která z nových bank má nejlevnější běžný účet
Poplatky u velkých bank mě už štvou! Co všechno si ti vydřiduši účtují? Podobné nářky bankovních klientů mají na svědomí nástup nových bank na český finanční trh. Která z nich nabízí nejlepší běžný účet?

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Velké banky si byly až moc jisté svou neotřesitelnou pozicí na trhu a svým klientům účtovaly spoustu nesmyslných poplatků. Nyní budou možná litovat a zkoušet všechny způsoby, jak si klienty udržet. Mnoho z nich si totiž zakládá běžné účty u nových bank, které se snaží nabídnout účty s mírnějšími, přehlednými nebo žádnými poplatky. Že to jde, předvedla nejdřív mBank a pak – Fio banka. Z družstevní záložny, jíž Fio byla, vyrostl ambiciózní bankovní dům, který v roce 2010 získal mnohá ocenění bankovních klientů i odborníků ze světa byznysu.

Nové banky, které se objevily v roce 2011 – Zuno, Equa a Air Bank –, tak už věděly, že klienty velkých bank skutečně zajímavou nabídkou skutečně přetáhnout na svou stranu. Nyní se však pionýři mBank a Fio dostávají do pozice, kdy budou muset své ovečky střežit před novými hráči. Přestože nové banky vyhlašují, že jejich hlavním rivalem jsou zaběhnuté bankovní domy, velký boj proběhne i o klienty, kteří mají rádi změnu a nebojí se experimentovat.

Který z nových běžných účtů je pro vás ten nejlepší? Vybíráte hodně z bankomatů, posíláte či přijímáte často zahraniční platby? Chcete mít možnost vybírat peníze na pobočce, nebo vám jde především o internetbanking? Na základě srovnání nejpoužívanějších bankovních služeb a poplatků vám poradíme, která z nových bank má pro vás nejlepší nabídku.

Equa bank

Měsíční vedení běžného účtu u Equa bank mají zdarma jen klienti, kteří ho „využívají aktivně“. To znamená, že na jejich účet v daném měsíci dorazilo alespoň 15 000 korun nebo mají ve všech produktech Equa bank uloženo minimálně 150 000 Kč či u této banky splácejí hypoteční úvěr. Pokud nesplňujete ani jednu z těchto podmínek, musíte za vedení účtu měsíčně zaplatit 99 Kč.

U Equa bank je možné vést účet také v dolarech a eurech, za každý cizoměnový účet však budete muset připlatit 29 korun měsíčně.

Abyste skutečně oslovili nespokojené klienty větších bank, je takřka povinností neúčtovat si žádné poplatky za domácí odchozí a příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. V tomto duchu to funguje i u Equa bank. Za zahraniční příchozí platbu zaplatíte 99 Kč, odchozí platba za hranice vás přijde na 199 Kč.

Výhody

 • za výběr z kteréhokoliv bankomatu (včetně zahraničí) 9 Kč

Nevýhody

 • účet zdarma jen při jeho „aktivním používání“
 • embosovaná karta za 99 Kč
 • duplikát karty za 99 Kč
 • malá síť poboček a neexistence přepážek pro hotovostní operace
 • pouze jedna platební karta k účtu

Hodnocení Peníze.cz

Equa bank by měla být ve své nabídce odvážnější a kreativnější, je sice zajímavou alternativou pro účet u velkých bank, ostatní nové banky ji však v lecčems předbíhají. Výborným tahem je paušální poplatek 9 Kč za výběr ze všech bankomatů včetně zahraničí.

Za vydání neembosované platební karty MasterCard neplatíte nic, její embosovaná varianta vás vyjde na 99 Kč. U ani jedné z nich však neplatíte žádný měsíční poplatek. Vydání duplikátu platební karty vás přijde na 99 Kč, její blokace je zdarma. Nevýhodou oproti konkurenci může být, že k běžnému účtu lze mít pouze jednu platební kartu.

Equa bank přišla se zajímavým řešením výběru hotovosti z bankomatů. Klienti nemusí řešit, kde se jaký bankomat nachází, protože platíte vždy 9 Kč a nezáleží, které bance daný bankomat patří. A cestovatelé, pozor – toto pravidlo platí i pro zahraničí, což může být pořádné plus.

Equa bank má v České republice dohromady 12 poboček. Žádná však zatím není určena pro hotovostní operace. Pokud klient využije pro bezhotovostní operaci některou z nich nebo telefonního operátora, bude mu naúčtován poplatek 20 Kč. Za výběr peněz na pobočce cizí banky zaplatíte 99 Kč.

Zuno bank

Dalším hráčem na trhu, který se snaží marketingově zaútočit na nespokojené klienty velkých bankovních institucí, je Zuno bank. Spadá však do skupiny Raiffeisen Bank International, takže o úplného nováčka se vlastně nejedná. Zuno představuje typickou internetovou banku, která umožňuje veškerou správu účtu po síti, a díky tomu je jeho vedení poměrně laciné. Běžný účet u této banky můžete mít v korunách, dolarech, eurech a librách.

Zuno bank nabízí dvě varianty běžného účtu. Za základní verzi Účet neplatíte žádný poplatek, varianta Účet Plus vás přijde na 68 Kč. Zásadní rozdíl je v podstatě pouze v poplatcích za výběr z bankomatu. Pokud však zaplatíte platební kartou měsíčně alespoň 5 000 Kč nebo na vašem účtu u Zuno bank bude 200 000 Kč, neplatíte ani za variantu Účet Plus.

Pro obě verze osobního účtu platí, že odchozí a příchozí domácí platby nic nestojí, stejně jako trvalé příkazy a inkasa. Odeslání běžné zahraniční platby vás pak bude stát 280 Kč, velkou výhodou však je, že přijaté zahraniční platby jsou zdarma.

Výhody

 • vystavení a vedení embosované platební karty i jejího duplikátu zdarma
 • přijaté zahraniční platby zdarma

Nevýhody

 • pouze jedna platební karta k účtu
 • malá síť poboček a neexistence přepážek pro hotovostní operace
 • vyšší poplatky pro výběr z bankomatů

Hodnocení Peníze.cz

Stejně jako Equa má i Zuno bank své mouchy, které se budou muset ještě vychytat. Dražší výběry z bankomatů, nulové poplatky za příchozí zahraniční platby – to jsou dva póly, které mohou odradit či přivést nové klienty. Jde o typickou nízkonákladovou banku, která si jistě příznivce najde.

K účtu u Zuno bank můžete zadarmo dostat embosovanou či neembosovanou platební kartu Visa. Za její vydání ani měsíční vedení neplatíte žádný poplatek. To samé platí, pokud budete potřebovat vytvořit duplikát nebo kartu blokovat. Podobně jako u konkurenční Equa bank můžete mít k běžnému účtu pouze jednu platební kartu.

Výběr z bankomatu „sesterské“ Raiffeisen Bank vás bude stát v základní verzi Účet 18 Kč, získání hotovosti z jiného bankomatu vás přijde na 38 Kč. Pokud využijete bankomat v zahraničí, tak vám bude stržen poplatek 80 Kč. Pro variantu Účet Plus je stanoveno, že při výběru hotovosti alespoň 1 000 Kč v bankomatu Reiffeisen Bank neplatíte nic, pokud si ale vyberete menší obnos, čeká na vás opět poplatek 18; Kč. Stejné jsou i poplatky za výběr z cizího bankomatu (38 Kč) a z bankomatu v zahraničí (80 Kč).

Jak již bylo řečeno, Zuno bank je především internetovou bankou, takže nemá klasické pobočky, ale pouze „Zuno zóny“, na těch opět nemůžete vkládat a vybírat hotovost. Výše zmíněné poplatky za platební operace se vztahují na internetbanking. V případě využití telefonického operátora si musíte připočíst 30 Kč za jednu položku. Za výběr hotovosti na přepážce jiné banky zaplatíte 118 Kč.

Air bank

Air bank, patřící investiční skupině PPF, sice na český bankovní trh vstoupí až v listopadu, její ceník je už ale známý. Běžný účet u Air bank můžete mít v korunách, dolarech nebo eurech. Stejně jako Zuno bank bude i Air bank svým klientům nabízet dvě varianty běžného účtu – MalýVelký tarif.

U malého tarifu bude vedení účtu zadarmo, ale za jednotlivé dílčí služby budete muset platit. Například za jednotlivé odchozí platby do jiné banky v Česku, včetně trvalých příkazů a inkas, zaplatíte poplatek 5 Kč. Příchozí platby jsou pak zdarma. Přijatá a odeslaná zahraniční platba bude stát klienta 200 Kč.

Velký tarif vás měsíčně sice přijde na 150 Kč, ale většina poplatků za běžné služby u něj odpadá. Zdarma jsou tak odchozí i příchozí platby, trvalé příkazy i inkasa. U zahraničních transakcí vám bude u příchozích i odchozích plateb účtován poplatek 200 Kč. Zajímavým tahem Air bank je, že v rámci Velkého tarifu se může sdružit až deset účtů, za které pak platíte jen jeden poplatek. To je vhodné například pro rodiny.

K oběma tarifům běžného účtu v Air bank můžete dostat dvě embosované platební karty. Jejich vydání a měsíční vedení nestojí nic, stejně jako jejich zablokování nebo vystavení duplikátu. Za vydání třetí a každé další platební karty pak zaplatíte 300 Kč.

Výhody

 • výběr hotovosti na pobočce cizí banky za 25 Kč (Malý tarif) či 0 Kč (Velký tarif)
 • možnost vedení více účtů za jeden tarifní poplatek
 • vystavení a vedení dvou embosovaných platebních karet i jejich duplikátů zdarma
 • možnost škrtnutí poplatku
 • levný výběr hotovosti (bankomaty, pobočky cizích bank) v zahraničí
 • vkladomaty – aspoň nějaká šance ukládat hotovost, ovšem pouze „pro sousedy“

Nevýhody

 • poplatek za odchozí platby do jiné banky v ČR, inkasa a trvalé příkazy (Malý tarif)
 • vyšší poplatek za vedení Velkého tarifu
 • malá síť poboček

Hodnocení Peníze.cz

Pokud srovnáme nabízené služby nových bank, tak musíme uznat, že Air bank přichází s nejzajímavějšími nápady. Otázkou však je, jak vše bude fungovat v praxi. Atraktivní se zdají být především možnosti Velkého tarifu, ten bude vyhovovat ale spíše movitějším klientům nebo těm, co nemají moc času.

V rámci Malého tarifu máte výběr hotovosti z bankomatu Air Bank zdarma, za výběr z bankomatu jiné banky platíte 25 Kč. Stejný poplatek vám však bude naúčtován za výběr hotovosti na pobočce jiné banky a za výběr ze zahraničního bankomatu v rámci Evropské unie. Mimo Unii za tuto službu zaplatíte již 200 Kč. U Velkého tarifu neplatíte nic za výběr z cizích bankomatů, ani za výběr hotovosti v jiné bance jak v tuzemsku, tak v rámci Unie. Mimo EU platíte 200 Kč za výběr z bankomatu.

Vybírat však musíte s mírou. Air bank totiž pro použití Velkého tarifu zavádí pojem „princip rozumného využívání“. Pokud bude klient v rámci velkého tarifu využívat možnosti výběru z bankomatů a z poboček v jiných bankách a korunové platby do jiných bank mnohem více než ostatní klienti, bude upozorněn (jaká bude míra a jak to bude probíhat, je zatím otázka) a při dalším větším prohřešku automaticky převeden na Malý tarif, kde se za tyto služby platí zvlášť. Na druhou stranu ale Air bank přišla s myšlenkou, že pokud klient nebude z nějakého důvodu spokojený s nějakou službou či poplatkem, může si ho zkrátka škrtnout a neplatit (na praktické uplatnění jsme věru zvědavi).

Air bank bude při svém spuštění otevírat 12 poboček, ve kterých bude 24 bankomatů, což na celou republiku není rozhodně moc. Výhodou ale je, že v těchto bankomatech bude možné i peníze ukládat, takže nepůjde o zcela bezhotovostní pobočky, jaké nabízí Equa a Zuno.

Fio banka

Do přehledu nových hráčů na českém bankovním trhu jsme zařadili také Fio banku. Ta totiž velmi rychle ukázala, jakým směrem se mohou podobné projekty ubírat, a bude navíc s bankami, které své služby začnou nabízet v roce 2011, nejvíce srovnávána.

Vedení běžného účtu u Fio banky je zadarmo bez jakýchkoli podmínek minimálního obratu či nějakého podobného „háčku“. Zdarma jsou také všechny domácí příchozí a odchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. U Fio banky má klient také možnost vést běžný účet v cizích měnách – dolarech, eurech, librách, zlotých a forintech.

Za zahraniční odchozí platby vám bude stržen poplatek 250 Kč, běžná příchozí platba pak stojí 100 Kč. Pokud posíláte eura na Slovensko, nebo naopak z tohoto sousedního státu evropskou měnu přijímáte, nejsou vám účtovány žádné poplatky.

Výhody

 • vedení účtu zcela zdarma bez jakýchkoli podmínek
 • možnost vkládat a vybírat peníze na pobočce

Nevýhody

 • vysoký poplatek za duplikát platební karty 
 • není možné vybrat peníze na pobočce cizí banky

Hodnocení Peníze.cz

Nejzkušenější z nových bank si bude muset hájit své klienty. Má pro to dobrou výchozí pozici, ale nesmí usnout na vavřínech. Fio banka by měla ještě zapracovat na systému svých platebních karet, se kterými občas bývají problémy.

Za vydání neembosované (Maestro Fio Chip) ani embosované platební karty (MasterCard Standard Chip) nic neplatíte. U embosované karty však počítejte s měsíčním poplatkem 25 Kč. Případná blokace platební karty je sice zdarma, vytvoření jejího duplikátu vás však vyjde na 250 Kč. K běžnému účtu můžete mít i druhou platební kartu, pokud se však jedná o neembosovanou kartu zdarma, musíte se při týdenních výběrech z automatů a na pobočce dohromady vejít do částky 30 000 Kč.

Pro získání hotovosti máte měsíčně možnost desetkrát zdarma vybrat peníze z bankomatů Pharro. Za výběr z bankomatu ČSOB zaplatíte poplatek 6 Kč, bankomaty ostatních bank vás budou stát 30 Kč. Při výběru z bankomatu v zahraničí platíte poplatek 80 Kč a 0,5 % z vybrané částky.

Fio banka má v současné době 59 poboček, v jejichž pokladních hodinách můžete také ukládat a vybírat hotovost. Vklad hotovosti je zdarma stejně jako výběr hotovosti nad 1 000 Kč. Pokud si na pobočku přijdete pro menší částku, tak vám bude naúčtováno 30 Kč. Fio banka nenabízí možnost vybírat hotovost na pobočkách jiné banky.

Parametry jednotlivých účtů

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+64
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2011 17:40, Miky

Přešla jsem z Raiffky. Jejich lživé reklamy: "Účet zdarma"..., pokud vám tam nepřijde minimálně 25 000,- Kč, zaplatíte přes 300,- Kč měsíčně prakticky za nic. Vklad na účet třetí osobou 69,- Kč - neuvěřitelné, člověk jim tam nosí prachy a ještě za to platí??? Zrušení účtu trvá minimálně 30 dní - další hrůza. To mě nakonec tedy ta jejich dvacka opravdu vytrhne - služby jedna báseň...! Tohle si dovolují banky opravdu jen v ČR...

+74
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 10. 2011 7:07, Patrik Šmíra

... Víte co je mým přáním? Aby EU nepodporovala banky z daní, které platíme my všichni... A nechala je padnout.. Jako třeba AIG, Commerzbank apod. A bank, které mají na kahánku ve světě je dost... Když se bavíme o kapitálové přiměřenosti, tak třeba KB má kapitálová přiměřenost dosáhla 16,1 %. Což je jeden z nejlepších výsledků podle raetingových společností v okolí. Má absolventská práce byla na téma Kvalita v bankách. S jedním požadavkem, že jsem normální klient, mám nějaký obnos financí a požadavky, nejlépe vyšla kupodivu ČS, a to nejsem jejich klientem. Pak KB-což klientem jsem... A víte jak dopadla Fio banka? Ani jsem tam nešel, když jsem v městě Třinec viděl pobočku, kde seděl nějaký mladý kluk(upřímně již vzhledově sako měl asi od otce, nebo od koho...).. ale co byl problém, byl tam sám a měl jednání, v malém prostoru čekal další člověk... čas jsou peníze a čekat na někoho přes půl hodiny je dost... se svým bankovním poradcem jsem spokojený maximálně, je to vysokoškolák ( já sám mám vyšší vzdělání v oblasti bankovnictví, ale mít dneska něco víc, než je maturita-není problém. Podívejte se kolem, máte pocit, že Vysoká škola něco hraje? Třeba vysokoškoláci mají s finanční negramotností dost velký problém!!!), známe se již nějakou dobu a využívám služby: můj účet 73 Kč, spořící účet 1,5%p.a. ( sazba se za dva roky nezměnila, jelikož KB je stabilní bankou) a přes IKS-KB si pohodlně od roku 2008 obsluhuji KB Dluhopisový fond, zhodnocení průměrné roční je 3,8% čistého(navíc co jsem nyní četl, tento fond získál v mezinárodních soutěžích i ocenění, ale nevzpomenu si za co:-), jak se to jmenovalo)... Peníze mám kdykoliv... Bankovnictví jsem studoval a studovat ještě budu, Víte, v jednom s vámi souhlasím... V tom, že lidé jsou různí... Tak jak máte vy s někým špatné zkušenosti v KB, já mám naopak... Bohužel, bankovnictví je služba, je o lidech... Myslím si, že je jedno, zda tam sedí vysokoškolák, či středoškolák... VŠ může být pěkný blbec a naopak.. Vzdělání nehraje roli na těchto pozicích v bankách... Je to o lidech... Banka může mát tu nejlepší službu, ale jak tam sedí někdo, kdo to bere od špatného konce, je to problém... V tom se snad sejdeme v názorech...
Já jsem člověk, který ví, že Kvalita=cena... Fio, Zuna Vám hypotéku neposkytne a těch služeb, co nedělají je více... A jiné to nebude... Podívejte se do historie, rok 1997 apod. Doporučuji si číst internetové strany raetingových agentur, jsou sice většinou v angličtině, ale zde se dozvíte třeba, jak na tom banky jsou, většina bank u nás ani hodnocení nemá, nechtějí.. Není to divné?? Banky ČSOB, KB, ČS mají výhledy stabilní. V době, kdy se raetingy snižují, KB se zvýšil...
V obchodě také, když si koupíte salám za 15 Kč, nemůžete čekat, že bude obsahovat 90% masa, ale když si koupíte salám za 25 Kč, může již obsahovat 90% masa... Vše je o ceně, která by měla odpovídat kvalitě... A přál bych si, aby si všichni uvědomili, že vše něco stojí...
Musím do práce a přeji Vám hodně zdaru.. jestli zde mám nějaké chyby, tak se omlouvám... Je třeba jít vydělávat

Zobrazit celé vlákno

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Noví hráči na bankovním trhu. Podaří se jim uspět?

14. 10. 2011 | Ondřej Tůma | 3 komentáře

Očima expertů: Noví hráči na bankovním trhu. Podaří se jim uspět?

S novými bankami se v poslední době roztrhl pytel. Cílí na nespokojené klienty velkých bank. Můžou však ve velké konkurenci uspět? A budou pro své klienty opravdu výhodné? Zeptali jsme... celý článek

Komerční banka: kolik stojí studentské konto zdarma?

15. 9. 2011 | Tereza Mynářová | 23 komentářů

Komerční banka: kolik stojí studentské konto zdarma?

Než se rozhodnete pro produkt zdarma, vezměte si smlouvu domů a ověřte si, že vám do ní zaměstnanec banky nezahrnul žádné doplňkové nebo nadstandardní placené služby.

Velký test studentských kont: rozhoduje poplatek za výběr z bankomatu

1. 9. 2011 | Tereza Mynářová | 13 komentářů

Velký test studentských kont: rozhoduje poplatek za výběr z bankomatu

Nejvýhodnější výběry z bankomatu v zahraničí nabízí studentům mBank. Výběr u cizí banky v Česku stojí nejméně u ČSOB a Volksbank. Kvůli poplatkům za zřízení a vedení účtu se naopak... celý článek

Petr Kursa: Bankovní služby? Pořád jezdíme ve stodvacítce

23. 7. 2011 | Ondřej Tůma | 9 komentářů

Petr Kursa: Bankovní služby? Pořád jezdíme ve stodvacítce

Největší hráči bankovního trhu si nás vychovávají tak, abychom nechtěli nic nového. A jelikož je to s naší finanční gramotností bledé, nemají s tím moc práce. „Jestliže nemáme ponětí,... celý článek

Správa bankovního účtu: nejlevnější je Fio

4. 7. 2011 | František Mašek | 14 komentářů

Správa bankovního účtu: nejlevnější je Fio

Kdyby dostávaly banky vysvědčení podle výše poplatku za vedení účtu, dali by zřejmě běžní klienti jedničku Fio bance a mBank, nejdražší jsou naopak GE Money Bank a Česká spořitelna.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.