Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bankovnictví zadarmo, ale pouze on-line

Bankovnictví zadarmo, ale pouze on-line
Na česko-německém pohraničí začala nabízet bankovní služby českým občanům německá spořitelna Kreissparkasse Loebau-Zittau. Na území ČR nemá pobočky, využít ji tak můžeme prakticky jen přes internetbanking. Stojí to za to? Třeba on-line operace i výpisy z účtů jsou zdarma. Porovnali jsme její nabídku s domácími bankami.

Proč svěřit své peníze zahraniční instituci, která navíc nemá v ČR kamenné pobočky, ptáte se? Třeba proto, že s německou spořitelnou můžete na poplatcích ušetřit pěknou sumu peněz. Za určitých okolností je totiž možné účet u Kreissparkasse Loebau-Zittau (dále v textu jako KSK) využít jako alternativu běžného účtu u domácí banky. Podívejme se na její výhody a nevýhody a porovnejme cenu jejích služeb s domácími institucemi.

Kolik se dá ušetřit?

Zřízení a případně zrušení běžného účtu u KSK je zdarma a není nutný počáteční vklad. Za měsíční vedení internetového účtu fyzické osoby zaplatí 75 Kč (2,50 eur), podnikatelé 87 Kč (2,90 eur). Zřízení, vedení i případné zrušení internetového bankovnictví je u všech účtů zdarma. Fyzické osoby mají všechny on-line operace na on-line účtu zdarma, tj. výběry z bankomatů i platby kartou u prodejců. Výpis z účtu je poskytován bez poplatku výběrem z terminálu banky, zaslání jednoho výpisu stojí 0,60 eur, včetně poštovného. Fyzické osoby mají prvních pět bankovních operací v měsíci zdarma, které provedou na přepážkách v síti KSK v rámci on-line běžného účtu.

Zdarma jsou výběry hotovosti  z bankomatu v síti spořitelny KSK a u všech německých spořitelen (tj. u on-line účtu). Síť bankomatů KSK je pouze v oblasti okresu Löbau-Zittau. Výběry u cizích německých bank a v zahraničí jsou ve výši 1 % z vybírané částky, minimálně 135 Kč (4,50 eura), maximálně 150 Kč (5 eur), denní limit na výběr je u cizích bank 500 eur, v síti KSK 1 000 eur.

Žádné poplatky se neúčtují za výměnu euro na koruny (nebo obráceně) u přepážky za tzv. směnárenské služby, pokud se jedná o výběr z vlastního účtu u KSK. Pokud zákazník hodlá na svůj účet vložit nějaký obnos v Kč, převod této částky na jeho účet v euro je rovněž bez poplatku.

Porovnání cen bankovních služeb
Vedení on-line účtu (poplatek za měsíc) Příkaz do/ze zahraničí zadaný on-line (osobní účet), jedná se o europlatbu Příkaz do/ze zahraničí zadaný on-line (firemní účet) Příkaz
zadaný
on-line
Výběr z bankomatu v zahraničí
(např. v SRN)
Výběr z bankomatu v ČR
KSK osobní: 75 Kč*,
firemní: 87 Kč
zdarma,
max.12 500 eur
do: 1,5 Kč,
ze: 4,50 Kč
max. 12 500 eur
 v SRN osobní: zdarma, firemní:
do: 2,40 Kč,
ze: 6,00 Kč
v síti bankomatu KSK a u jiných německých spořitelen zdarma 1%, min.135 Kč max.150 Kč
a u jiných německých bank a v EU
KB
(profil, názory)
zdarma do/ze: 225 Kč,
max. 12 500 eur
do/z 225 Kč
max. 12 500 eur
3 Kč 1%, min.100 Kč v síti bankomatu KB od 6 Kč,
v síti jiných bank 30 Kč
GE Money Bank
(profil, názory)
39 Kč do 1 %, min. 220 Kč,
z 1%, min. 100 Kč
do 1 %, min. 220 Kč,
z 1 %, min. 100 Kč
3 Kč 0,5 % + 100 Kč v síti bankomatu GE 9 Kč,
v síti jiných bank 25 Kč
ČSOB
(profil, názory)
zdarma do 1 %, min. 250 Kč, max.1 500
z 1 %, min. 150 Kč
do 1 %, min. 250 Kč, max. 1 500
z 1 %, min 150 Kč
6 Kč 0,5 % + 80 Kč v síti bankomatů 5 Kč,
v síti jiných bank 25 Kč
*fyzické osoby mají prvních pět hotovostních operací na přepážkách zdarma

Porovnání poplatků v euro za platby do/ze zahraničí u KB a KSK Porovnáme-li poplatky vyložené za uskutečnění 10 plateb za měsíc do/ze SRN nebo jiného státu EU (při použití kurzu 1 : 30), zjistíme, že uspoříme přes 2 000 Kč.

Odchozím dokladem Odchozí Online Příchozí
KB 10 * 225,00 Kč = 2 250,00 Kč
KSK 10 * 12 Kč = 120 Kč
firemní účet u KSK = 87* Kč
*popl. za vedení účtu
10 * 2,4 Kč = 24 Kč
firemní účet u KSK = 87* Kč
*popl. za vedení účtu
10 * 6 Kč = 15 Kč
firemní účet u KSK = 87* Kč
*popl. za vedení účtu
Úspora 2 043 Kč 2 139 Kč 2 103 Kč

= tzn. 2 roky vedení účtu zdarma

Přístup k on-line bankovnictví KSK zajišťuje prostřednictvím systému PIN/TAN na webových stránkách v češtině. Službu mohou zákazníci využívat odkudkoliv, samozřejmou nutností je přístup k počítači připojenému na internet (s prohlížečem Microsoft Internet Explorer nebo Netscape Navigator od verze 4.x). Pomocí on-line účtu u KSK lze provádět vnitrostátní platby po SRN v euro nebo standardní EU platby v euroo do výše 12 500 euroo po státech EU (tedy i v ČR), dále převody mezi jinými svými účty vedenými u KSK. K účtu jsou v základní nabídce k dispozici dvě debetní platební karty (Sparkassen-Cards) a jedna kreditní karta (MasterCard nebo VISA-Card, verze Classic).

K založení běžného soukromého či firemního účtu s přístupem k on-line bankovnictví je nutná fyzická přítomnost klienta v některé z poboček KSK, a to pro zajištění osobních dat podpisovým vzorem. Fyzické osoby musí předložit občanský průkaz nebo cestovní pas a podnikatelé předkládají výpis z obchodního rejstříku (překlad si zajistí KSK sama) a osobní legitimaci statutárního zástupce.

PIN/TAN systém funguje následovně:
Po vyplnění smlouvy na internetových stránkách je zákazníkovi okamžitě zajištěno připojení této služby. Při její instalaci počítačovým oddělením je mu vysvětleno, jak se musí do systému poprvé přihlásit a jak se on-line bankovnictví obsluhuje prostřednictvím demo verze. Je mu předána TAN-listina, která obsahuje kromě asi 70 platných TAN-čísel i tzv. startovací PIN. Pro prvním přihlášeni a uvedení systému do provozu se zákazník přihlásí svým číslem účtu a startovacím PIN, který následně musí změnit. Změnu PIN ze startovacího na vlastní musí potvrdit jedním platným TAN-číslem z předané listiny.
Příkazy k úhradě apod. musí vždy potvrdit platným TAN-číslem (slouží v podstatě jako elektronický podpis), jinak platba neodejde. Historie účtu, aktuální stav na účtu apod. zjistíte přihlášením se do systému (číslo účtu, PIN). K provedení těchto operací není potřeba zadávat žádná TAN-čísla. Zajištění přístupu většímu počtu osob k účtu lze sjednat plnou mocí těmto osobám a každá může (pokud to statutární osoba tj. majitel účtu bude požadovat) být účastníkem internetového bankovnictví a obdrží bezplatně svou vlastní TAN-listinu a svůj PIN. Majitel účtu může nechat zplnomocněným osobám zadat denní limit, do jehož výše můžou disponovat.

K běžnému on-line účtu si lze později zřídit spořící účet, stačí vyplnit formulář on-line. Lze si vyzkoušet demo-spořící účet nanečisto na internetových stránkách spořitelny. Formulář k registraci je v němčině, ale v demo verzi jsou německé výrazy přeloženy do češtiny. Nevýhodou při zřizování on-line spořícího účtu je prostudování dlouhého spisu s pěti kroky bezpečnostních pokynů, které je nutné doslova dodržet. Je potřeba například upravit nastavení prohlížeče na vašem PC, ověřit vlastní otisk palce (není to opravdový otisk, ale tzv. fingerprint – kód sestavený z čísel) on-line.

Jaká jsou úskalí on-line bankovnictví u KSK?

Nedostupnost poboček na území ČR je první úskalím, i když spořitelna vybízí k využití účtu on-line, je třeba se k jejímu založení osobně dostavit. Pokud zákazník chce, aby mu platba dorazila na jeho účet v ČR v korunách, pak musí zadat tento příkaz k úhradě pomocí formuláře (toto nelze přes on-line bankovnictví). Uvedený příkaz přes vyplněný formulář je samozřejmě s poplatkem (příkaz na převod do 50 eur je ve výši 5 eur; do 500 eur pak 10,50 eur; od 500,01 je to 0,15 %, min. 15 eur a max. 100 eur).

Dále je nutné dobře zvážit, zdali nebudete často vybírat hotovost z bankomatů na území České republiky nebo u jiných německých bank, protože v tomto případě se služby nabízené KSK velmi prodražují, poplatek za výběr v přepočtu na koruny by vás minimálně vyšel na 135 Kč. Na první pohled, v porovnání s českými bankami, jsou bezplatné výběry z bankomatů zajímavé, ale pouze při výběru ze sítě bankomatů KSK nebo ze sítě jiných německých spořitelen. Pokud byste ale nebyli blízko žádné z těchto dvou a museli byste vybrat ze sítě bankomatů jiných německých bank, stálo by vás to již min. 135 Kč, což je více než za výběr v tuzemsku, ale i v zahraničí prostřednictvím českých bank. Atraktivní se jeví poplatky za podání platebního příkazu on-line jak pro soukromé tak fyzické osoby.

Firmám, zdá se, může tato nabídka výrazněji snížit náklady, ale jen u transakcí do výše max. 12 500 eur, protože poplatky právě za tyto služby u českých bank jsou výrazně vyšší (viz. tabulku výše).

Je pro vás nabídka této spořitelny zajímavá? Využijete jí? Jaké máte zkušenosti se zahraničními bankami?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 7. 2005 9:26, Petr

Nějak jsem v tom článku nenašel, jestli se pro ostatní banky ten účet tváří jako účet v ČR nebo v zahraničí. Tedy, kolik bude stát poslání peněz na takovýto účet z účtu u české banky ...

Reagovat

 

+42
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 7. 2005 23:47, Ivo

Přečetl jsem si název a málem mě to v tom vedru kleplo. Obsah mě uklidnil. Vhodné pro pendlery, nic pro mne. Škoda....

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

8. 8. 2005 | 9:23

Dobry den, v KSK Löbau-Zittau pracuji jako poradce pro ceske zakazniky. V nasi nabidce opravdu zadny ucet zadarmo neni, bohuzel tento clanek vysel na zaklade nekolik mesicu starych podkladu, ktere byly jeste spatne pochopene....více

31. 7. 2005 | 18:44

Protože článek rozebírá ten účet ze všech stran jakožto vhodnou alternativu pro českého rezidenta, ale zapomíná na to, že český rezident asi bude občas chtít platit do českých bank a přijímat z českých bank peníze.
Takže...
více

31. 7. 2005 | 0:58 | Hasta la vista

Zdarma konto u Citibank v Nemecku , v Dresden , Chemnitz , Zwickau , Bayreuth , Nürnberg , Regensburg , München atd. = konto CitiBest dostanou Cesi , kterí se prihlásí na úrade v Nemecku k pobytu na nejaké adrese a maji...více

30. 7. 2005 | 11:58 | PatrikChrz

Zadarmo? Koukám na jejich stránky http://www.ksk-loebau-zittau.de/tschechisch/privatkunden/girokonto.php?IFLBSERVERID=IF@@022@@IF a tam jsou dva produkty "Onlinekonto" za 2,50 € / měsíc a "Privatkonto" za 1,90 €...více

30. 7. 2005 | 11:14 | PatrikChrz

A co WSPK? Vedení 30 Kč/ čtvrt roku, platby 2-3 Kč, výběr na přepážce 8 Kč. Já se ročně vejdu do 250 Kč (nemám kartu, ani výpisy z účtu, všechno dělám přes Internet) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK