Pro mimořádný výpis do banky

| 10. 10. 2003
Pro mimořádný výpis do banky
Nepatříte mezi nejspořádanější lidi, kteří schovávají každé lejstro pro strýčka příhodu a v okamžiku, kdy dokument potřebujete, jej nemáte? Nebo po vás prostě některá z institucí vyžaduje kopii výpisu či potvrzení o aktuálním zůstatku vašeho účtu? Víte ale kde, za kolik a do kdy vám je banka vydá?

Výpis z účtu banka zasílá pravidelně v určitém intervalu, nejčastěji jednou měsíčně. Někdy se ale může stát, že úřadu či jiné instituci potřebuje klient prokázat například své příjmy, platby, nebo sumu, kterou disponuje. Originál výpisu však nemá, nebo si ho chce ponechat. V takovém případě si může zaplatit takzvaný mimořádný výpis či potvrzení banky o aktuálním zůstatku na účtu. Pouze Volksbank CZ nevydává klasický výpis z účtu, klienti mohou zažádat jen o potvrzení o zůstatku.

Musím do pobočky, která vede účet?

Ne každá banka honí své klienty do pobočky, která jim účet zřídila. Na pobočku, která vede účet, si pro duplikát musí dojít klienti ČSOB, GE Capital Bank a Komerční banky, ostatní instituce ho vydají na kterékoli pobočce. Citibank však zákazníkům doporučuje telefonicky si dohodnout zaslání kopie poštou nebo faxem.

Banky většinou duplikát vyhotoví na počkání. Výjimkou jsou ČSOB, Komerční banka a Raiffeisenbank, které požadované vydají do druhého dne. "Aby byl výpis aktuální, měly by tam být zahrnuty i platby, které se stanou ten den, kdy o něj klient žádá. Proto ho banka vyhotoví do druhého dne," vysvětluje Pavel Hejzlar z tiskového oddělení ČSOB.  Mimořádný výpis i potvrzení o aktuálním zůstatku jsou opatřeny razítkem banky a podpisem nejméně jednoho bankéře. Citibank sice výpis vyhotoví na počkání, ale přítomný bankéř jej nemůže podepsat. To může pouze osoba, která je za banku oprávněná podepisovat - je ovšem třeba domluvit se předem a počkat do 2. dne či si dokument nechat zaslat poštou. Jediná Komerční banka nevydá ani duplikát s razítkem, ani podpisy. "Výpis je totožný s tím, který klientům chodí poštou," uvádí tisková mluvčí Markéta Dvořáčková.

Kde, kdy a za kolik klient mimořádný výpis obdrží?
duplikát výpisu, potvrzení o zůstatku

vyhotovení

razítko banky a podpisy

cena výpisu

cena potvrzení o zůstatku

vyhotovení v jiném jazyce
Česká spořitelna
(profil, názory)

na všech pobočkách

na počkání, lze objednat u osobního bankéře a u něj si pak vyzvednout

ano

výpis z účtu v průběhu měsíce, neboli vyhotovení výpisu obratů 30 Kč; duplikát z období za posledních 12 měsíců 75 Kč; starší 300 Kč - jedná se o výpisy za uzavřený měsíc

500 Kč

ne

Citibank (profil, názory)

na všech pobočkách

na počkání, telefonicky lze dohodnout zaslání poštou či faxem

podepisovat smí jen osoba k oprávněná

90 Kč

90 Kč

výpis v jazyce, který si klient pro tento účel zvolil možná (angličtina či čeština), zůstatek anglicky

ČSOB
(profil, názory)

na pobočce, která vede účet do 2. dne

ano

100 Kč u výpisu mladšího 180 dní a 200 Kč u staršího

200 Kč

ne

eBanka
(profil, názory)

na všech pobočkách

na počkání

ano

30 Kč za A4 + cena nepřímého komunikačního kanálu 20 Kč

30 Kč za A4 + cena nepřímého komunikačního kanálu 20 Kč

anglicky

GE Captial Bank
(profil, názory)

na pobočce, která vede účet

na počkání

ano

50 Kč

100 Kč

anglický překlad za 500 Kč

HVB Bank
(profil, názory)

na všech pobočkách

na počkání

ano zdarma

300 Kč

výpis ne, potvrzení o zůstatku anglicky, německy

Komerční banka
(profil, názory)

na pobočce, která vede účet

do 2. dne

výpis ne, potvrzení o zůstatku jen podpis  75 Kč + 5 Kč za každý list

78,80 Kč

ne

Raiffeisenbank (profil, názory)

na všech pobočkách

do 2. dne

ano

50 Kč

100 Kč

anglicky, německy, za 50 Kč

Volsbank CZ
(profil, názory)

pouze potvrzení o zůstatku, na všech pobočkách

na počkání

ano

banka mimořádné výpisy neposkytuje

75 kČ

anglicky, německy

Živnostenská banka
(profil, názory)

na všech pobočkách

na počkání

ano

50 Kč

50 Kč

výpis ne, potvrzení anglicky

Zdroj: Banky 

Za každý mimořádný výpis či potvrzení o stavu zůstatku na účtu musí klient zaplatit. Pouze HVB Bank poskytuje expresní výpis zdarma. Jinak se ceny pohybují od 50 Kč až po několik stovek. Některé banky umožňují vyhotovení výpisu i v cizí řeči, někde zdarma, jinde si zákazník připlatí. "Výpisy jsou standardně vyhotovovány v češtině. Za překlad do angličtiny požadujeme poplatek 500 Kč," konstatuje PR konzultant GE Capital Bank Milan Kříž. U potvrzení o aktuálním zůstatku, jsou podmínky stejné.

Ocitli už jste se v situaci, kdy jste potřebovali mimořádný výpis nebo potvrzení o zůstatku? Vyhotovila ho pro vás banka bez problémů? Měly by je banky poskytovat i v cizím jazyce? Připojte svůj názor či zkušenost!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.