Platební karty pro každého

Platební karty jsou takřka nezbytnou součástí běžného účtu. Umožňují pohodlné placení za zboží a výběr hotovosti z bankomatů. Používáním platební karty eliminujete nebezpečí zcizení hotovosti. Samotná karta je proti zneužití chráněna heslem PIN a podpisovým vzorem, kterým se prokazujete při nákupu. Zatímco při krádeži hotovosti své peníze už neuvidíte, v případě odcizení platební karty ji můžete zablokovat a zloděj se tak k penězům nedostane. Zablokování se provádí přes zvláštní telefonní číslo, které vám sdělí banka. Pro případ výběru z bankomatu je blokace provedena okamžitě, pro platby u obchodníků je účinná většinou až od následujícího dne. Tuzemské banky bohužel zatím nenabízejí pojištění proti ztrátě nebo odcizení platební karty. Více se o problémech se ztrátou či odcizením platební karty a jejich řešením dozvíte zde.

TIP: Výhodnější než výběr hotovosti z bankomatu či na přepážce banky je použít svou kartu při nákupech v obchodech.

Platba kartou není zatížena žádným poplatkem. Bezhotovostní forma provádění plateb má také další výhody - snadnost a rychlost. Síť obchodů, které přijímají platební karty, se neustále rozrůstá. Embosované platební karty VISA Classic a Eurocard / MasterCard Standard přijímá v České republice přibližně 25 000 obchodních míst, elektronickými kartami VISA Electron či Maestro můžete platit asi v 7 500 obchodech.

Mezinárodní či domácí platební kartu?

Banky v České republice již masově vydávají mezinárodní platební karty. Dají se všude ve světě použít k výběru z bankomatů (pozor! - banky si za výběr z bankomatu účtují vysoké poplatky) i k platbě za zboží a služby v zahraničí. Platba kartou je i v zahraničí zdarma, v některých bankách se však setkáte s konverzním poplatkem za úhradu v jiné měně, než je měna vašeho běžného účtu.

TIP: Jakou značku platební karty si zvolit? Ve většině zemí akceptují obchodníci karty VISA i Eurocard / MasterCard (EC / MC). Rozdíly mezi počty obchodních míst přijímajících pouze jeden typ karty se zmenšují. Chystáte-li se např. na cestu na Faerské ostrovy nebo do Peru zažádejte si raději o platební kartu EC / MC. Karty VISA jsou potřebné např. na Ukrajině.

Embosovanou nebo elektronickou platební kartu?

Typickým zástupcem embosovaných karet jsou karty VISA Classic nebo EC / MC Standard. Každá embosovaná platební karta má veškeré údaje o majiteli a číslo karty vytlačené nad povrch, díky čemuž se dá použít při placení na obchodních místech, které nemají online platební terminály automaticky ověřující zůstatek účtu v bance. Embosované platební karty se proto vydávají bonitním klientům, u nichž se předpokládá vyšší zůstatek na účtu (přibližně od 10 000 korun měsíčně výše).

Elektronické platební terminály ještě nejsou tolik rozšířené, a proto jsou embosované platební karty použitelné na více obchodních místech. Údaje o kartě se při platbě přenesou na speciální formulář pomocí kopírovacího přístroje zvaného imprinter. Při placení elektronickou platební kartou (např. VISA Electron či Maestro) je nutná online autorizace prostřednictvím elektronického platebního terminálu.

TIP: Pokud budete chtít kartou platit v obchodech a banka vám nabídne embosovanou platební kartu, neváhejte a pořiďte si ji. Cena embosované platební karty je sice dva až třikrát vyšší než cena elektronické karty, ale embosované karty jsou použitelné ve více obchodech (25 000), naproti tomu elektronické přijímá pouze 7 500 obchodních míst. Navíc, pokud by nefungovalo online spojení terminálu s bankou, je obchodník povinen při platbě embosovanou kartou použít mechanickou čtečku. Zatímco s elektronickou kartou zkrátka při poruše sítě nenakoupíte, s embosovanou kartou nakoupíte vždy.

Debetní a kreditní karty

Použití karty také ovlivňuje zůstatek vašeho účtu. Při použití debetní karty není možné na rozdíl od kreditní překročit zůstatek účtu, který máte k dispozici. Samozřejmě, pokud máte kontokorentní úvěr, můžete při transakcích s kartou přejít do mínusu. Maximální částku, kterou můžete v jednom dni nebo týdnu vybrat, navíc určuje denní (respektive týdenní) limit platební karty, který banka stanoví s přihlédnutím k požadavkům a transakcím klienta. Některé banky určují jiný limit pro výběry a pro platby kartou.

S kreditní kartou získáváte stálý úvěr. Spolu s vydáním kreditní karty banka zřizuje úvěrový účet, na kterém se vám všechny platby provedené kartou zúčtovávají. Úrokové sazby se pohybují mezi 14 až 30 procenty ročně. Banka také stanoví minimální měsíční splátky, které jsou stanoveny podílem z dlužné částky nebo z úvěrového rámce. Kreditní karta je výhodná pro ty, kteří nejdříve rádi utrácí a potom teprve platí.

Pojištění

K většině karet je poskytována nějaká forma pojištění (např. pojištění při cestách do zahraničí či úrazové pojištění). Rozsah a výše pojištění se odvíjí od ceny platební karty. Obecně platí, že čím dražší platební karta, tím je možné ji použít na více platebních místech doma i v zahraničí a tím má také lepší pojištění. Někdy je však pojištění vázáno na zaplacení letenky apod.

TIP: Pokud ještě žádnou platební kartu u svého účtu nemáte, určitě si o ni zažádejte. Je to užitečný nástroj, se kterým máte prostředky na svém účtu vždy při sobě a v bezpečí. Banky v rámci produktových balíčků již nabízí základní platební kartu (dnes často elektronickou mezinárodní kartu Maestro) zdarma nejméně při prvním vydání.

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

12. 4. 2021 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB nařídila Bance Creditas vyměnit dozorčí radu

Banka Creditas musí do necelého půl roku vyměnit všechny tři členy své dozorčí rady. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí České národní banky, které jsou k dispozici na jejím webu.... celý článek

Polovina poboček České spořitelny bude bez pokladny. Sází na poradenství

7. 4. 2021 | Olga Skalková | 10 komentářů

Polovina poboček České spořitelny bude bez pokladny. Sází na poradenství

Česká spořitelna neplánuje dramatické snižování počtu poboček. Urychluje však jejich přechod do bezhotovostního a poradenského konceptu. „Ruku v ruce s tím budeme instalovat stále více... celý článek

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 4. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2021 snadno najít platbu z roku 2018? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. A někdy je podle klientů příliš krátká.

ČSOB odpustí seniorům poplatky za příkazy na poště

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 15 komentářů

ČSOB odpustí seniorům poplatky za příkazy na poště

Klienti, kteří mají Poštovní účet nebo Plus konto s nastaveným zvýhodněním pro lidi starší 58 let, mohou od dubna zadávat platební příkazy na pobočkách České pošty zdarma. Podmínkou... celý článek

Sberbank vyměnila bankomaty za vkladomaty

30. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Sberbank vyměnila bankomaty za vkladomaty

Sberbank zmodernizovala svou bankomatovou síť. Všechny bankomaty nahradila automaty s funkcí vkládání hotovosti v českých korunách. Klienti banky tak mohou kdykoliv vybrat i vložit... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.