Běžný účet - součást všedního dne

| 22. 7. 2003
Pro koho Riziko Výkonnost Likvidita
pro každého nízké velmi nízká vysoká

Běžné účty jsou klasickým produktem sloužícím nejen k platbám, ale i k rychlému výběru hotovosti. Jsou využívány pro naprostou většinu transakcí, ať už máme na mysli převody mezd, platby nájemného, splátek či výživného. Dnes již například jen velmi malá část zaměstnavatelů vyplácí mzdy hotově, trendem je jednoznačně převod bezhotovostní formou. Běžný účet také značně usnadňuje různé pravidelné platby. Pro platbu SIPO (Sdružené inkaso plateb obyvatelstva) či účtů za telefon klient jen podepíše dodatek ke smlouvě o účtu, stanoví maximální částku a už se nemusí starat o termín platby. Platí, že pokud je inkaso daný měsíc vyšší než limit klienta, banka platbu neprovede.

Banky většinou nabízí ucelené balíčky služeb, spojují běžné účty se svými dalšími produkty do cenově výhodnějších celků. V praxi to vypadá tak, že klient si k běžnému účtu může zakládat různé termínované vklady nebo spořící účty, mít záporný zůstatek na účtu, řídit své peníze na dálku přes telefon či internet či získat zdarma platební kartu.

Prostředky z běžného účtu jsou kdykoliv k dispozici díky platební kartě. Druhou možností, jak se dostat k zůstatku, je výběr peněz na přepážce banky. Výběr hotovosti z bankomatu banky, která vede váš účet, je vždy levnější, než návštěva pobočky. V případě bankomatů ostatních bank narazíte na vyšší poplatek, obvykle však stále vyjdou levněji než návštěva pobočky. Nespornou výhodou bankomatů je však jejich otevírací doba 24 hodin denně a téměř žádné čekání ve frontě.

Při platbě v obchodech klient hradí jen výši nákupu - banka mu nestrhává žádné další poplatky. Pro klienta má bezhotovostní forma provádění plateb také další výhody - snadnost a rychlost. Když potřebuje hotovost, nemusí se omezovat jen na pobočky své banky nebo na území státu, všechny banky již mezi svými službami poskytují také mezinárodní platební karty. Nezapomeňte ale, že při výběru v zahraničních bankomatech platíte vysoké poplatky. V neposlední řadě je nošení platební karty bezpečnější než držení hotovosti. Více o platebních kartách.

TIP: Na běžných účtech by měly být uloženy jen nezbytné prostředky, takové, které opravdu potřebujete či v brzké době potřebovat budete. Pro své nízké úročení se však zásadně nehodí k tomu, aby na nich ležely přebytečné peníze.

V případě, že máte k dispozici volné peněžní prostředky využijte raději jiného produktu, který bude lépe zhodnocovat Vaše úspory. Nejpoužívanější jsou termínované vklady, podílové fondy či stavební spoření.

Rozhodnutí o výběru toho nejlepšího konta by mělo padnout až po důkladném zvážení podmínek u jednotlivých běžných účtů. Ty se totiž mohou podstatně lišit a nový majitel se může dočkat překvapení v podobě neočekávaných poplatků například za trvalé příkazy.

Běžné účty mají tu výhodu, že jsou ze zákona pojištěny. Více se dozvíte v sekci daně a pojištění.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.