Letošním vítězem ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se stal poplatek za vklad hotovosti na přepážce banky na vlastní účet. Setkat se s ním běžně mohou klienti Raiffeisenbank, ČSOB, České spořitelny a Poštovní spořitelny. Nejvíce si této služby cení v Raiffeisebank, kde klientovi naúčtují deset korun za jeden vklad. O korunu méně zaplatí zákazníci v ČSOB. V České spořitelně stojí vklad osm korun. Stejnou sumu zaplatí od 1. dubna i klienti Poštovní spořitelny. Do té doby tato banka bude zvýhodňovat vklad prostřednictvím Maxkarty, který přijde na šest korun.
Na letošní nejabsurdnější bankovní poplatek mohou narazit i zákazníci GE Money Bank. Majitelé konta Genius zaplatí za každý vklad šest korun. Klienti s ostatními účty mají první vklad hotovosti v měsíci zdarma, za každý další zaplatí také šest korun.
U ostatních bank klienti za vklad peněz na vlastní účet nezaplatí nic. Výjimkou je mBank, která tuto službu neposkytuje, protože nemá klasické pobočky. Vklad na účet tak je možné jedině přes jinou banku. U Volksbank není možné cenu vkladu ze sazebníku zjistit, uvedeny jsou jen příplatky za vklady většího počtu bankovek a mincí. Mluvčí banky Lucie Hálová ovšem ujišťuje, že do částky půl milionu korun je vklad zdarma.
Poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet zvítězil už v prvním kole hlasování, kdy získal skoro tolik hlasů jako poplatky na druhém až pátém místě dohromady. Ve finálovém kole pro něj hlasovalo 11 516 (44 %) účastníků ankety. „Je vidět, že bankovní klienti jsou ve svém pohledu na poplatky zcela konzistentní. Tento poplatek patří do řady těch, které klienti dlouhodobě kritizují – bankovní poplatky za příjem peněz na účet, a to jakýmkoliv kanálem. Hned v prvním ročníku ankety zvítězil poplatek za příchozí platbu a loni to byl poplatek za nadměrný vklad. Například poplatek za vklad na účet na přepážce třetí osobou hlasujícím vůbec nevadí. Tento poplatek se objevil před dvěma roky a naprosto propadl, když skončil ani ne se 2 procenty hlasů na 12. místě", říká Patrik Nacher provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com, který anketu pořádal.
V 1. ročníku suverénně zvítězil poplatek za příchozí platbu. Bankyho už ve většině případů neúčtují. Ve 2. ročníku vyhrál poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky. Ten banky účtují stále, nicméně v rámci balíčků umožňují několik výběrů zdarma. Ve 3. ročníku zvítězil poplatek za vedení běžného účtu. A loni to byl poplatek za nadměrný vklad. „Pro 5. ročník ankety jsme nezařadili vítěze předchozích čtyř ročníků, aby měly šanci vyhrát i jiné absurdní poplatky. Anketa by kromě zjištění postojů klientů bank měla do jisté míry vyvinout tlak na banky v souvislosti s výší bankovních poplatků,“ dodává Nacher.
V prvním kole hlasovalo celkem 38 986 lidí. Z Česka přišlo 38 394 hlasů a ze Slovenska jen 592. Ve finálovém kole se ankety zúčastnilo rekordních 25 991 respondentů (z ČR hlasovalo 25 516 lidí, ze Slovenska přišlo pouhých 475 hlasů). Pořadí na prvních místech bylo v Česku a na Slovensku shodné. Celkem v 5. ročníku hlasovalo 64 977 bankovních klientů, což je nejvíce v dosavadní historii této ankety.
Sdílejte článek, než ho smažem