Za co platí průměrní Češi bankovní poplatky

| rubrika: Analýza | 13. 5. 2008 | 1 komentář
Za co platí průměrní Češi bankovní poplatky
Průměrní klienti českých bank jsou rok od roku aktivnější. Na účtu uskuteční více transakcí, navíc až tři čtvrtiny z nich zadají pomocí přímého bankovnictví. Ať už je to přes telefon či internet. To jsme zjistili při přípravě rozsáhlého průzkumu nákladů na vedení účtu.

Češi využívají služeb bank čím dál víc. Vyplývá to z průzkumu, který mezi bankami udělaly servery www.bankovnipoplatky.com a www.penize.cz, a z jeho srovnání s podobnou anketou z roku 2006. Dnešním bankovním klientům přichází na účet více plateb. Klienti podávají více příkazů k úhradě i trvalých příkazů. Mnohem více rovněž platí platebními kartami a mnohem aktivněji využívají služeb elektronického bankovnictví.

Pasivní bankovní klient roku 2008

 • Vedení účtu
 • Výpisy měsíčně poštou: 1x
 • Příchozí platby: 1x
 • Vklad v hotovosti: 0x
 • Odchozí platby
  - Trvalý příkaz: 0x
  - Příkaz k úhradě: 1x (zadán elektronicky)
 • Výběry na přepážce: 0x
 • Výběr z bankomatu: 1x (z bankomatu vlastní banky)
 • Platby u obchodníka: 1x
 • Platební karta: 1x (elektronická)
 • Přímé bankovnictví: 1x
 • Služba SIPO platba: 0x

Počet příchozích plateb se v průměru zvýšil ze tří na čtyři. U příkazů k úhradě činí nárůst ze tří na pět plateb měsíčně. V obchodech Češi dnes zaplatí v průměru šestkrát za měsíc, zatímco před dvěma roky to bylo jen dvakrát. Při komunikaci s bankami dnes jednoznačně vede přímé bankovnictví, ať už jde o internetbanking nebo telefonní bankovnictví. V průměru klienti zadávají tři čtvrtiny všech platebním příkazů přes přímé bankovnictví. Jen čtvrtina se podává přes kamenné pobočky bank.

Profil průměrného bankovního klienta sestavily servery v rámci rozsáhlejšího výzkumu, v němž chtějí zmapovat, kolik stojí takového klienta vedení účtu u českých bank. Hodlají tím přispět do diskuse o výši bankovních poplatků, které jsou v České republice nejvyšší ze všech okolních zemí. Ke snižování zatím přistoupily jen některé banky, patrně i proto, že klienti poplatky ochotně platí, aniž by se zamýšleli nad levnějšími alternativami.

Právě průzkum serverů www.bankovnipoplatky.com a www.penize.cz má klientům pomoci se v rozsáhlé a často poměrně nepřehledné nabídce bank zorientovat. A to navzdory faktu, že klienti využívají různé služby a každý z nich klade důraz na jinou část bankovního servisu. Nástrojem pro srovnání bude právě profil „typického či lépe řečeno průměrného bankovního klienta“, který vychází z chování převážné části uživatelů bankovních produktů. A kdo je typickým klientem bank v České republice? Jaké služby spojené s běžným účtem využívá? Uvedené údaje vyplývají z informací poskytnutých největšími bankami, působícími v České republice. Nejedná se samozřejmě o prostý průměr (pak by čísla nevycházela zaokrouhleně na celá čísla).

Za co platí průměrný bankovní klient

TransakcePrůměrný klient 2008Průměrný klient 2006
Vedení účtuAnoAno
Výpisy měsíčně poštou11
Příchozí platby43
Vklad v hotovosti11
Trvalý příkaz k úhradě4 (3x zadán elektronicky, 1x na pobočce)2 (1x zadán elektronicky, 1x na pobočce)
Příkaz k úhradě5 (4x zadán elektronicky, 1x na pobočce)3 (2x zadán elektronicky, 1x na pobočce)
Výběr hotovosti na přepážce01
Výběr z bankomatu3 (2x z bankomatu vlastní banky, 1x z cizí)3 (2x z bankomatu vlastní banky, 1x z cizí)
Platby u obchodníka62
Platební karta1 (elektronická)1 (elektronická)
Přímé bankovnictvíAnoAno
Služba SIPO1nezjišťováno

Součástí letošního průzkumu bude nově i pasivní bankovní klient, tedy takový, který má účet v podstatě jen k tomu, aby mu na něj mohl zaměstnavatel posílat výplatu. Rovněž profil takového klienta byl sestaven na základě údajů českých bank. Potvrdil se předpoklad, že pasivní klient v podstatě bankovní služby nevyužívá, a je tudíž pravděpodobné, že v rámci různých balíčků či paušálů platí za více služeb, než ve skutečnosti spotřebovává.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

anketa, bankovnictví, banky, poplatek, účet

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.