Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 17. 7. 2011 | 4 komentáře
Banky už nesmí vybírat poplatek za platbu v hotovosti
Banky už nesmí vybírat poplatek za vklad hotovosti na pobočce, pokud tím klient platí závazek vůči bance. Vyplývá to z nového zákona o oběhu bankovek a mincí, účinného od července.

Kvůli zákazu ruší tento poplatek poslední banky, které jej u běžného účtu dosud vybíraly. Zatímco GE Money Bank jej přestala účtovat ihned s účinností zákona, ČSOB jej klientům odpustí s měsíčním zpožděním.

Poplatek za vklad hotovosti na přepážce však navzdory novému zákonu nezruší Poštovní spořitelna, působící jako samostatná značka v rámci ČSOB. Zůstává tak posledním, kdo jej bude účtovat.

Ke splnění zákonné povinnosti totiž Poštovní spořitelně – se souhlasem České národní banky – stačí, že klientům umožňuje vložit hotovost bezplatně prostřednictvím vkladových automatů.

Novela zákona současně zvyšuje limit pro bezplatnou výměnu mincí či bankovek, pokud jsou roztříděné podle nominálních hodnot.

Zatímco dosud bylo možné bez poplatku vyměnit až 50 kusů jedné nominální hodnoty, nyní se limit zvyšuje na 100 kusů. Také na tuto změnu reagují banky ve změnách sazebníků. Přinejmenším Česká spořitelna však chce poplatky vybírat ještě další dva měsíce po účinnosti nového zákona.

Nejabsurdnější poplatek postupně končí

Právě poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet před rokem suverénně „zvítězil“ v pátém ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, pořádané webem BankovniPoplatky.com.

Neoblíbený poplatek účtovalo ještě vloni na jaře pět bank. Dvě z nich – Raiffeisenbank a Česká spořitelna – jej pak zrušily ještě do loňského podzimu.

Nový zákon o oběhu bankovek a mincí nicméně tento poplatek nezakazuje přímo. Stanoví pouze, že hotovostní vklad tuzemských bankovek či mincí musí být bezplatný, pokud tím klient splácí závazek vůči bance.

V praxi by však pracovník pobočky musel rozlišovat, zda konkrétní vklad není například splátkou kontokorentu. Takzvané povolené přečerpání totiž není vedeno na samostatném úvěrovém účtu, jako je tomu například u hypoték.

Klient by také mohl tvrdit, že hotovostní vklad (nebo jeho část) byl určen na splátku jeho závazku týkajícího se poplatků, například úhrady měsíčního paušálu za vedení účtu (pohledávky banky vyplývající ze smlouvy).

Chytrá Poštovní horákyně

GE Money Bank dosud účtovala poplatek šest korun za vklad hotovosti na vlastní účet pouze u dvou nejlevnějších paušálních balíčků. Od všech skupin klientů jej přestala vybírat od července – prakticky hned poté, co tento krok oznámila.

ČSOB oznámila zrušení devítikorunového poplatku už na začátku června, v praxi jej však přestane vybírat až od srpna. Změna se navíc týká jen drobných klientů, nikoliv podnikatelů a firem.

Naopak sesterská Poštovní spořitelna zatím poplatek za vklad hotovosti na přepážce rušit neplánuje.

Její mluvčí Denisa Salátková argumentuje tím, že poplatek za samotný vklad je nulový, banka vybírá jen za „zpracování hotovosti“.

S takto podaným vkladem je spojena fyzická činnost konkrétních pracovníků – včetně úschovy peněz, jejich převozu, zabezpečení a podobně. Tyto naše náklady, ve snaze být cenově transparentní, nechceme pokrývat z jiných poplatků,“ vysvětluje mluvčí.

Zástupci Poštovní spořitelny navíc odkazují na fakt, že klientům na pobočkách umožňují bezplatný vklad přes samoobslužné místo zvané vkladomat.

Vkladomat stačí, ale...

Podle České národní banky, která na dodržování zákona dohlíží, takový postup postačí. „Banka splní zákonnou povinnost, umožní-li na pobočce přijímat hotovost bezplatně alespoň jedním způsobem,“ tlumočí stanovisko právníků Petra Hájková z tiskového oddělení ČNB.

Dodává nicméně, že způsob uplatňovaný Poštovní spořitelnou není podle ČNB zcela vhodný. „Mohlo by docházet k přetížení těchto zařízení. Proto bychom doporučovali sjednocení způsobu příjmu hotovosti v dané pobočce,“ dodává Hájková.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

České banky na stáži v zahraničí

8. 6. 2011 | Radek Petráš | 21 komentářů

České banky na stáži v zahraničí

V první lavici plastelínový pán ve žluté košili, vedle Tomáš s červenou bouřkou a hned za nimi paní, co kazí v divadle Shakespeara. A další studentíci. „Pomalu končí doba, kdy jste... celý článek

Změna banky: nenechte se přemlouvat

11. 4. 2011 | Ivo Jeník

Změna banky: nenechte se přemlouvat

Kolikrát jste uvažovali o změně práce, tchyně, vlády, životního stylu? Pokud aspoň jednou, patříte k většině obyvatel republiky. Pokud jste přemýšleli i o změně banky, jste v menšině... celý článek

Chcete udělat bance pápá? Je to snazší, než si myslíte!

7. 4. 2011 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Chcete udělat bance pápá? Je to snazší, než si myslíte!

Díky Kodexu mobility klientů může být změna banky snadnou záležitostí. O existenci tohoto dokumentu, kterým se banky zavazují k součinnosti při vyřizování všech náležitostí, však spousta... celý článek

Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett

8. 2. 2011 | Fabiano Golgo | 5 komentářů

Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett

Přesně to si myslí nejbohatší muž planety Warren Buffett. Investorský guru, přezdívaný "věštec z Omahy", to řekl v exkluzivním rozhovoru pro server www.bankovnipoplatky.com.

Absurdita roku: vyhraje bankovní poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu?

7. 2. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Absurdita roku: vyhraje bankovní poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu?

Do konce února je možné vybírat z pěti favoritů nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2010. Podle účastníků ankety dostal zatím v prvním kole nejvíce hlasů poplatek za výběr na přepážce... celý článek

Partners Financial Services