Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett

| rubrika: Rozhovor | 8. 2. 2011 | 5 komentářů
Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett
Přesně to si myslí nejbohatší muž planety Warren Buffett. Investorský guru, přezdívaný "věštec z Omahy", to řekl v exkluzivním rozhovoru pro server www.bankovnipoplatky.com.

Fabiano Golgo: Na našem serveru se diskutuje o významu a smyslu bankovních poplatků. Vy sám vlastníte několik bank a ty mají rovněž své bankovní poplatky. Nemyslíte si, že by banky měly „dělat“ peníze spíše aktivním využíváním svých fondů a jejich investováním namísto přímého zatěžování svých klientů platbami za vcelku běžné služby, jako je například používání bankomatu nebo třeba za výběr hotovosti na přepážce?

Warren Buffett: Víte, problém není v těch poplatcích samotných, ale v tom jestli cena za službu mně přinese více profitu než ztráty. Takže pokud poplatky banky požírají mé zisky, pak je to špatná banka. A měl byste se porozhlédnout po nějaké jiné, lepší. Protože ale každá banka – a já bych řekl, že úmyslně – má komplikované balíčky různých poplatkových kombinací, závisejících na objemech a typu služeb používaných klientem, je občas nemožné, zvláště na menších trzích, jako např. v České republice, kde není dostatečná konkurence, najít vyhovující alternativu. Peníze, které banky vydělávají, by neměly jít managementu, ale jejích vlastníkům, akcionářům.

FG: Co dělat, když není k dispozici více možností, když všechny banky mají podobné vysoké poplatky?

WB: To je bohužel úkol pro vládní regulaci, tržní síly v tomto případě nemohou prolomit triky bank, jako jsou kartely, monopoly anebo tajné dohody. Dokonce i ve velkých ekonomikách, jako v USA, se takové jevy občas vyskytují. Podle průzkumu Americké bankovní asociace většina klientů bankovní poplatky neplatí, konkrétně 53 procent neplatí nic, 14 procent platí mezi čtyřmi a devíti dolary a 24 procent platí 10 dolarů, nebo i více.

Anketa

Považujete konkurenci bank na českém trhu za dostatečnou?

FG: Myslíte si, že občanské iniciativy, jako například bankovnipoplatky.com mohou mít nějaký vliv na politickou reprezentaci ve smyslu regulace bankovních poplatků?

WB: Realisticky, závisí to samozřejmě na tom, jakou sílu mají bankovní lobbystické skupiny. Je pravdou, že nové demokracie často trpí tím, že populace není zvyklá vyvářet tlak na úředníky k prosazení svých potřeb a práv. V tomto kontextu nevládní organizace a ostatní občanské iniciativy postupují mnohem pomaleji.

FG: Co může v této situaci dělat klient?

WB: Ke snížení bankovních poplatků by každý měl aktivně hledat možnosti, které je vůbec schopen ovlivnit, nabízí se komunikace ohledně snížení poplatků v souvislosti s běžnými a spořicími účty. Mnohé banky je nabízejí pro klienty, kteří účty aktivně využívají, například pravidelně u banky spoří. Na druhou stranu lze těžko očekávat nulové poplatky u klienta, který využívá aktivně bankomat a přitom na svém účtu udržuje jen minimální objem finančních prostředků. Ale hlavně, jedinou cestou je podporovat růst konkurence a regulace. Neexistuje žádný kouzelný vzorec. Ale když velcí investoři – bohatí lidé v zemi – začnou trpět vysokými bankovními poplatky, tak jsou to oni, kteří mají vliv a kontakty k uskutečnění potřebných tlaků na legislativu a zefektivnění regulace. Pokud ovšem neukládají své peníze v zahraničních bankách.

Kdo je Warren Buffett

Warren Buffett je předsedou Berkshire Hathaway Inc. a jedním z nejbohatších lidí na světě, zvaný též Věštec z Omahy (viz. Wikipedia) pro jeho pozoruhodné praktické znalosti burzovních investic a jeho úspěchy v Berkshire Hathaway, textilní společnosti, kterou získal v roce 1965, a přeměnil v investiční holding pro investice i v dalších oblastech. V průběhu let Buffett koupil akcie „penězovodů“, jako například Coca-Cola, Geico Insurance, Gillette a Washington Post Company. Buffett uvedl, že hodlá předat 85 procent akcií Berkshire stock pěti charitativním nadacím, přednostně Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Buffett byl v letech 1952 až 2004, kdy zemřela, ženat se Susan Thompson. Narodily se jim tři děti: Susan (1952), Howard (1954) a Peter (1958). V roce 2006 se Buffet se při oslavě svých 76 let oženil s Astrid Menks.


 

Rozhovor najdete na  http://www.bankovnipoplatky.com/warren-buffett-pro-bpcom-banky-maji-umyslne-komplikovane-balicky-poplatkovych-kombinaci-13499.html

 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.