Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett

| rubrika: Rozhovor | 8. 2. 2011 | 5 komentářů
Banky úmyslně komplikují poplatky, říká Warren Buffett
Přesně to si myslí nejbohatší muž planety Warren Buffett. Investorský guru, přezdívaný "věštec z Omahy", to řekl v exkluzivním rozhovoru pro server www.bankovnipoplatky.com.

Fabiano Golgo: Na našem serveru se diskutuje o významu a smyslu bankovních poplatků. Vy sám vlastníte několik bank a ty mají rovněž své bankovní poplatky. Nemyslíte si, že by banky měly „dělat“ peníze spíše aktivním využíváním svých fondů a jejich investováním namísto přímého zatěžování svých klientů platbami za vcelku běžné služby, jako je například používání bankomatu nebo třeba za výběr hotovosti na přepážce?

Warren Buffett: Víte, problém není v těch poplatcích samotných, ale v tom jestli cena za službu mně přinese více profitu než ztráty. Takže pokud poplatky banky požírají mé zisky, pak je to špatná banka. A měl byste se porozhlédnout po nějaké jiné, lepší. Protože ale každá banka – a já bych řekl, že úmyslně – má komplikované balíčky různých poplatkových kombinací, závisejících na objemech a typu služeb používaných klientem, je občas nemožné, zvláště na menších trzích, jako např. v České republice, kde není dostatečná konkurence, najít vyhovující alternativu. Peníze, které banky vydělávají, by neměly jít managementu, ale jejích vlastníkům, akcionářům.

FG: Co dělat, když není k dispozici více možností, když všechny banky mají podobné vysoké poplatky?

WB: To je bohužel úkol pro vládní regulaci, tržní síly v tomto případě nemohou prolomit triky bank, jako jsou kartely, monopoly anebo tajné dohody. Dokonce i ve velkých ekonomikách, jako v USA, se takové jevy občas vyskytují. Podle průzkumu Americké bankovní asociace většina klientů bankovní poplatky neplatí, konkrétně 53 procent neplatí nic, 14 procent platí mezi čtyřmi a devíti dolary a 24 procent platí 10 dolarů, nebo i více.

Anketa

Považujete konkurenci bank na českém trhu za dostatečnou?

FG: Myslíte si, že občanské iniciativy, jako například bankovnipoplatky.com mohou mít nějaký vliv na politickou reprezentaci ve smyslu regulace bankovních poplatků?

WB: Realisticky, závisí to samozřejmě na tom, jakou sílu mají bankovní lobbystické skupiny. Je pravdou, že nové demokracie často trpí tím, že populace není zvyklá vyvářet tlak na úředníky k prosazení svých potřeb a práv. V tomto kontextu nevládní organizace a ostatní občanské iniciativy postupují mnohem pomaleji.

FG: Co může v této situaci dělat klient?

WB: Ke snížení bankovních poplatků by každý měl aktivně hledat možnosti, které je vůbec schopen ovlivnit, nabízí se komunikace ohledně snížení poplatků v souvislosti s běžnými a spořicími účty. Mnohé banky je nabízejí pro klienty, kteří účty aktivně využívají, například pravidelně u banky spoří. Na druhou stranu lze těžko očekávat nulové poplatky u klienta, který využívá aktivně bankomat a přitom na svém účtu udržuje jen minimální objem finančních prostředků. Ale hlavně, jedinou cestou je podporovat růst konkurence a regulace. Neexistuje žádný kouzelný vzorec. Ale když velcí investoři – bohatí lidé v zemi – začnou trpět vysokými bankovními poplatky, tak jsou to oni, kteří mají vliv a kontakty k uskutečnění potřebných tlaků na legislativu a zefektivnění regulace. Pokud ovšem neukládají své peníze v zahraničních bankách.

Kdo je Warren Buffett

Warren Buffett je předsedou Berkshire Hathaway Inc. a jedním z nejbohatších lidí na světě, zvaný též Věštec z Omahy (viz. Wikipedia) pro jeho pozoruhodné praktické znalosti burzovních investic a jeho úspěchy v Berkshire Hathaway, textilní společnosti, kterou získal v roce 1965, a přeměnil v investiční holding pro investice i v dalších oblastech. V průběhu let Buffett koupil akcie „penězovodů“, jako například Coca-Cola, Geico Insurance, Gillette a Washington Post Company. Buffett uvedl, že hodlá předat 85 procent akcií Berkshire stock pěti charitativním nadacím, přednostně Nadaci Billa a Melindy Gatesových.

Buffett byl v letech 1952 až 2004, kdy zemřela, ženat se Susan Thompson. Narodily se jim tři děti: Susan (1952), Howard (1954) a Peter (1958). V roce 2006 se Buffet se při oslavě svých 76 let oženil s Astrid Menks.


 

Rozhovor najdete na  http://www.bankovnipoplatky.com/warren-buffett-pro-bpcom-banky-maji-umyslne-komplikovane-balicky-poplatkovych-kombinaci-13499.html

 

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

8. 2. 2011 | 9:34 | Mirek

Pokud dám na vaši radu, tak budu muset používat mince.A ty, jak známo, trhají kapsy. Jo, zkrátka bez peněz to nejde a bohužel bez bank taky ne. Nebo vám zaměstnavatel vyplácí mzdu na ruku? Pak jste celkem vzácná výjimka....více

8. 2. 2011 | 8:41 | věštec z Omahy

Chceš-li být svobodný, nepoužívej bankovky, tedy ani banky, usiluj o finanční gramotnost, abys bankovky ani banku nepotřeboval. více

8. 2. 2011 | 7:49


I kdyby něco takového existovalo (a že o tom nikdo kromě tebe neví), tak by sis tu blbost sjednal jen ty.
více

8. 2. 2011 | 7:22 | Pavel

Ehm, na kterém spořícím účtu se platí za odeslání výpisu? Prosím, uveďte konkrétne daný produkt. Já totiž o žádném takovém nevím. více

8. 2. 2011 | 7:11 | Kasal

Všechny naše banky se mohou přetrhnout, aby získali klienty na tzv. spořící účet. Spořte třeba jen 300 Kč měsíčně, ale pravidelně. Neříkají ale, že pro ně není hlavním ziskem ta Vaše úložka, ale to, že každý měsíc Vám odečtou...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK