Můžeme žít bez bankovního účtu? Zřejmě nikoliv.

Můžeme žít bez bankovního účtu? Zřejmě nikoliv.
Přemýšleli jste někdy nad tím, zda by vám bez bankovního účtu nebylo lépe? Někteří možná i došli k tomu, že by bylo. Je to ovšem v dnešní době vůbec možné? Po důkladném zvážení se zdá, že spíše nikoli. Jaké jsou hlavní důvody?

Chcete založit akciovou společnost nebo společnost s ručením omezením? Vedle mnoha jiných povinností budete potřebovat účet, na který složíte před vznikem společnosti vklady. Ne snad, že by takovou povinnost výslovně zakotvoval zákon. Nicméně praxe rejstříkových soudů, když vyžadují potvrzení banky o složení vkladů, je v tomto ohledu dle mého názoru často na hraně zákona.
Hodláte zřídit neziskovou organizaci, například občanské sdružení? Jednou z podmínek je, z obdobných důvodů jako u obchodních společností, zřízení bankovního účtu. Když požádáte svého zaměstnavatele o to, aby vám dával peníze takříkajíc na dřevo, ve většině případů si poklepe na hlavu. Sdělí vám, že on není pokladna, takže bude mzdu standardně posílat na účet. Ať se vám to líbí nebo ne. To jsou jen některé z příkladů, které lze shrnout do jednoduché otázky: lze dnes fungovat bez bankovního účtu?

Proč to bez účtu nejde?

Proč právě tato otázka a zrovna nyní? Často se dnes diskutuje o výši bankovních poplatků, o kvalitě bankovních služeb. Banky argumentují tržním prostředím a snahou nabízet kvalitní služby, které ale něco stojí. A lidé přece mají volbu, nikdo je k ničemu nenutí. Klienti naopak říkají, že bankovní poplatky jsou příliš vysoké, často dokonce vyšší než je jejich úroveň u mateřských bank. Zároveň ale nejsou příliš ochotni svoji banku měnit.

Stále častěji se ovšem ozývá otázka, zda-li by se situace na poli bankovních poplatků vyvíjela stejně za situace, kdyby lidé nebyli nuceni, buď přímo zákonem či systémem, mít bankovní účet a využívat služeb bank. Důvody, proč se prakticky bez účtu (míněno bezhotovostní platební styk ve všech jeho podobách) neobejdeme, jsem pro zjednodušení a přehlednost rozdělil do čtyř jednoduchých tezí.

Jaký je váš názor?
Na www.bankovnipoplatky.com můžete vyjádřit své přesvědčení, odpovíte-li na anketní otázku: Lze dnes podle vás fungovat bez bankovního účtu?

1) Jsme pohodlní

To není výtka, pouze konstatování. Přirozeně si chceme zjednodušovat život a všechno co děláme. A to s sebou nese náklady, které jsme ochotni nést. Zadat trvalý příkaz na pravidelné platby zabere evidentně méně času než každý měsíc chodit se složenkami na poštu. A co je podstatné, využívání bezhotovostního platebního styku s sebou nese zjevně méně starostí, minimalizuje se totiž možnost opomenutí či prodlení plateb. I platba kartou je do značné míry pohodlnější. Není kupříkladu nutné nosit s sebou preventivně peníze pro případ "spontánních" nákupů. O elektronickém bankovnictví, kde klient nemusí vytáhnout paty z domu, ani nemluvě.

2) Sociální důvody

Jde o vliv prostředí, o hlavní proud ve společnosti, který ovlivňuje základní vzorce chování jedinců. A být dnes "in" v otázce správy financí v zásadě znamená mít bankovní účet, platit kvalitní platební kartou, využívat internetbanking, zadávat příkazy přes mobil a podobně. To je praktické, a je-li člověk v kontaktu se svým okolím, dříve nebo později ho tato "nutnost" pohltí. Nejde ovšem pouze o zřízení běžného účtu, ale o celou škálu finančních produktů. Různé hypotéky, spotřebitelské úvěry a půjčky se staly běžnou součástí našich životů. V dobrém (zajištění bydlení) či v horším (zadlužování se před Vánocemi). A už jsme v tom.

3) Bezpečnost

Jedním z argumentů při přechodu na bezhotovostní platební styk na počátku 90. let bylo zajištění větší bezpečnosti finančních prostředků. Zatímco peníze v hotovosti lze lehce ukrást, platební kartu je možné prakticky okamžitě zablokovat. Naše vklady jsou v bankách pojištěny dle zákona o bankách (maximálně 90 % vkladu a 25 tisíc eur) a banky jen tak lehce nezkrachují. Na druhé straně si právě tento argument s sebou v českém prostředí nese trhlinu v podobě krachů bank a kampeliček z devadesátých let minulého století.

4) Legislativa

Kromě výše uvedených podmínek rejstříkových soudů při zakládání různých společností bych zmínil zejména zákon o opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ten přímo nařizuje, aby se přesuny finančních prostředků nad určitou hranici (nad 15 000 eur anebo ekvivalentu takové částky) odehrávaly zásadně bezhotovostně.

Můžeme tedy žít bez bankovního účtu se vším, co s ním souvisí? Teoreticky ano a možná by to bylo i v jistém smyslu osvobozující. Jsme ale ovlivněni svou pohodlností, praktičností, svým okolím, reklamou či snahou o naplnění vlastních snů. V některých případech nám to dokonce nařizuje zákon. Tak či tak je to o důvod víc proč vyvíjet smysluplný tlak na banky, pokud jde o podmínky vzájemné spolupráce, či proč je důležité vést diskuzi o výši bankovních poplatků a o úrovni bankovních služeb. Očekávat, že banky změní svůj přístup samy od sebe, by bylo naivní, právě z výše popsaných důvodů.

Máte bankovní účet? Máte ho protože "musíte", nebo protože chcete? Dovedli byste si představit život bez konta? Proč?

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 113 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 8. 2006 10:11, Michal

Omyl.Většina bank realizuje(zaúčtovává) pohyby na účtech o půlnoci, takže platba z c. centra do nich ještě nemůže být promítnuta.

Zobrazit celé vlákno

+53
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 8. 2006 20:34, kytka

Postřehli jste, že Spořka pro možnost dalšího okrádání zavedla novou službu? Můžete internetem převést jen 5 tis. Chtete víc? Pak další příkaz- tedy další poplatek nebo sms - tedy peníze pro mobilního operátora. Ruku v ruce nový způsob okrádání....jen tak dál. Ale co se divím, že?

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (113 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Zrušení poplatku za příchozí platbu je jen začátek

18. 7. 2006 | Patrik Nacher

Zrušení poplatku za příchozí platbu je jen začátek

eBanka jako druhá banka u nás, po Poštovní spořitelně, zrušila poplatek za příchozí platbu. Asi není náhodou, že právě tento poplatek leží klientům bank nejvíce v žaludku, zcela suverénně... celý článek

Jak si s námi banky hrály během roku

13. 12. 2005 | Dana Chytilová

Jak si s námi banky hrály během roku

Jednou posíláte příkaz k úhradě za 4 Kč a podruhé za 20 Kč. I takto měnily bankovní domy poplatky během roku. Podívejte se, jak sazebníky k běžným účtům a produktovým balíčkům převlékaly... celý článek

Kolik zaplatíte za vedení účtu zdarma?

26. 9. 2005 | Dana Chytilová

Kolik zaplatíte za vedení účtu zdarma?

Nechcete se smířit s poplatkem za vedení běžného účtu? Platit jej nemusíte. Některé banky vám totiž povedou účet zadarmo. Ale pozor. Většinou musíte splnit určité podmínky. Které to... celý článek

Bankovní účet bez poplatků? Existuje!

1. 9. 2005 | Karel Doležal | 1 komentář

Bankovní účet bez poplatků? Existuje!

I českým finančním trhem lze proplouvat bez vydané koruny za správu peněz. Není to zrovna nejjednodušší, ale je to rozhodně možné. Chcete spravovat bankovní konto, platit kartou a vybírat... celý článek

Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

4. 8. 2005 | Dana Chytilová | 2 komentáře

Zrušení účtu zdarma? Ne tak docela

Rušení poplatku za zrušení účtu patří nyní mezi nejviditelnější nástroje, kterým na sebe banky upozorňují. Jde jen o líbivé gesto konkurenčního boje? Opravdu při vystoupení z dané banky... celý článek

Partners Financial Services