Minulý týden ovládla finanční trhy dobrá nálada, kterou narušilo pouze úterý. Čínská centrální banka totiž nečekaně zvýšila signální úrokové sazby. Tímto krokem se snaží zchladit ekonomiku a bojovat proti inflaci. Stále více se přitom spoléhá na čínské hospodářství, jakožto na motor světové ekonomiky. Investoři se však obávají, že s utažením měnové politiky čínský motor ztratí na síle. On totiž ztrácí na síle tak jako tak. Čínská ekonomika sice rostla v druhém kvartále 2010 o úctyhodných 10,3 %, jenže v prvním kvartále to bylo ještě víc. Předběžný odhad pro třetí kvartál ukazuje, že zpomalení růstu pokračuje a ekonomika rostla „jenom“ o 9,5 %. Finanční trhytím pádem v úterý ovládl strach, že s vyššími úrokovými sazbami čínská ekonomika zpomalí ještě více. Jenže jak se říká, ráno moudřejší večera. Ve středu už si investoři přebrali rozhodnutí centrální banky tak, že Číně se daří, jinak by se přeci úrokové sazby nezvyšovaly.
Optimistický byl i zbytek týdne. Index podnikatelské důvěry Ifo za říjen stoupl víc, než se čekalo. A to ve všech složkách. Nás zajímá hlavně složka očekávání, která nejvíc vypovídá o budoucím vývoji. Ta se překvapivě zvedla až nad 105 bodů. Což je nečekaně dobrá zpráva. Z Německa vůbec poslední dobou přicházejí nad očekávání dobrá čísla. Přestože dalšímu zpomalení se evropská ekonomika nevyhne, zdá se, že druhé zpomalení nebude tak razantní, jak se zdálo ještě na sklonku prázdnin. To potvrzují i současné velmi optimistické průmyslové objednávky za srpen v eurozóně.
Světové akciové trhy
Hlavní světové akciové indexy v minulém týdnu nejprve poklesly na základě obav o čínskou ekonomiku, ale poté rostly, když překvapení ze zvýšení úrokových sazeb opadlo. Ve výsledku akcie stagnovaly nebo jen mírně rostly. Akciové indexy se povětšinou v týdenním porovnání nevzdálily od nuly víc jak o jedno procento. Výjimkou je německý index DAX 30, který si připsal skoro dvě procenta díky dobrým zprávám, které minulý týden přišly z německé ekonomiky. Panevropský index DJ STOXX 600 stagnoval u hladiny 267 bodů.
Pražská burza
V minulém týdnu si index PX připsal titěrných 0,4 %. Nejvíce se dařilo bankovním titulům díky výsledkové sezóně amerických bank. Vítězem týdne se tak stala Erste Bank se ziskem 2,4 %. Naopak nedařilo se petrochemické společnosti Unipetrol, která zveřejnila odhady některých provozních ukazatelů, které nedosáhly na očekávání. Její akcie si proto odepsaly 4 %.
SPAD
Na pražské burze se v pátek objevila sázková společnost Fortuna Entertainment Group. Společnosti v daném odvětví se obvykle obchodují na úrovních ukazatele P/E mezi 10 a 20. Neboli cena akcie v tomto odvětví obvykle desetkrát až dvacetkrát převyšuje zisk na akcii. Letos lze přitom očekávat celkový čistý zisk Fortuny v rozmezí 23 až 27 mil. EUR. Cena akcie musí odrážet i spjatá rizika. Jako hlavní riziko pro Fortunu vidíme novou regulaci ze strany státu či zvýšení daní nebo jiných odvodů pro tento druh podnikání.
Kromě rostoucího zisku, rozšiřování distribučních kanálů a nových aktivit se snaží Fortunainvestory nalákat i na dividendu. Avizovaný výplatní poměr mezi 50 až 100 % čistého zisku by mohl nalákat i opatrnější investory. Fortuna je tím pádem zajímavá pro drobné investory s dlouhodobým investičním horizontem, kterým ale nebudou vadit výkyvy ceny akcií Fortuny a nízká likvidita titulu.
Mateřská společnost Philip Morris International přinesla ve své zprávě špatné informace. Tržní podíl společnosti Philip Morris ČR ve třetím kvartále klesl o 2,7 procentního bodu na 47,8 %. Zpomalily hlavně prodeje levnějších cigaret s nižší marží a prémiové značky Marlboro to nedokázaly vykompenzovat. Tato zpráva zapadá do trendu, který pozorujeme už několik let. Philip Morris ČR ztrácí svůj tržní podíl kvůli rozmachu levných značek. Jenže ani to neposlalo cenu akcie dolů. Investoři již vědí, že tento titul už má hvězdnou dráhu za sebou a nemohou očekávat příliš. Naopak oceňují dividendu a stabilitu ceny akcie.
Sdílejte článek, než ho smažem