Na finančních trzích roste napětí

| rubrika: Analýza | 1. 9. 2010
Na finančních trzích roste napětí
Světové akciové trhy minulý týden padaly. Chmury investorů nerozptýlil ani mírně vyšší růst hrubého domácího produktu USA, než se čekalo.

Uplynulý týden přinesl mix statistik, ve kterých jasně převládaly ty špatné. Přímo katastroficky vyzněla data z amerického nemovitostního sektoru, která dopadla téměř dvakrát hůř, než se čekalo. Prodej nových domů se v červenci propadl na historické minimum a prodej starších domů na nejnižší úroveň od roku 1995. Pesimistické statistiky přišly také z Evropy. Index nákupních manažerů klesá, podobně jako průmysl. Ratingová agentura Standard & Poor''s navíc nečekaně snížila hodnocení dlouhodobých závazků Irska o jeden stupeň.

Hodnocení schopnosti irské vlády dostát svým finančním závazkům je tak v současnosti nejnižší od roku 1995. Investoři na to zareagovali vyšší nervozitou. Ta se projevila například zvýšením prémie, kterou požadují za nákup řeckých státních dluhopisů oproti německým. Zmíněná prémie vyskočila na nejvyšší hodnoty od května. Zhoršuje se tedy nejen stav reálných ekonomik, ale i situace na finančních trzích, kde roste napětí.

Špatnou náladu už nezvrátil ani hrubý domácí produkt americké ekonomiky. Americká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí tohoto roku o 1,6 procenta, což je o něco lepší výsledek než předpokládaných 1,4 procenta.

Osobní spotřeba v daném období vzrostla o dvě procenta, podobný růst zaznamenal i cenový index hrubého domácího produktu (1,9 procenta). Páteční americká data tak skončila o něco lépe, než se čekalo. Zhola nic to však nevypovídá o budoucnosti, kterou vidíme černě.

Světové akciové trhy

Světové akciovétrhy v minulém týdnu padaly. Panevropský index DJ STOXX 600 klesl ke hladině 251 bodů, jak jsme psali v minulém týdeníku. Dobré zprávy v podobě hospodářských výsledků firem už totiž došly. Investoři tak mají o to víc času bědovat nad chmurným výhledem světové ekonomiky. Z většího nadhledu na finančních trzích převládal strach z dalšího vývoje světových ekonomik a investorům se nechtělo do žádných rizikových investic, a tedy ani do nákupu akcií.

Hlavní akciové indexy většinou oslabily o jedno až dvě procenta. O něco lépe si vedly americké akciové trhy a hlavně japonský index NIKKEI 225, který se dokonce udržel v mírném plusu, ovšem což souvisí s jeho korekcí po propadu na 16měsíční minima v předchozím týdnu.

Pražská burza

Z domácí ekonomiky přišla minulý týden jen zpráva o indexu podnikatelské důvěry za srpen. Činí 11,7 bodů, což je nepatrný růst proti předchozím 11,6 bodů. Spotřebitelé jsou pesimističtější. Index spotřebitelské důvěry klesl na minus 11,8 bodů proti minulým 7,3 bodům. Pražskou burzu ale zajímalo spíše dění v zahraničí a hospodářské výsledky firem.

Index PXsi minulý týden odepsal dvě procenta. Největší zásluhu na tom měly akcie společností s velkou vahou v indexu PX jako Komerční bankaa NWR. Zatímco akcie KB padaly čistě kvůli špatné náladě na zahraničních akciových trzích, akcie NWR měly k poklesům důvody podložené vlastními novými zprávami. Hospodářské výsledky firmy totiž přinesly zklamání.

SPAD

Těžařská společnost NWR minulý týden zveřejnila hospodářské výsledky a zklamala na všech úrovních kromě čistého zisku. Dosáhl 129,6 milionu EUR, byl ale podpořen prodejem společnosti NWR Energy a daňovým příjmem. Jde ovšem o jednorázové položky, z nichž firma v budoucnu těžit nebude. Pro její budoucí hospodaření je klíčová provozní úroveň a zde zaostaly výsledky za očekáváním trhu, a to hlavně kvůli nižším než předpokládaným výnosům. Ceny uhlí sice vzrostly, společnost ale prodala méně koksovatelného i energetického uhlí. Akcionáři se přesto dočkali i pozitivního překvapení. Společnost NWR opět vyplatí dividendu, a to ve výši 0,21 EUR na akcii.

Více se lze dočíst v rámci balíčku informací Akciový Orel na stránkách www.nextfinance.cz.  

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.