Prémiové vklady nabízejí jistotu i šanci na vyšší výnos

| rubrika: Jak na to | 9. 8. 2010
Prémiové vklady nabízejí jistotu i šanci na vyšší výnos
Finanční krize přiměla řadu Čechů k tomu, aby s penězi nakládali ještě opatrněji než dřív. To nahrává prémiovým vkladům, které nabízejí bezpečnou investici a zároveň příležitost, jak někdy vydělat víc než na termínovaných vkladech či spořicích účtech.

Pan Jiří kdysi investoval do akciového fondu. Dokud mu vydělával, bylo vše v pořádku. Pak ale přišla finanční krizea někdejší výnosy akciíi akciových fondů se vypařily. Jiří dlouho váhal, zda fond neprodat. Než se rozhodl, co dál, začaly akciové trhy loni v březnu silně růst. Jeho fond díky tomu vymazal většinu předchozích ztrát. Letos v dubnu ovšem začaly trhy znovu klesat. A Jiří začal řešit stejnou otázku, co se svými penězi.

Bezpečnou alternativou ke kolísajícím akciovým trhům mohou být bankovní prémiové vklady (PV), které garantují minimálně vrácení vložených peněz a jejich majitel může získat navíc prémii. Výše této prémie závisí na konstrukci prémiového vkladu a zpravidla se odvíjí o vývoje finančních trhů. Může jít třeba o vývoj ceny vybraných akcií, měnči komodit.

Jde o obdobu zajištěnýchči garantovaných podílových fondů, které investorovi rovněž v nejhorším vrátí vloženou částku a nadto mu nabízejí šanci na zajímavý výnos. Prémiové vklady trvají obvykle jeden až tři roky. Kdo si je koupí, má v nich vázány peníze kratší dobu, než u zajištěných fondů, které bývají vytvořeny na čtyři, pět i více let. Prémiové vklady jsou navíc pojištěny v rámci systému pojištění vkladů - stejně jako ty termínované – proti krachu banky. Na rozdíl od podílových fondů, jejichž výnos se po šesti měsících nedaní, je ale zisk PV zdaňován 15 procenty.

Výnos prémiových vkladů vychází z vývoje vybraného trhu, či podkladového aktiva, jímž mohou být akciovýči jiný index, vybrané akcie, dluhopisy, komodity, úrokové sazby, nebo kurz některých měn. Nikdy nebude tak vysoký, jako při přímé investici na daném trhu. Přímá investice ale může být ztrátová, zatímco prémiový vklad investorovi garantuje minimálně vrácení investované částky. Je tedy nejhůře na svém (pomineme-li inflaci).

Na českém trhu najdeme aktuálně klasické prémiové vklady v nabídce České spořitelny a Raiffeisenbank. Některé další instituce, jako Fio, ČSOB či Volksbank mají k dispozici Prémiový vkladový list, nebo spořicí účty a termínované vklady s prémiovým úročením. Prémie u nich ovšem spočívá ve vyšších úrocích pro klienty, kteří drží tyto produkty po stanovenou dobu, než by získali na jiných vkladech či účtech.

Podobný charakter jako prémiové vklady má řada strukturovaných produktů, hlavně dluhopisů, ale i zajištěné fondy. Také u nich má investor nárok alespoň na vložené prostředky a při příznivé situaci na trzích může slušně vydělat. Jsou zde ovšem určité rozdíly. Strukturované produkty například ve srovnání s prémiovými vklady nechrání Fond pojištění vkladů.

„Od uvedení na trh v roce 2004 do nich klienti banky vložili desítky miliard korun,“ uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Podle Petra Schůta, který se tvorbou prémiových vkladů zabývá, se jich v průměru týdně prodá kolem 80 až 100 milionů korun.

Velikost výnosů závisí na konstrukci vkladů, tedy na typu podkladového aktiva a na situaci na trhu, podle níž výše vyplácené prémie roste, nebo klesá. Rozptyl průměrných výnosů prémiových vkladů, který podle Havligerové činí 2 až 6 procent ročně, je dán tím, že různé prémiové vklady jsou navázány na různé investiční nástroje.

Prémiové vklady ČS se prodávají až do doby, kdy dosáhne prodaná částka limitu, stanoveného bankou. Klient je může předčasně vypovědět, pak mu ale banka negarantuje vrácení investované částky. PV prodá za aktuální tržní cenu, na které může prodělat. Navíc zaplatí poplatek za zpětný odkup, který se pohybuje kolem pěti procent.

Devět prémiových vkladů a vedle toho dvanáct prémiových dluhopisů najdeme na webu Raiffeisenbank. Od roku 2007 do současnosti činí podle tiskového mluvčího banky Tomáše Kofroně průměrný výnos z vyplacených prémiových vkladů a prémiových dluhopisů 2,4 procenta p. a. Podle Kofroně byly tyto vklady vyprodány a nové zatím banka nenabízí. Poslední prémiové vklady byly vázány dosažení stanoveného kurzu koruny a eura, respektive dalších vybraných měn.    

Některé banky označují jako prémiové vklady spořicí účty či termínované vkladys vyššími úroky (prémií). Patří k nim prémiový vkladový list Fio, což je tříletý termínovaný vklad s úročením korunových investic ve výši 3,2 procenta. Obdobné je to v případě ČSOB Spořicího účtu s prémií. Spořicí účty a termínované vklady s prémiovým úročením má také Volksbank.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.