Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kam až cena akcie poroste? Naznačí to hranice odporu.

| rubrika: Analýza | 2. 6. 2010
Kam až cena akcie poroste? Naznačí to hranice odporu.
Akcie je dobré kupovat, když dlouhodobý, střednědobý i krátkodobý trend směřují vzhůru. Abyste si však dokázali udělat kompletní obrázek o budoucím vývoji cen akcií, je nutné ještě porozumět konceptu suportu a rezistence.

Úrovně supportů (podpor) a rezistencí (odporu) jsou jako okraje olympijského plaveckého bazénu, u kterých se plavci musí otočit a plavat v opačném směru. Tyto úrovně vám říkají, kde se cena akcie nebo CFD může zastavit a otočit směr svého pohybu. Znalost těchto úrovní, u kterých se ceny zastavují a otáčejí do opačného směru, vám pomůže vstupovat do obchodů a uzavírat je v nejvhodnější okamžik.

Support úroveň je cena, na které se akcie často zastaví a pokles ceny se změní na růst. Na jejich vzniku se podílí:

 • Obchodníci, kteří propásli předchozí příležitost vstupu do pozice a chtějí vstoupit na této ceně.
 • Obchodníci, kteří už jsou v pozicích a rozhodli se přikoupit.
 • Obchodníci, kteří prodali (spekulovali na pokles) a rozhodli se realizovat zisky.

Rezistence je úroveň ceny, kde se růst ceny akciezastaví a začíná klesat. Na jejím vzniku se podílí:

 • Obchodníci, kteří propásli předchozí příležitost k prodeji a chtějí otevřít obchod na této ceně.
 • Obchodníci, kteří již mají otevřené pozice na pokles (prodali) a na této ceně chtějí zvětšit svoji pozici, tedy prodat další akcie.
 • Obchodníci, kteří nakoupili akcie a na této ceně chtějí realizovat zisk.
Úrovně supportů (podpor) a rezistencí (odporu)


Úrovně supportů a rezistencí
nejsou přesná čísla, spíše jde o cenová pásma. Pokud identifikujete support a rezistenci , zakreslete si ji do grafu spíše tlustou čáru než tenkou linku. Pokud se budete snažit trefit přesnou úroveň, například 1 410 bodů na indexu S&P500, bude výsledkem vaše frustrace. Lepší je, stanovit si pásmo, například 1 400 až 1 420 nebo 1 390 až 1 430 . Dejte úrovním supportů a rezistencí prostor.

Zjistíte, že supporty a rezistence se objevují v různých tvarech a formacích. Úspěchu vaší strategie můžete pomoci tím, že se naučíte rozeznávat následující:

 • horizontální supporty a rezistence,
 • diagonální supporty a rezistence.

Horizontální support a rezistence

Tyto formace se vytváří, když se mění růst v pokles a naopak na stále stejných cenách. Na grafu akcií nebo CFD, o které se zajímáte, je najdete v místech, kde se ceny stále obrací tam a zpět mezi dvěma úrovněmi.

Na grafu akcií Caterpillar jsou určité cenové hladiny vyznačeny tlustými černými čarami. Ty se chovají právě jako supporty a rezistence. Od července 2007 do začátku srpna 2007 sloužila cena 77,50 USD jako cenová podpora. Ta samá cena se ale proměnila v úroveň odporu po zbytek srpna a září poté, co byla tato hladina prolomena směrem dolů.

Horizontální supporty a rezistence


Představte si, že byste si v půlce září koupili akcii nebo CFD Caterpillaru za cenu 72,50 USD a to poté, co se akcieodrazila od supportu a nyní se cena vyšplhala až na 82,50 USD. V případě, že víte, že tato cena je významná úroveň rezistence, budete zvažovat vystoupení z pozice a realizaci zisku dříve, než se cena otočí a začne klesat.

Vertikální support a rezistence

Jak brzy zjistíte, diagonální supporty a rezistence jsou nejlepším přítelem obchodníka. I když není jednoduché tyto formace identifikovat, jakmile se vám to jednou podaří, jsou neocenitelné při analýze trendu. Vzpomeňte si, že primárně chceme identifikovat trend, protože obchodování v jeho směru je snazší. Pokud se podíváte na grafy akciínebo CFD, které vás zajímají, uvidíte, že často tvoří vyšší high a vyšší low s tím, jak rostou, nebo nižší high a nižší low s tím, jak jejich hodnota klesá. Čáry, které spojují tato high a low, jsou úrovně supportu a rezistence.

Podívejme se ještě jednou na graf akcií Caterpillar. Cena akcie tvořila sérii nižších high a nižších low až do konce roku 2007. Když spojíte všechny vrcholy diagonální přímkou a to samé uděláte se všemi low (na grafu jsou vyznačeny tučnou černou linkou), uvidíte diagonální úrovně supportů a rezistencí, které mají na cenu významný vliv. A zároveň je zřetelný klesající cenový trend.

Diagonální supporty a rezistence


V tomto případě byste počkali, dokud se cena nevyšplhá k horní linii, k rezistenci a na těchto úrovních byste akcienebo CFD prodali. Jakmile byste měli otevřenou pozici, pozorovali byste akcie, jak padají až ke spodní linii, tedy na úroveň supportu, kde můžete pozici uzavřít a realizovat zisk.

Skutečný trik vedoucí k úspěšnému investování je v kombinaci jak horizontálních, tak diagonálních úrovní. Jak jste viděli na grafu Caterpillaru, horizontální a diagonální úrovně supportu a rezistencí existují vedle sebe. Grafy akcií a CFD ukrývají spoustu cenných informací. A tyto informace čekají na vás, abyste je za pomocí jednoduchých, ale účinných principů s použitím technické analýzy odkryli.

Připraveno ve spolupráci se Saxo Bank.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, rezistence, support

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK