Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ČSOB míří na burzu. Lákat by mohla na tučné dividendy.

| rubrika: Co se děje | 19. 11. 2009 | 1 komentář
ČSOB míří na burzu. Lákat by mohla na tučné dividendy.
Největší česká banka, ČSOB, uvede kvůli problémům mateřské KBC na pražskou burzu v příštím roce své akcie. Dohromady by mohly mít hodnotu kolem 50 miliard korun. Pro investory by mohly být atraktivní díky slušné dividendě.

Akcie ČSOBmíří na pražskou burzu. Ruce si mohou mnout zejména ti investoři, kteří hledají akciesilné a stabilní instituce, která vyplácí slušné dividendy. „ČSOB už v podstatě nemá v Česku co koupit. Případná expanze do zahraničí bude v režii mateřské KBC. Vytvořený zisk nebude tedy mít ČSOB do čeho investovat. Proto ho nejspíš rozdělí mezi akcionáře. Navíc KBC bude potřebovat peníze, takže z čistého zisku by mohla akcionářům připadnout klidně polovina,“ domnívá se expert na banky Milan Lávička ze společnosti Atlantik. V takovém případě by si akcionáři rozdělili při letošním odhadovaném zisku skoro šest miliard korun.

Na burzu uvede belgická KBC 30 až 40 procent akcií ČSOB, tvrdí ČSOB v tiskové zprávě. Tento scénář vyplývá z plánu na restrukturalizaci KBC, kterou včera schválila Evropská komise. KBC dostala státní pomoc kvůli ztrátám z takzvaných toxických aktiv. Na oplátku ovšem musela slíbit, že pozmění svou strukturu, bude se věnovat více bankovnictví a pojišťovnictví a méně rizikovým investicím a zbaví se některých zahraničních dcer. Z jejich prodeje a z prodeje části akcií dceřiných bank, jako právě ČSOB, chce KBC získat peníze i na splácení státní pomoci.

„Pevně věřím, že tento úpis akcií bude úspěšný a emise se zařadí mezi další významné společnosti bankovního segmentu, které se v Praze již úspěšně obchodují. Pokud bude emise realizována v odhadovaných parametrech a použijeme-li obdobné poměrové ukazatele jako v případě ostatních bankovních titulů obchodovaných v regionu, předpokládám váhu ČSOB v indexu PX kolem 15 procent,“ říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Analytici odhadují, že z prodeje akcií ČSOB by mohla KBC získat 50 až 60 miliard korun. Usuzují tak z hodnoty, za kterou se obchoduje konkurenční Komerční banka. „ČSOB je svou velkostí z hlediska výše vlastního kapitálu i zisku srovnatelná s Komerční bankou. Ta se nyní obchoduje za přibližně 2,3násobek účetní hodnoty vlastního kapitálu. Při použití stejného ukazatele na ČSOB je celá hodnota banky zhruba 150 miliard korun. Za 30 až 40 procent by tedy KBC mohla získat kolem 50 miliard korun,“ vysvětluje Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

Spekulovat o případné ceně, za kterou by se akcie ČSOB upisovaly, je zatím podle analytiků předčasné. „Dokud nebude stanoven počet vydaných akcií, nedá se nějaká férová cena spočítat,“ říká Lávička. Nicméně ceny nyní nejsou tak vysoko, aby se investoři měli bát, že akcie budou při uvedení na trh předražené, dodává Hatlapatka.

Anketa

Koupili byste si akcie ČSOB?

Na akcie ČSOB by si mohli dělat zálusk investoři, kteří se zrovna nevyžívají ve velkém riziku. I když půjde o finanční titul, bude se řadit spíše mezi defenzivnější akcie. „Jejich kolísavost bude nejspíš stejná, jako volatilita celého trhu,“ odhaduje Hatlapatka. Ve prospěch investice do akcií ČSOB hovoří i stabilita celého českého bankovního sektoru. „Růst podílu nesplácených úvěrů, na který musí banky tvořit opravné položky, se zpomaluje. Takže náklady ze špatných úvěrů by v budoucnu neměly banky tolik zatěžovat. Proto se dá říct, že výhled bankovních zisků je v Česku dobrý,“ míní Lávička. Jen letos by mohl čistý zisk ČSOB dosáhnout kolem 11 miliard korun.

ČSOB do svých portfolií zařadí podle analytiků většina velkých institucionálních investorů. Počínaje podílovými fondya konče pojišťovnami. Velcí investoři by mohli prodat například rizikovější akcie některých zahraničních bank a místo nich vsadit právě na tuzemskou bankovní jedničku. „Pokud se úpis uskuteční, určitě se o titul budeme zajímat, protože ČSOB je největší českou bankou se silnou retailovou divizí,“ potvrzuje Jiří Lengál, portfolio manažer Investiční společnosti České spořitelny.

Vstup ČSOB na burzu by mohlo ohrozit jen nečekané obnovení nedůvěry na finančních trzích. Pokud se uskuteční, bude usilovat o přijetí jejích akcií k obchodování i druhá česká burza, RM- Systém, tvrdí Jiří Vodička, marketingový ředitel RM-Systému. „Předpokládám, že by objem obchodů mohl být srovnatelný s akciemi Komerční banky a Erste. Akcie ČSOB mají šanci stát se jedněmi z nejvíce obchodovaných v Česku,“ dodává Vodička.

Akcie které firmy na pražské burze podle vás ještě chybí? Podělte se o názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

19. 11. 2009 | 18:05 | Stanislav

Na pražské burze ještě postrádám akcie Českého Kocourkova. JInak tuto burzu považuji za mrtvou. více

Oblíbená témata

akcie, banky, BCPP, burzy, ČSOB, KBC, pražská burza

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK