Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Investoři hledají levné tituly

| rubrika: Analýza | 18. 8. 2009
Akcie: Investoři hledají levné tituly
Pražská burza si na rozdíl od západních trhů udržela minulý týden své zisky a index PX posílil o 2,63 %. Trh zaznamenal vyšší volatilitu, když úterní výprodeje, které znamenaly pokles indexu o 3,4 %, byly rychle zapomenuty a index v závěru týdne opět posiloval.

K celkovým ziskům pomohla minulý týden pražské burze hlavně čtvrteční seance, která přinesla růst indexu PX téměř o 4,7 %, což byl v ten den jeden z nejsilnějších růstů v Evropě. Objemy obchodů dosáhly oproti minulým týdnům vyšších hodnot. Týdenní procentní změny u finanční titulů nebyly tento týden nejvýraznější, opět na ně byla však směřována největší pozornost. Erste Bank(0 %) v úvodu týdne klesla k 660 Kč, aby v závěru atakovala 750 Kč. Podobný osud měla i KB(+6,7 %), která se během tří dnů dostala z 3 200 Kč až téměř na 3 800 Kč. Nejrůstovějšími z likvidnějších titulů byly akcie NWR, které přidaly přes 11 %. Zavírání krátkých pozic a spekulace před výsledky vytáhly titul v pátek až na hranici 155 Kč, závěr byl mírně nižší. Jak investoři hledali tituly, které se v poslední době neúčastnily růstu, přidalo Orcosilných 35 %. Vyšší zájem byl rovněž o ECM(+18 %) nebo Unipetrol (8,5 %). Díky mírně horším výsledkům zaostával ČEZ(+1,1 %). Největší ztrátu si připsaly akcie Philip Morris(-3,2 %), kde se vybíraly zisky a titul se vrátil pod 8 000 Kč.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX1 141,401 171,40+ 2,63
Klíčové události minulého týdne
  • Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,3 % a jedná se o nejnižší hodnotu od září 2003. Meziměsíčně ceny poklesly o 0,4 %. Pokles cen byl vyšší, než očekával trh.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že míra nezaměstnanosti v červenci vzrostla na 8,4 % z předchozích 8 %.
  • Česká ekonomika se ve druhém čtvrtletí překvapivě odrazila ode dna, když podle předběžných údajů ČSÚ vzrostlo HDP mezikvartálně o 0,3 %. Trh očekával podle agentury Reuters pokles o 0,4 %. Meziročně jsou čísla pořád špatná, když naše ekonomika vykázala rekordní pokles o 4,9 %. Data vycházejí z revidovaných dat za rok 2008, podrobnosti k revizi budou oznámeny později.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
13/8 Čistý zisk společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí dosáhl hodnoty 12,55 miliardy Kč, trh očekával nárůst na 13,23 miliardy korun. Tržby za druhé čtvrtletí zaznamenaly mírný meziroční nárůst o 1,2 % na 42,31 miliardy korun, což je také pod konsenzem trhu (dle agentury Reuters na úrovni 43,84 miliard korun). Zisk na provozní úrovni meziročně pokles na 16,06 miliardy korun (očekávání 17,46 miliardy Kč) a zisk na úrovni EBITDA dosáhl hodnoty 21,6 miliardy korun, což je rovněž pod tržním konsenzem 22,96 miliardy korun. Na horších výsledcích se projevil především pokles poptávky po elektrické energii. Pozitivně se naopak projevil prodej elektřiny na letošní rok, který byl realizován v roce 2008 ještě před propadem cen elektřiny na německé burze. Společnost ČEZ ponechala výhled zisku pro celý rok na úrovni 50,2 miliardy korun, stejně tak i výhled pro ukazatel EBITDA. Zároveň vedení potvrdilo, že pokles cen elektřiny znamená pro ČEZ riziko jak pro zbytek roku 2009, tak i pro 2010. Pro rok 2010 nadále očekávají výsledek na úrovni roku letošního.
14/8 Podle vyjádření mluvčí ČEZ se společnost po pečlivém zvážení investičních příležitostí na polském energetickém trhu rozhodla nepodat nabídku na nákup podílu ve firmě Enea. Polský stát plánuje ve firmě prodat 67% podíl.

CME
12/8 Ratingová agentura Moody´s snížila hodnocení závazků pro mediální společnost na „B2“ z původních „Bb3“. Výhled je negativní.
14/8 Agentura Reuters přinesla informaci, že mediální CME je ve skupině zájemců o koupi podílu v polské stanici TV Puls poté, co z ní odešla společnost News Corp.

Komerční banka
13/8 Citigroup výrazným způsobem zvýšila cílovou cenu pro akcie KB a to na 4 000 Kč z původních 2 845 Kč. Doporučení bylo zvýšono na „buy“ z původního „hold“.

Pegas Nonwovens
14/7 Výrobce netkaných textilií obdržel snížené doporučení od Komerční banky na "hold" z předchozího "buy." Broker citoval tlak na marže způsobený růstem cen některých chemikálií potřebných při výrobě textilií a také oslabení poptávky na některých trzích. Cílová cena byla snížena na 423 Kč z předchozích 444 Kč.
14/7 Podle informací Hospodářských novin navýšila společnost Wood & Company podíl ve společnosti na 5,7 %. Společnost chce pomoci stabilizovat akcionářskou strukturu a spolupracovat na růstových plánech s vedením firmy.

Očekávané události
  • 17/8 Výrobní ceny
  • 19/8 Výsledky NWR
  • 19/8 Výsledky VIG

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, index px, pražská burza

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK