Akcie: Erste zářila po dobrém zisku

redakce Peníze.CZ | rubrika: Analýza | 4. 8. 2009
Akcie: Erste zářila po dobrém zisku
Výsledková sezona začala i na pražské burze a investoři tak kromě obecného sentimentu měli k dispozici důležitá lokální data. Index PX v minulém týdnu silně posílil a přidal 8,7 %, čímž výrazně předčil výkonnost okolních trhů.

Závěr minulého týdne byl na pražské burze ve znamení nákupní horečky a bezbřehého optimismu, díky kterému si burza za červenec připsala zisk téměř 19 %. V růstu z minulého týdne pokračovaly akcie NWR (+10,5%), když se cena ropy přes výrazné výkyvy dostala v závěru týdne zpět na 70 USD. Z růstu cen ropy těžil i ČEZ, který posílil o 7,8 % a přiblížil se na dohled hranici 1000 Kč.

Nejvyšší zisky byly k vidění ve finančním sektoru, když Erste po výsledcích přidala 14,5 %. Výraznému růstu oprávek na špatné úvěry nebyla příliš věnována pozornost a investoři se soustředili více na čistý zisk, který byl díky nestabilním ziskům z obchodování výrazně vyšší než očekávání. Komerční banka se svezla s růstem o 9,5 %. AAA Auto se vymanilo ze ztráty a akcie v týdnu přidaly 27 %. Unipetrol (-0,8 %) se růstového sentimentu neúčastnil, když předběžné výsledky příliš nenadchly. Nižší zájem byl i o Pegas (-2,3 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX980,401065,80+ 8,7
Klíčové události minulého týdne
  • Průmyslová výroba podle předběžných údajů v červnu meziročně poklesla o 12,3 %, což je podstatně méně, než se očekávalo. Po květnovém propadu o 22 % tento údaj naznačuje první známky určité stabilizace.
Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto

30/7 Prodejce ojetých automobilů se vrátil do ziskového hospodaření, když propad tržeb byl kompenzován rozsáhlým snížením nákladů. Společnost dosáhla za druhé čtvrtletí čistý zisk 1,6 mil. EUR, výnosy poklesly o 43 % na 47,3 mil. EUR.

ČEZ

30/7 ČEZ se dohodl se skupinou J&T, že získá výhradní právo na realizaci projektu výstavby elektrárny v lokalitě Profen, kterou obě společnosti získaly s akvizicí těžební společnosti Mibrag. Plánovaný výkon elektrárny je 600 megawattů.

CETV

29/7 Výnosy mediální společnosti CME poklesly ve druhém čtvrtletí o 39 % na 186,2 mil. USD., když ekonomická krize snížila výdaje firem na reklamu a lokální měny vůči dolaru oslabovaly. Zisk EBITDA se propadnul o 75 % na 29,7 mil. USD a provozní marže se snížila na 16 %. Čistý zisk dosáhl 24,1 mil. USD.

30/7 Bank of America snížila doporučení pro akcie mediální společnosti CME na "underperform" z předchozího "neutral." Broker citoval nižší než očekávané výsledky a také horší výhled tržeb z reklamy.

Erste Bank

30/7 Erste Bank dosáhla za druhé čtvrtletí lepších než očekávaných výsledků, když mimořádně vysoký výnos z obchodování vykompenzoval zvýšené oprávky ke špatným úvěrům. Čistý zisk dosáhl 260 mil. EUR, což je meziroční pokles o 19 %. Kromě divize na Ukrajině byly všechny divize banky ziskové. Čistý úrokový výnos vzrostl o 10 % na 1,28 mld. EUR. Opravné položky k úvěrům byly vytvořeny ve výši 522 mil. EUR.

31/7 Deutsche Bank zvyšuje cílovou cenu na 17 EUR z původních 13,50 EUR. Doporučení bylo ponecháno na úrovni „držet“.

Telefonica O2 ČR

29/7 Telekomunikační společnosti klesl meziročně zisk ve druhém čtvrtletí o 8,6 % na 3,08 mld. Kč. Jádrový zisk OIBDA klesl o 6,9 % na 7,08 mld. Kč. Výnosy klesly o 7,6 % na 14,7 mld. Kč a společnost upustila od svého cíle, který počítal za celý rok s poklesem tržeb maximálně do 3 %. Na úrovni jádrového zisku a provozního cash flow byl výhled potvrzen. Pokles výnosů byl ve druhém čtvrtletí jak ve fixním segmentu, tak v mobilním. Lepších výsledků bylo dosaženou pouze z aktivit na Slovensku.

Unipetrol

28/7 Představenstvo společnosti očekává, že EBIT skupiny za druhé čtvrtletí bude nadále záporný a bude horší než v prvním kvartále. Hodnota zisku EBITDA by měla být v kladných číslech. Ze zveřejněných provozních ukazatelů za druhé čtvrtletí je nejzásadnější informací o další výrazném propadu rafinérských marží. Objem zpracované ropy se mezikvartálně snížil o 17 % na 848 tis. tun. Prodej rafinérských produktů klesl o 14 % na 592 tis. tun. Zlepšení oproti minulému kvartálu je vidět u maloobchodního prodeje, který se zlepšil o 17 %. Meziročně byl slabší o 1 %.

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

akcie

Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

28. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

ČEZ vyplatí vyšší dividendu, ale později, schválili akcionáři

Energetický gigant ČEZ vyplatí ze zisku roku 2021 dividendu ve výši 48 korun za akcii. Valná hromada v úterý pozdě večer schválila návrh ministerstva financí, které zastupuje stát jako... celý článek

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.