Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Praha šla proti proudu - rostla

| rubrika: Analýza | 14. 7. 2009
Akcie: Praha šla proti proudu - rostla
Pražská burza dokázala ve zkráceném týdnu posílit a šla tak proti vývoji na světových trzích. Index PX posílil o 1,46 % a zastavil tak tři týdny trvající pokles. Akcie kromě páteční seance rostly ve všech seancích týdne.

Za absence důležitých kurzotvorných zpráv bylo minulý týden na pražské burze nejsledovanější událostí zvýšené doporučení pro ČEZod Goldman Sachs, které těmto akciím pomohlo k růstu o 4,4 %. Druhým tahounem českého indexu byly akcie Telefonica O2, kde byl cítit opět silný nákupní zájem a titul se za slušných objemů v pátek obchodoval nad hranicí 440 Kč. Zavírací cena byla mírně pod touto hladinou a na týdenní bázi akcie posílily o 4,95 %. Přes 5 % posílily akcie Komerční banky, v opačném gardu se vyvíjela Erste Bank(-4,7 %), která se více přizpůsobila negativnímu vývoji v zahraničí. Své zisky z minulého týdne rychle ztratila mediální CME(-14,2 %). Valná hromada společnosti Orco nepřinesla žádné zásadní informace a titul za nezájmu klesl o 5,8 %. Naopak mírně zvýšený zájem v podobě několika lotů naopak pomohl ECMa akcie posílily o 12 %.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX875,90888,70+1,46
Klíčové události minulého týdne
  • Index spotřebitelských cen za červen zůstal v meziměsíčním porovnání nezměněn. Na meziroční bázi se inflacesnížila již na 1,2 % z květnového údaje 1,3 %. Inflace se tímto poklesem dostala na nejnižší úroveň od prosince 2003. V meziročním porovnání byl růst cen tažen především alkoholickými nápoji, tabákovými výrobky a vyšším regulovaným nájemným. Ke zdražení došlo také u cen energií, když zemní plyn podražil o 17,1 % a elektřina o 11,6 %. Nižší ceny byly naopak u potravin a nealkoholických nápojů, v meziročním porovnání jsou také stále nižší ceny pohonných hmot.
  • Míra nezaměstnanosti se za měsíc červen zvýšila na 8 % a překonala tak očekávaní Fio (stagnace na 7,9 %), konsenzus trhu byl nárůst na 8,1 %. V průběhu června vzrostl počet uchazečů o práci o 5 994 na 463 555 osob. V poklesu stále pokračují volná pracovní místa, a to na 43,4 tisíce z předchozích 48,3 tisíce.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
7/7 Spotřeba elektřiny v květnu podle statistiky ERÚ klesla meziročně o 10,3 %. Dodávky velkoodběratelům klesly o 15 %, což je v souladu s přetrvávajícím poklesem průmyslové výroby. Dodávky maloodběratelům klesly pouze o 2,5 %.
8/7 Investiční banka Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu pro ČEZ na 1 190 Kč z původních 1 070 Kč. Doporučení zůstalo na stupni „kupovat“. Změna cílové ceny koresponduje se zvýšeným doporučením pro evropský energetický sektor na „atractive“.
8/7 ČEZ se na základě privatizační smlouvy z roku 2005, na jejímž základě získal majoritní podíl v rumunské distribuční firmě Electrica Oltenia, zajímá o odkup minoritních podílů, které jsou v držení rumunského státního fondu.

Erste Bank
7/7 Citigroup snížila doporučení pro Erste Bank na „hold“ oproti původnímu „buy“. Cílová cena byla ponechána na 20 EUR.

New World Resources
9/7 Unicredit zvýšila doporučení pro akcie těžební společnosti na „kupovat“ z původního „držet“.

Orco Property Group
8/7 Akcionáři developerské firmy na valné hromadě potvrdili mandát současnému předsedovi představenstva Jean-Francois Ottovi. Představenstvo bylo rozšířeno z původních pěti členů na čtrnáct. Novými členy jsou mimo jiné i tři zástupci z řad minoritních akcionářů (dva z fondu Prosperita, jeden zástupce Geofinu). Sdružení SOS Orco mělo na valné hromadě zastoupení v zanedbatelné výši 0,2 %. Ott na VH potvrdil, že pokračují jednání s držiteli dluhopisů.

Očekávané události
  • 13/7 Průmyslová výroba
  • 14/7 Maloobchodní tržby

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, index PX, pražská burza

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK