Akcie: To byl týden - NWR +60 %, ECM +70 %

| rubrika: Analýza | 12. 5. 2009
Akcie: To byl týden - NWR +60 %, ECM +70 %
Druhý zkrácený týden v řadě přinesl na pražskou burzu další růsty. Index PX posílil o 11,6 % a vévodil statistikám ziskovosti jednotlivých trhů v Evropě.

Obchodování na pražské burze bylo od začátku minulého týdne velmi hektické a ve všech seancích došlo k růstu. Na trh se vracelo mnoho investorů s vidinou, že se situace na trzích již uklidnila. Nákupní objednávky byly umocněny rovněž zavíráním krátkých pozic. Po několikaměsíční stagnaci se nákupní horečka rozpoutala u akcií NWR, které posílily za čtyři dny o těžko uvěřitelných 61,5 %. Za růstem nestála žádná konkrétní korporátní zpráva, zájem se rozpoutal s částečným oživením na komoditním sektoru a zvýšeném doporučení pro sektor od Goldman Sachs. Přes 70 % posílily akcie developera ECM. Po dobrých výsledcích z minulého týdne pokračovaly v silném růstu akcie Este Bank(+27 %), Komerční bankaza tímto výsledkem značně pokulhávala (+5 %). Představené výsledky v závěru týdne však byly vnímány rovněž pozitivně. Nákupní euforie donesla k dvouciferným ziskům i akcie Unipetrolu(+17 %) a CETV(+22 %). ČEZ(+4,8 %) se v druhé polonině týdne obchodoval již bez nároku na dividendu, se započtením zavíral již nad hranicí 900 Kč. V optimistické náladě se defenzivní Telefonicadržela zpět (+1,1 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX880,60982,70+11,6
Klíčové události minulého týdne
  • Po březnovém ponechání sazeb na stejné úrovni (1,75 %) ČNB přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky a to snížením sazeb o 25 bazických bodů na 1,5 %. Jedná se o nejnižší úroveň sazeb v historii ČR. Základní dvoutýdenní repo sazba tak poklesla na 1,5 % diskontní sazba na 0,5 % a lombardní sazba na 2,5 %.
  • Evropská komise předpokládá, že česká ekonomika v letošním roce klesne o 2,7 %, pro rok 2010 očekává oživení a růst o 0,3 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
6/5 Energetický úřad oznámil, že tuzemská spotřeba elektřiny v březnu poklesla o 4,8 %. Pokles táhli nadále velkoodběratelé, kde spotřeba klesla meziročně o 9,4 %. U maloodběratelů pokračuje růst, když se spotřeba v březnu zvýšila o 1,5 %.

CME
7/5 ING snižuje doporučení pro akciemediální skupiny CME na „držet“ z původního „kupovat“. Cílová cena je nastavena na 21 USD.

Komerční banka
6/5 Citigroup snižuje doporučení pro akcie KB na „držet“ z původního „kupovat“. Cílová cena byla zvýšena na 2845 Kč. Cílovou cenu zvýšila i JP Morgan a to na 3 000 Kč, doporučení bylo ponecháno na stupni „underweight“.
7/5 Komerční banka v prvním čtvrtletí dosáhla čistého zisku ve výši 2,819 miliardy Kč (y/y -7,5%, odhad reuters: 2,23 miliardy Kč) Celkové bankovní výnosy vzrostly o 8,2 % na 8,5 miliardy Kč (v souladu s odhady), oproti tomu provozní náklady poklesly o 4,3 % na 3,4 miliardy Kč. Na výnosové straně bylo pozitivním překvapením růst příjmů z finančních operací na 1,13 miliardy Kč, za očekáváním naopak zůstaly příjmy z poplatků ve výši 1,9 miliardy Kč. Náklady na riziko meziročně dramaticky vzrostly až na 1,58 miliardy Kč, ale trh očekával podstatně vyšší částku.

Telefonica O2 ČR
7/5 Telekomunikační společnost v rámci dohody o narovnání dřívějších sporů ohledně propojovacích poplatků obdrží od společnosti T-Mobile více jak 900 milionů Kč. Finanční příjem se projeví ve výsledcích za druhé čtvrtletí.

Očekávané události
  • 12/5 Spotřebitelské ceny
  • 12/5 Výsledky VIG
  • 13/5 Výsledky ČEZ
  • 14/5 Výsledky Unipetrol
  • 14/5 Maloobchodní tržby
  • 15/5 HDP za první čtvrtletí

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.