Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Finanční tituly si polepšily, nejvíce akcie VIG

| rubrika: Analýza | 3. 2. 2009
Finanční tituly si polepšily, nejvíce akcie VIG
Pražská burza dokázala zastavit pokles a po dvou týdnech v červených číslech dokázala minulý týden posílit. Index PX přidal 3,09 % a zavíral na hodnotě 774,20 bodů. Největší zisky si akcie připisovaly v úvodu týdne, když investoři pozitivně reagovali na částečně zlepšený sentiment.

Index PXve středu v průběhu dne překonal hranici 790 bodů. V závěru týdne docházelo k částečnému vybírání krátkodobých zisků. Aktivita se nadále udržuje na nižší úrovni. Největší nárůst si připsaly akcie VIG(+19,5 %), když pojišťovací skupina reportovala dobré předběžné výsledky za rok 2008. Nad 300 korun se dokázaly vrátit akce Erste Bank(+12,5 %), když trh pozitivně vnímal pokračující snahu o pomoc finančnímu sektoru v USA. Komerční bankapři volatilním obchodování dokázala rovněž posílit a to o 5 %. Bez kurzotvorných informací oslabily akcie Telefonoca O2(-4,1 %), když za prodeji stála snaha o uvolnění peněž na aktivnější tituly. Přes potvrzené nákupní doporučení a vysokou cílovou ceny výrazně ztratily akcie CETV(-15 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX751774,20+3,09
Klíčové události minulého týdne
  • Podle poslední prognózy ministerstva financí vzroste česká ekonomika v roce 2009 o 1,4 %. Rizika prognózy jsou však nadále vychýlena směrem dolu. Pro rok 2008 předpokládá dosažení růstu HDP o 4 %. Pro rok 2010 počítá MF s růstem HDP o 2,1 %. 
  • Podle agentury Fitch poklesne reálné HDP v ČR v roce 2009 o 1,5 % a v 2010 přijde zotavení. Fitch označil rating země za pevný kvůli nízkému vládnímu zadlužení. Důvodem recese v roce 2009 je klesající poptávka po exportech z Euro-zóny. V 2010 má podle Fitch česká ekonomika růst o 1,9 %, avšak s rizikem směrem dolů. Rating ČR je A+ a výhled stabilní, což je lepší pozice než země jako Polsko s ratingem A- a Maďarsko s BBB.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
29/1 Energetická skupina prodává podíl ve společném podniku, který měl uskutečnit bosenský projekt Gacko. Ten počítal s modernizací a dostavbou uhelné elektrárny za 1,4 miliard EUR. ČEZ opouští společný podnik se státní firmou EPRS na základě prodejní opce, která by při neuplatnění na konci ledna vypršela. Podle ČEZu partner nedodržel některé termíny a tím se celý projekt zpozdil. ČEZ bude po svém partnerovi požadovat uhrazení nákladů a ušlého zisku. Podle tiskového prohlášení má ČEZ nadále zájem společný projekt realizovat.

CME
29/1 Citigroup snížila cílovou cenu pro mediální skupinu na 50 USD z původních 61 USD. Doporučení bylo ponecháno na stupni „buy“.

ECM
26/1 Finanční ředitel Kamil Ziegler se v tisku vyjádřil, že developerská společnost z důvodu úsporných opatření snížila marketingový rozpočet zhruba o dvě třetiny. Cílem pro rok 2009 je snížit provozní výdaje o jednu čtvrtinu.

Telefonica O2 ČR
28/1 Z nejvyššího vedení telekomunikační společnosti odchází Fernanda Astiasa, který vykonával funkci výkonného ředitele pro firemní zákazníky. S odchodem Astiase platí od začátku února nová organizační struktura, když dojde k rozdělení divize na divizi Korporátních a SME zákazníků a divizi obhospodařující zákazníky státní správy a ITC služby.

Vienna Insurance Group
27/1 Rakouská pojišťovací skupina VIG oznámila předběžné výsledky za rok 2008. Společnost potvrdila cíl dosáhnout nárůstu zisku před zdaněním na zhruba 540 milionů EUR a to i přes negativní vývoj na finančních trzích v závěru roku. Hrubé předepsané pojistné dosáhlo 8,32 miliard EUR, když trh očekával pouze 7,9 miliard EUR. VIG plánuje vyplatit ze zisku dividendu ve výši 1,1 EUR na akcii.
28/1 Sal.Oppenheim snížil fundamentální cenu pro skupinu VIG na 36,1 EUR z původních 49,2 EUR. Cena byla snížena díky nižším odhadům ziskovosti skupiny v letech 2009 a 2010, a díky zhoršujícím se ekonomickým podmínkám. Doporučení na stupni „buy“ bylo ponecháno.

Očekávané události
  • 2/1 Nezaměstnanost podle ČSU
  • 5/1 ČNB – rozhodnutí o nastavení sazeb

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, index PX, Pražská burza

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK