Akcie: Orco vykouklo z propasti

| rubrika: Analýza | 13. 1. 2009
Akcie: Orco vykouklo z propasti
Pražská burza vyjádřeno indexem PX posílila o 0,76 %. Své zisky dosáhla hlavně v úvodu týdne, když v úterý se index dostal nad hranici 900 bodů. Nad touto metou byl naposledy loni 10. listopadu.

Pražská burza minulý týden rostla. Její kladná týdenní hodnota byla výjimkou v převážně oslabující Evropě. Podporou pro růst byly především akcie ČEZ(+4,1 %), které se pevněji usadily nad hranicí 800 Kč. Po úpravách novoročních pozic se zpět na dohled hranici 450 Kč dostaly akcie Telefonica O2(+5,2 %). Při nízké lividitě dokázaly o více jak 18 % posílit akcie Orco. Zátěží pro index byl naopak bankovní sektor, ve kterém se ve světě opět zvyšovalo napětí. Erste Bankztratila 5,5 %, Komerční bankaoslabila o 4,4 %.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX870,10876,70+0,76
Klíčové události minulého týdne
  • Inflace v prosinci meziměsíčně klesla o 0,3 %. Na roční bázi jsou ceny vyšší o 3,6 % a došlo tak k dalšímu zpomalení růstu, když v listopadu byly ceny vyšší o 4,4 %. Průměrná meziroční míra inflace v roce 2008 byla 6,3 %.
  • Míra registrované nezaměstnanosti podle Ministerstva práce a sociálních věcí ke konci prosince vzrostla na 6 % z 5,3 % v listopadu.
Vývoj titulů na domácích trzích

ČEZ
7/1 JP Morgan snižuje cílovou cenu na 1 050 Kč z původních 1 580 Kč. Doporučení zůstává na stupni „neutral“. Stejný krok udělala firma Wood&Company, která snížila cílovou cenu na 1 010 Kč, investiční stupeň zůstal na úrovni „koupit“.
8/1 O víkendu bude zahájena plánovaná odstávka třetího bloku JE Dukovany. Během tříměsíční odstávky dojde k výměně paliva v reaktoru, pravidelné kontrole a úpravám, které povedou ke zvýšení efektivity.

CME
9/1 Goldman Sachs snižuje cílovou cenu pro mediální skupinu na 24,63 USD z původních 31 USD. Doporučení „neutral“ bylo ponecháno.

Erste Bank
9/1 Goldman Sachs snižuje cílovou cenu na 19 EUR z původních 40 EUR. Doporučení na stupni „buy“ bylo ponecháno.

Unipetrol
6/1 Mimořádná valná hromada společnosti Paramo schválila přechod všech ostatních akciína společnost Unipetrol, který nyní drží 91,76 %. Protiplnění bylo schváleno ve výši 977 Kč.

Zentiva
7/1 Farmaceutická firma svolala na 9. 2. 2009 mimořádnou valnou hromadu , která má projednat dobrovolnou nabídku na převzetí společností Sanofi-Aventis.

Očekávané události
  • 14/1 Průmyslová výroba

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.